Lilie zamiast korony. Gmina Krasocin zmieniła swój herb i...

  Lilie zamiast korony. Gmina Krasocin zmieniła swój herb i flagę

  /rab/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ponieważ Krasocin, zdaniem historyków-heraldyków, nigdy nie był własnością królewską, nie może się posługiwać w swoim herbie symbolem korony. Zamiast niej wstawiono lilie, nawiązujące do rodowodu arcybiskupiego tych ziem. Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę o nadaniu nowego herbu i flagi.
  Nowo nadany herb.

  Nowo nadany herb.

  Stary herb gminy Krasocin. Rafał Banaszek

  Stary herb gminy Krasocin.
  (fot. Rafał Banaszek)


  - W górnej części starego herbu znajdowała się korona i wbity w nią topór - insygnia królewskie. Zdaniem historyków-heraldyków Krasocin nie był własnością królewską, tylko arcybiskupa gnieźnieńskiego. Dlatego zamiast insygniów królewskich w nowym herbie znalazły się trzy białe lilie z herbu kapituły gnieźnieńskiej. Nie zmieniła się natomiast dolna część herbu, przedstawiająca herb "Stary koń" rodziny Szafrańców, dawnych właścicieli między innymi Krasocina i Oleszna - opowiada wójt gminy Ireneusz Gliściński.

  Gmina Krasocin, jak napisano w uzasadnieniu uchwały rady, w okresie średniowiecza i nowożytnym do 1795 roku wchodziła w skład archidiakonatu i dekanatu kurzelowskiego, jednostek podziału administracyjnego arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Zdaniem Adama Szałowskiego, sołtysa Borowca, który pasjonuje się historią, Krasocin do 1370 roku należał do ziem królewskich.

  Procedurę zmiany herbu i flagi Krasocina, które używane były od początku lat 90., rozpoczęto w 2009 roku na prośbę kieleckich heraldyków. Nad całością prac czuwał doktor Jerzy Michta, historyk-heraldyk, który jest też autorem opracowań historyczno-heraldycznych dla samorządów w Polsce, między innymi herbu województwa świętokrzyskiego, wielu powiatów i gmin. Nowy wzór herbu i flagi Krasocina został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną w Warszawie, organ opiniodawczy ministra administracji i cyfryzacji. Na etapie opiniowania są obecnie sztandar i pieczęć.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]