Lokalna Grupa Działania Krzemienny Krąg i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Sadowie RoSa, gościły w Bałtowie osoby, które z dumą mogą nazywać się liderami w swoich lokalnych środowiskach. Byli to alumni programu Liderzy Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, absolwenci Szkoły Liderów Politycznych, członkowie Rady Programowej i absolwenci programu Liderzy dla Młodzieży, który w województwie świętokrzyskim rozpoczyna właśnie swoją trzecią edycję.
- Spotkanie było okazją do dyskusji na temat liderstwa w naszym regionie, płaszczyzną wymiany poglądów i doświadczeń - mówi Piotr Wójtowicz ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Sadowie RoSa, absolwent Szkoły Liderów.
Spotkanie otworzył Przemysław Radwan- Röhrenschef, wiceprezes Fundacji Szkoła Liderów, który rzucił nowe światło na istotę liderstwa.
Jak mówił, w dzisiejszych czasach liderstwo jest niezwykle wielowymiarowe, nie ma jednej metodologii, a prawdziwego lidera będzie można poznać dopiero po owocach jego aktywności.
- Kiedyś lider był postrzegany jako osoba, która zarządza ludźmi, musi mieć zespół i umieć się z tymi ludźmi dogadać - mówi Barbara Zamożniewicz, Rzecznik Młodzieży przy Urzędzie Marszałkowskim, jedna z absolwentek Szkoły Liderów. - Usłyszeliśmy dziś, że obecnie to, co wyróżnia lidera to odwaga i umiejętność niepopadania w skrajności. To, czy mamy zespół, czy działamy w pojedynkę jest mniej istotne niż to, co po nas zostaje.
Barbara Zamożniewicz mówiła także o programie Liderzy dla Młodzieży, który w województwie będzie realizowany po raz trzeci.
- Młodzież bardzo lubi nazywać się liderami. To jest dobre dla idei liderstwa, ale czasem dzieje się zbyt szybko - tłumaczy. - Młodzi liderzy chcą się rozwijać, dla nich właśnie jest program Liderzy dla Młodzieży. Właśnie trwa rekrutacja, szukamy 20 osób, które mieszkają i działania na terenie województwa świętokrzyskiego. To osoby dorosłe, które już pracują z młodzieżą.
Uczestnicy spotkania, podczas warsztatów zastanawiali się, jak jeszcze bardziej wzmacniać i wspierać swoje działania w regionie.
Spotkali się z Henrykiem Wujcem, działaczem opozycji w czasach PRL, byłym wiceministrem rolnictwa i byłym doradcą prezydenta. O w swojej prelekcji skupił się na różnicach aktywności społecznej młodzieży w latach 70-tych i 80-tych, a tej obecnie.
Szkoła Liderów swoją działalność zaczęła w 1994 roku i od początku na celu miała wspieranie osób aktywnych w swoich środowiskach, ale także polityków. Jednym z prowadzonych przez fundację programów jest bowiem Szkoła Liderów Politycznych.
- To projekt dla osób, które chcą się wychylić i działać w polityce , zarówno tej lokalnej, jak i na wyższym szczeblu- mówi Przemysław Radwan- Röhrenschef. - Zaczęliśmy właśnie rekrutację do tegorocznej edycji. Będziemy znów pracować z ludźmi doświadczonymi, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej. Czasami też nauczyć się jak rozmawiać z innymi mimo różnic.
Przez wiele godzin, podczas warsztatów w grupach liderzy mieli możliwość wymiany doświadczeń i szukania rozwiązań problemów.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Raport InfoDług
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?