List pracowników Muzeum Okręgowego w Sandomierzu w sprawie konkursu na nowego dyrektora trafił do kilkunastu instytucji

Klaudia Tajs
19 pracowników czyli dwie - trzecie załogi Muzeum Okręgowego w Sandomierzu podpisało się pod listem, w który opisują swoje zastrzeżenia w kwestii przebiegu konkursu na nowego dyrektora placówki.
19 pracowników czyli dwie - trzecie załogi Muzeum Okręgowego w Sandomierzu podpisało się pod listem, w który opisują swoje zastrzeżenia w kwestii przebiegu konkursu na nowego dyrektora placówki. Klaudia Tajs
19 pracowników, czyli dwie - trzecie załogi Muzeum Okręgowego w Sandomierzu podpisało się pod listem, w który opisują swoje zastrzeżenia w kwestii przebiegu konkursu na nowego dyrektora placówki.

W konkursie na dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu startowały 3 osoby, jednak dwie odpadły w pierwszym etapie, ponieważ nie spełniły wszystkich wymogów formalnych konkursu. List pracowników jest odpowiedzią pracowników na wybór w drodze konkursu przez komisje powołaną przez burmistrza Sandomierza nowego szefa placówki osoby Dominika Płazy z pochodzenia sandomierzanin, a obecnie pracownika Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Kandydaturę Dominika Płazy poparli przedstawiciele związku zawodowego działającego w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Komisja konkursowa liczyła 11 osób. Jeden głos był na nie, dwie osoby wstrzymały się. Pozostali byli za osobą Dominika Płazy.

Treść listu pracowników:

Zespół pracowników Muzeum Okręgowego w Sandomierzu pragnie wyrazić zaniepokojenie przebiegiem konkursu na stanowisko dyrektora placówki. Doniesienia medialne, relacjonujące przebieg konkursu już na wstępie przyniosły informacje o dyskwalifikacji dwóch spośród trzech zgłoszonych kandydatów z powodów formalnych, które w istocie były technicznymi -brak cyfrowej wersji pisemnej koncepcji zarządzania placówką, dołączonej na płycie CD oraz brak zaświadczenia o znajomości języka obcego przez kandydata posiadającego tytuł doktora – egzamin z języka obcego jest niezbędny dla jego uzyskania.
Orientując się, że odrzuceni kandydaci złożyli odwołania do Komisji Konkursowej nie wiemy z jakich powodów ich nie uwzględniono. Opisana sytuacja spowodowała, że tylko jeden kandydat został dopuszczony do zaprezentowania Komisji Konkursowej swej osoby, dorobku i koncepcji zarządzania naszym Muzeum – jednostką wpisaną do Państwowego Rejestru Muzeów, mającą siedzibę w byłym zamku królewskim. Komisja nie mając porównania jedynego kandydata z jakimkolwiek innym, podjęła uchwałę o wskazaniu go jako kandydata na dyrektora naszej placówki.

Nam – pracownikom Muzeum Okręgowego w Sandomierzu zależy, by konkurs wyłonił najlepszego kandydata na stanowisko dyrektora, ponieważ los naszej placówki nie jest nam obojętny, orientujemy się w licznym potrzebach i brakach naszej instytucji, jak też użytkowanego przez nas zabytkowego obiektu. Wierzymy, że Państwo również jesteście zainteresowani jak najlepszym zarządzaniem Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

Biorąc pod uwagę informacje medialne o nieścisłościach w regulaminie wspomnianego konkursu, jak również uwzględniając dorobek, rangę i wyzwania stojące przed naszym Muzeum, kierujemy do Państwa prośbę o rozważenie możliwości ponownego rozpatrzenia ofert wszystkich kandydatów, którzy złożyli wnioski aplikacyjne. Pozwalamy sobie dodać, że już samo dopuszczenie do drugiego etapu konkursu jednego z trzech kandydatów jest sytuacją niespotykaną w podobnych, poważnych wyborach.
Pismo zostało przesłane do organizatorów Muzeum Okręgowego, członków komisji konkursowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako instytucji sprawującej opiekę merytoryczną nad Muzeum zgodnie z jego Statutem oraz do Przewodniczącego i Członków Rady Muzealnej Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

List trafił także na biurko Marka Bronkowskiego, burmistrza Sandomierza. - Została powołana komisja, która dokonała wyboru i odrzuciła dwóch kandydatów, którzy nie spełniali wymogów - tłumaczy burmistrz Marek Bronkowski. - W środę, 18 kwietnia jestem umówiony na spotkane z panem Płazą. Zaproponowałem, aby spotkanie odbyło się w obecności przedstawiciela marszałka województwa i starosty. Wiem, że na spotkaniu nie będzie przedstawiciela marszałka. Muszę uszanować decyzję komisji, która w sposób jednoznaczny wypowiedziała się za wyborem pana Płazy na to stanowisko dyrektora. Pozostaje tylko dopiąć formalności w kwestii podpisania umowy o pracę.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie