Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek. Liturgia Męki Pańskiej na Świętym Krzyżu z udziałem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza [ZAPIS TRANSMISJI, ZDJĘCIA]

Dorota Kułaga
Wideo
od 16 lat
W Wielki Piątek z Sanktuarium na Świętym Krzyżu transmitowaliśmy liturgię Męki Pańskiej. Uczestniczył w niej biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

W Wielki Piątek nie jest odprawiana msza święta. W kościołach sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej. O godzinie 15 na portalu echodnia.eu transmitowaliśmy ją z Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. W liturgii uczestniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Liturgia na cześć Męki Pana naszego Jezusa Chrystusa w sanktuarium na Świętym Krzyżu została poprzedzona nabożeństwem drogi krzyżowej, która w tym roku z powodu epidemii koronawirusa nie wiodła przez prastarą drogę królewską z Nowej Słupi na Łysą Górę, lecz miała miejsce w bazylice świętokrzyskiej. Uczestniczył w niej pasterz Kościoła sandomierskiego biskup Krzysztof Nitkiewicz wraz z zakonnikami ze Świętego Krzyża oraz osobami świeckimi

W Godzinie Miłosierdzia rozpoczęła się liturgia Męki Pańskiej. Przewodniczył jej biskup Krzysztof. Po odczytaniu opisu Męki Pańskiej wg św. Jana, nasz współbrat o. Stanisław Jankowicz OMI wygłosił okolicznościową homilię, w której zwrócił uwagę, że dziś w Wielki Piątek w głębokiej zadumie pochylamy się nad opisem Męki Chrystusa. Adorujemy krzyż, który łączy ziemię z niebem, niebo z ziemią, ludzi z Bogiem, Boga z ludźmi. Krzyż przypomina, że Jezus pragnie zjednoczyć, złączyć ludzi razem, wokół siebie w jednej rodzinie jako braci i siostry. W naszym świecie jest tak dużo, pełno krzyży, widocznych i niewidocznych. Czynimy znak krzyża na sobie rano, wieczorem, przy posiłku, może przy podejmowaniu ciężkiej pracy, ważnej decyzji. Kiedy zatem czynisz znak krzyża rób to dobrze, tak by obejmował cię całego. Także sami błogosławmy, nie bójmy się tego czynić - zachęcał kaznodzieja.

Na zakończenie liturgii słowa miał miejsce modlitwa powszechna, podczas której zostało wypowiedziane wezwanie o ustanie epidemii koronawirusa: Módlmy się za ludzkość, która cierpi w wyniku szerzącej się epidemii, za wszystkich bezradnych i zagubionych, za chorych i za tych, którzy ofiarnie niosą im pomoc, oraz za zmarłych - proklamował o. Dariusz, rektor bazyliki świętokrzyskiej.

Następnie odbyła się adoracja relikwii Drzewa Krzyża Świętego, która w tym roku miała inny przebieg niż zwykle. Otóż ze względów bezpieczeństwa nie było ucałowania relikwii lecz każdy z uczestników liturgii, klęcząc przed relikwiami miał okazję osobiście uczcić krzyż, na którym zawisło Zbawienie świata. Na zakończenie tej części liturgii została wykonana pieśń ku czci krzyża, podczas której osoby łączące się w tym czasie z naszym sanktuarium za pośrednictwem transmisji internetowej na portalu echodnia.eu, także miały okazję do adoracji.

-Dziękujemy wszystkim, którzy śledzili transmisję na portalu echodnia.eu i duchowo łączyli się z najstarszym polskim sanktuarium - mówił ojciec Dariusz Malajka, rektor bazyliki mniejszej pod wezwaniem Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu i rzecznik prasowy sanktuarium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie