Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liceum Wyszyńskiego w Staszowie prowadzi współpracę z Grupą Azoty “Siarkopol” w Grzybowie

oprac. Agnieszka Kuraś
Od października 2015 roku Liceum Ogólnokształcącym imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie współpracuje z Grupą Azoty SIARKOPOL. Efektem współpracy jest utworzenie koła chemicznego, które działa w ramach projektu „Chemia na nowo”.

Projekt całkowicie finansowany jest przez Grupę Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S. A. w Grzybowie, dzięki czemu możliwe było profesjonalne wyposażenie szkolnej pracowni chemicznej, która wzbogaciła się w sprzęt laboratoryjny, pomoce dydaktyczne, odczynniki, a także podręczniki akademickie i tablice chemiczne.

Autorem programu koła i koordynatorem jego prowadzenia ze strony Liceum jest nauczyciel chemii Edyta Tomczyk.
Zajęcia koła chemicznego odbywały się, od października 2015 roku, w wymiarze 2 godzin tygodniowo dla klas pierwszych i drugich oraz 1 godzina dla klas trzecich, a od stycznia 2016 roku zajęć przybyło - 3 godziny tygodniowo dla klas pierwszych i drugich oraz 2 godziny dla klas trzecich.

W zajęciach biorą udział uczniowie klas pierwszych, którzy wykazują szersze zainteresowanie tym przedmiotem. W kolejnych latach nauki będą realizować podstawę programową z chemii w zakresie rozszerzonym.

W projekcie uczestniczą także uczniowie klas drugich, w których przedmiotem wiodącym, realizowanym w zakresie rozszerzonym jest chemia. Natomiast uczniowie klas trzecich w ramach zajęć koła poszerzają swoją wiedzę i umiejętności, przygotowując się do konkursów i olimpiad chemicznych. W zajęciach dla klas trzecich uczestniczą również chętni uczniowie z klas młodszych.

- Realizowane na kółku treści zsynchronizowane są z zagadnieniami omawianymi na lekcji, aby uczeń mógł zdobyć niezbędną podbudowę teoretyczną. Klasy pierwsze wykonały doświadczenia związane z właściwościami skał i minerałów, gleby, benzyny, mydeł, a także obejmujące zagadnienia przeróbki wapieni, gipsu i kwarcu, paliw kopalnych, przeróbki ropy naftowej i węgla kamiennego, fermentacji, substancji leczniczych i tworzyw sztucznych. Tematyka doświadczeń klas drugich obejmowała związki nieorganiczne, reakcje utleniania- redukcji, szereg aktywności metali, ogniwa galwaniczne, roztwory i reakcje w roztworach, kinetykę chemiczna, a także właściwościami pierwiastków i ich związków. Uczniowie klas trzecich zajmowali się analizą jakościową i ilościową oraz metodami rozdzielania mieszanin oraz syntezami organicznymi.

Z zakupionych przez Grupę Azoty Siarkopol podręczników akademickich i zbiorów zadań utworzona została biblioteczka chemiczna, znajdująca się w pracowni chemicznej. Korzystają z niej przede wszystkim uczniowie przygotowujący się do konkursów i olimpiad chemicznych – tłumaczy nauczycielka Edyta Tomczyk.

W pracowni chemicznej Liceum utworzone jest 8 stanowisk pracy, przy których uczniowie pracują w dwuosobowych grupach. Jednorazowo w zajęciach może uczestniczyć 16 osób. Doświadczenia wymagające użycia wyciągu labolatoryjnego wykonywane są w formie pokazu uczniowskiego. Natomiast przebieg doświadczeń, których wykonanie nie jest możliwe ze względu na brak odczynników lub sprzętu, a także zbyt czasochłonnych, prezentowany jest na filmie.

- Zajęcia koła chemicznego cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów. Zdarzało się, że ilość chętnych przekraczała liczbę osób, które mogą jednorazowo wziąć udział w zajęciach. Podczas pracy na lekcji można zaobserwować, że uczniowie lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem zadań związanych z eksperymentami chemicznymi. Przy zadaniach dotyczących doświadczeń rzadziej popełniają błędy, poprawnie formułują obserwacje i wnioski. Zaznaczyć też trzeba, że uczniowie Liceum odnoszą największe w powiecie staszowskim sukcesy w olimpiadach i konkursach chemicznych na skalę powiatu, województwa i okręgu kieleckiego – mówi Edyta Tomczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie