Liga Mistrzów. PGE VIVE Kielce w ćwierćfinale po trudnym rewanżu z Motorem Zaporoże [ZDJĘCIA, VIDEO]

W meczu 1/8 Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych, PGE VIVE Kielce wygrało z Motorem Zaporoże. W pierwszym meczu był remis, do 1/4 awansowali kielczanie, którzy zmierzą się w nim z Paris Saint Germain Handball. Pierwszy mecz w Kielcach 27 lub 28 kwietnia, rewanż w Paryżu pomiędzy 1 a 5 maja.

PGE VIVE Kielce - Motor Zaporoże 34:29 (17:12)

PGE VIVE: Cupara (1-60 min, 10/36 – 28 procent, 1 gol), Ivić (na dwa karne, 0/2 – 0 procent), – Jachlewski 1, Fernandez 2 – Kulesz 6, Mamić 1 – Cindrić 3, Jurkiewicz 2 - A. Dujszebajew 6 – Janc 4 (1), Moryto 3 (1) – Karaliok 4, Aginagalde 1 (1). Trener: Talant Dujszebajew.

Motor: Komok (1-30 min, 4/15 – 27 procent), Kiriejew (31-60 min, 12/26 – 46 procent) - Soroka, Denisow 3 – Puchowski 2, Szynkiel 1 – Malasinskas 5 (2) – Doncow 4 – Kubatko 1, Kozakiewicz 7 (2) – Babiczew 4, Kus, Doroszczuk 2, Peszewski. Trener: Mykoła Stiepaniec.

Kary. PGE VIVE: 4 minuty (Mamić, A. Dujszebajew po 2). Motor: 8 minut (Soroka 4, Malasinskas, Denisow po 2).

Sędziowali: Ivan Cacador, Eurico Nicolau (Portugalia).

Widzów:4000.

Przebieg: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 5:2, 5:4, 7:4, 7:5, 9:5 (‘17), 9:6, 10:6, 10:7, 11:7, 11:9, 12:9, 12:10, 13:10, 13:12 (‘26), 17:12 – 17:14, 18:14, 18:15, 19:15, 19:17 (‘36), 22:17 (‘39), 22:18, 23:18, 23:19, 24:19, 24:20, 26:20 (‘43), 26:23 (‘47), 27:23, 27:24, 28:24, 28:25, 29:25, 29:26 (‘53), 31:26 (‘55), 31:27, 33:27 (‘58), 33:28, 24:28, 34:29.

To nie był dla kielczan łatwy mecz, choć łatwiejszy niż ten w Zaporożu, zremisowany 33:33. - VIVE było drużyną lepszą i zasłużenie awansował do ćwierćfinału – mówił były zawodnik PGE VIVE w barwach Motoru, Mateusz Kus.

Kielczanie zagrali bez Daniela Dujszebajewa, Krzysztofa Lijewskiego i Michała Jureckiego, u gości zabrakło wypożyczonego z PGE VIVE Pawła Paczkowskiego, który na środowym treningu zerwał więzadła w kolanie i czeka go kilkumiesięczna przerwa oraz Jewgienija Buinienki, który w pierwszym meczu, w Zaporożu złamał palec.

Spotkanie od początku przebiegało z przewagą gospodarzy, którzy nieźle, twardo bronili, mieli w bramce mocny punkt w osobie Władymira Cupary. Większość bramek Żółto-Biało-Niebieskich była dziełem rozgrywających, którzy z 17 goli kielczan w pierwszej połowie zdobyli 11. Szczególnie podobały się akcje Władysława Kulesza, który nie tylko rzucał z wyskoku, ale i dwa razy zaskoczył bramkarza Motoru rzutami z podłoża. W 16 minucie właśnie po golu białoruskiego lewego rozgrywającego było 9:5.

Nieco słabiej nasz zespół zagrał między 20 a 26 minutą, kiedy zmarnował kilka akcji i w 26 minucie wygrywał tylko 13:12. W tym okresie zaporożanie próbowali grać siedmioma zawodnikami w polu, przy wycofaniu bramkarza. Szybko zostali za to ukarani, bo rzutem przez całe boisko popisał się kielecki golkiper, Władymir Cupara, który zdobył swojego trzeciego gola w Lidze Mistrzów, ale pierwszego w barwach PGE VIVE. W ostatnich czterech minutach pierwszej części, również dzięki interwencjom serbskiego bramkarza, który obronił między innymi rzut karny, drużyna z Kielc nie straciła gola. Pięciobramkowa przewaga, z którą schodziła do przerwy, była jej najwyższą w tej połowie.

Ten sam manewr, grę siedmiu na sześciu, trener gości Mykoła Stiepaniec stosował przez całą drugą połowę. - To była dla nas niespodzianka – przyznał potem Alex Dujszebajew. Wprawdzie mistrzowie Ukrainy stracili w ten sposób kilka łatwych bramek, ale dwaj obrotowi wmieszani w naszą strefę obronną stwarzali wyraźny problem i taki wariant długo trzymał Motor w grze. Tym bardziej, że PGE VIVE musiało sobie radzić bez kontuzjowanego w pierwszej połowie Luki Cindricia.

ZOBACZ>>> Kontuzja Luki Cindricia w meczu z Motorem. Dujszebajew: "Nie chcieliśmy ryzykować" [VIDEO]

Świetną zmianę w bramce gości dał Wiktor Kiriejew, który seryjnie bronił rzuty kielczan i przez pół godziny gry miał aż 46-procentową skuteczność. Głównie dzięki jego interwencjom prowadzenie zespołu z Kielc długo nie mogło nabrać przekonywujących rozmiarów. Mało tego, Motor zaczął zmniejszać straty. W 47 minucie było tylko 26:23, sześć minut później – 29:26. Za moment Kiriejew obronił karnego i dobitkę Julena Aginagalde. Na szczęście w końcówce nasi szczypiorniści zmusili rywali do błędów, dwa razy przytomnie, przechwytując piłkę, zachował się Angel Fernandez, dwa razy kielczanie rzucali do pustej bramki i w 58 minucie po golu Blaża Janca z kontrataku było 33:27.

Kolejny mecz, ostatni w rundzie zasadniczej PGNiG Superligi, PGE VIVE rozegra w najbliższy wtorek w Gdańsku. Jego rywalem będzie Energa Wybrzeże.