Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Linux, Chrome OS, Slanx, Android w laptopie… czyli darmowa alternatywa dla systemu operacyjnego od Microsoftu

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
System operacyjny Microsoft Windows to najczęściej używane oprogramowanie, instalowane przez producentów na sprzedawanych przez nich komputerach. Co jednak zrobić, gdy z różnych przyczyn nie chcemy z niego korzystać? Możemy zaopatrzyć się w bezpłatne, alternatywne systemy.

Tomasz Tysiączny ze sklepu komputerowego Kwark:

Tomasz Tysiączny ze sklepu komputerowego Kwark:

- Na rynku dostępne są bezpłatne systemy operacyjne, które możemy zainstalować zamiast tradycyjnego Windowsa. Zanim to jednak zrobimy warto nowy system przetestować przy pomocy maszyny wirtualnej i emulatora. Jeśli nie będzie nam odpowiadał oszczędzimy sobie kłopotów z ponownym przeinstalowaniem oprogramowania.

Trzeba jednak pamiętać, że bardzo często proponowane przez sprzedawców systemy są najwygodniejsze w użyciu. Jeśli zdecydujemy się na inne rozwiązanie niż Windows, skorzystajmy ze stabilnych, pełnych wersji, by uniknąć niepotrzebnych nerwów i problemów z poprawnym funkcjonowaniem.

- Zanim zdecydujemy się na odinstalowanie Windowsa lepiej darmowe systemy wypróbować przy użyciu nieco wolniejszych maszyn wirtualnych i emulatora, na przykład Qemu, Microsoft Virtual PC czy produktów Vmware. Jeśli nie spodoba nam się to, co oferuje bezpłatne OS-y, zawsze z łatwością wrócimy do zainstalowanego firmowo systemu operacyjnego - mówi Tomasz Tysiączny z kieleckiej firmy Kwark Komputer.

MODYFIKACJE LINUKSA

A co mamy do wyboru? Zaczynamy od Linux Mint. Ta odmiana Macowego Linuksa została przystosowana do działania w mniejszych rozdzielczościach i na słabszych komputerach, takich jak notebooki czy laptopy. Zaletą jest także dobrze działająca Polska grupa rozwijająca Linux Mint. Twórcy systemu wprowadzili sporo ułatwień dla każdego, kto przesiada się na niego z produktu Microsoftu - domyślna instalacja pozwala uruchamiać aplikacje z Windowsa i obsługiwane są też typowe dla niego formaty plików. Do tego nie trzeba walczyć ze sterownikami - Mint obsługuje większość komponentów sprzętowych.

Slax to system na bazie dystrybucji Linux Slackware. Jest dostępny w kilku odmianach, a każdy jego użytkownik może łatwo i szybko stworzyć swoją własną odmianę. Wystarczy odwiedzić oficjalną stronę systemu, skorzystać z opcji Build Slax i wybrać tylko te aplikacje, których chcemy używać. System jest innowacyjny, ale też stabilny i z powodzeniem można go wykorzystywać w codziennej pracy. Ciekawostką jest fakt, że został opracowany tylko przez jedną osobę.

GOOGLE OPIERA SIĘ NA INTERNECIE

Chrome OS to system operacyjny stworzony przez Google, ciągle rozwijany. Opiera się na Internecie, a jego główną cechą jest przeniesienie praktycznie wszystkich funkcji w "chmurę" - system pełni rolę pośrednika między użytkownikiem a aplikacjami sieciowymi. Jego wadą jest to, że bez dostępu do Internetu nie nadaje się do codziennego użytku. Ma jednak pewne zalety - jest bardzo szybki, startuje w krótkim czasie. W systemie nie ma tradycyjnego pulpitu, praktycznie cały ekran wypełniają karty zmodyfikowanej przeglądarki Chrome.

Android to jeszcze jeden system od Gogle, przeznaczony głównie do telefonów komórkowych, może też być zainstalowany i uruchamiany na notebookach i ma spore możliwości. Oferuje kilka wirtualnych pulpitów, na których z łatwością można umieszczać skróty do aplikacji, foldery czy różne widżety, jak zegarek czy podręczny notatnik. Do tego jest mocno powiązany z usługami Google - w kilka chwil daje się zintegrować z kontem Gmail, wyszukiwarką Gogle Serach, a do dyspozycji mamy także komunikator Gogle Talk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie