Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie Regionem Partnerskim V targów AGROTRAVEL 2013 w Kielcach

MiK
Adam Krzykwa
Dlaczego życie na Lubelszczyźnie jest aż tak smaczne, że zrobiliśmy z tego nasze hasło promocyjne? A dlatego, że to region o specyficznym kresowym klimacie, gdzie nawet największe miasta różnią się od innych polskich metropolii, a malownicze wioski żyją własnym rytmem. A przede wszystkim dlatego, że tak mieszkańcy, jak i goście odwiedzający ten rajski zakątek Polski, delektują się nie tylko ciszą i czystym powietrzem, ale także doskonałą kuchnią regionalną…

Wybierając się w podróż po Ziemi Lubelskiej przenosimy się w świat specjałów z babcinej kuchni do krainy smaków dań prostych, a jakże pożądanych przez podniebienia! W lubelskiej regionalnej karcie dań, nazwanej urzędowo listą produktów tradycyjnych, jest już setkę rarytasów, a wśród nich takie perełki, jak: zupa cebulowa z Goraja, parowańce żakowolskie z soczewicą czy szyneczka z karpia z Pustelni. Lubelskie będzie kusić też w Kielcach gruszką suszoną kraśnicką i tajemniczo brzmiącą szarytką w marynacie. Na deser region proponuje makowiec lubartowski, a do tego wyśmienite Witaminy Eremity lub Nektar Świętego Eugeniusza.

Kamienny las i inne atrakcje

Lubelskie smakować można jednak nie tylko podniebieniem. Zmysły rozbudzi też wyjątkowo piękny i jakże zróżnicowany krajobraz, który sprzyja rozwojowi geoturystyki. Położony pomiędzy dwiema dużymi rzekami, Wisłą i Bugiem, region reprezentuje niespotykane zróżnicowanie pod względem budowy geologicznej. Dzięki temu stanowi doskonałe miejsce do tropienia i obserwacji śladów przeszłości. To właśnie tu można zobaczyć unikalne w skali Europy kredowe podziemia w Chełmie, słynne wąwozy lessowe, a także prawie setkę roztoczańskich stanowisk pełnych skrzemieniałych drzew, skamielin zwierząt morskich czy bajecznych formacji geologicznych (wodospadów, szumów i jaskiń), które już za chwilę będą stanowić atrakcje tworzonego właśnie geoparku "Kamienny Las na Roztoczu".

W krainie rumianku

Przyroda pomaga także stworzyć kuszącą ofertę agroturystyczną lubelszczyzny. Jej atrakcyjność mierzy się podczas corocznego konkursu dla najlepszych gospodarzy, witających gości serdecznością, regionalnymi przysmakami oraz licznymi hitami turystycznymi. A trzeba przyznać, że fantazja Lublinian pod tym względem jest naprawdę zaskakująca! Stąd i pomysł na wiejskie SPA w Krainie Rumianku w Hołownie oraz Wioskę Dyniową w Zaliszczu. Mieszkańcy Wojciechowa zapraszają do spacerów Szlakiem Żelaza i Tradycji Kowalskich Ziemi Wojciechowskiej, a Kijan - do uczestnictwa w grze terenowej "Laskaris i Teofania". Tę ostatnią, bazującą na lokalnej historii i legendach, uhonorowano nawet główną nagrodą w ubiegłorocznej edycji konkursu na najciekawszy produkt turystyki wiejskiej w województwie.

Atrakcje dla każdego

A jeśli ktoś lubi klimaty sprzed lat powinien koniecznie zobaczyć miejsca związane z wieloreligijną i wielokulturową przeszłością regionu. Szczególnie w odniesieniu do złotej epoki jagiellońskiej, a więc do tak doniosłych wydarzeń, jak dwie międzynarodowe unie - w 1413 roku w Horodle oraz w 1569 w Lublinie. Na spotkanie z historią województwo lubelskie zaprasza podczas wielu cyklicznych wydarzeń, jak np.: Jarmark Jagielloński, Transgraniczne Dni Dobrosąsiedztwa czy Festiwal Trzech Kultur.

Czar niepowtarzalnych walorów przyrody i dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny kusi od lat. Ich odkrywanie to wyzwanie nie tylko dla kochających aktywność turystów. Podczas targów Agrotravel w Kielcach region lubelski będzie tez zapraszał tych, którzy preferują cichą kontemplację i rozkoszowanie się przyrodą. To tacy goście mogą zobaczyć z bliska najbardziej rozległe w kraju torfowiska Polesia, poczuć siłę potężnych jodeł i buków w borach Roztocza, czy dać się ponieść magii cichego, nostalgicznego Pobuża? A może ktoś woli stanąć oko w oko z Zygmuntem Augustem upamiętnionym na obrazie Jana Matejki lub pobłądzić w czarownych ogrodach pałacu Zamoyskich? To wszystko jest na wyciągnięcie ręki. A stoisko lubelskiego na targach Agrotravel będzie doprawdy imponujące, bo zbudowane w formie… młyna 6 - metrowej wysokości. Zapowiada się ciekawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie