Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie znajdują nad wodą w Świętokrzyskiem martwe, wielkie ryby - głównie tołpygi. Dlaczego giną? [ZDJĘCIA]

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
W ostatnim czasie wędkarze i spacerowicze nad brzegami zalewów i stawów znajdują duże, martwe ryby. Czasem mają nawet ponad metr długości! W ostatni weekend nad zalewem rejowskim pan Robert ze Skarżyska znalazł dwie sztuki.Internauci sfotografowali kolejne padłe okazy. Pojawiają się pytania - co to za gatunek i dlaczego zdechła? Co ciekawe, ta sama sytuacja powtarza się niemal co roku, wiosną.

Okazuje się, że to bez wyjątku tołpygi. Są u nas gatunkiem obcym, pochodzą z Chin. Do Polski sprowadzono je w 1965 roku, w dwóch celach. Po pierwsze, mają dość smaczne mięso i szybko rosną (to po wyginięciu jesiotrów drugie po sumie co do wielkości ryby, występujące w naszych wodach. Mogą osiągać wagę nawet 50 kilogramów). Po drugie, żywią się fitoplanktonem. Wpuszczano je do zbiorników, by ograniczyć ich zarastanie.

Dwa gatunki tołpyg, pstre i białe, są u nas regularnie łowione, choć oficjalnie nie wolno nimi zarybiać otwartych wód. Jak w wielu innych przypadkach okazało się, że wprowadzenie obcego gatunku miało dać dobry efekt, a wyszło odwrotnie. Tołpygi to "wodne odkurzacze", odżywiają się na podobnej zasadzie, co wieloryby zjadające drobny kryl. Pochłaniają nie tylko plankton roślinny, ale i zooplankton i narybek. W dodatku przemianę materii mają tak dużą, że odchodami szybko przeżyźniają zbiorniki, podobnie jak inne sprowadzone ryby karpiowate - karpie i amury. Cierpią na tym rodzime gatunki i całe ekosystemy, a woda traci przejrzystość.

Dlaczego tołpygi zdychają? O wyjaśnienie poprosiliśmy świętokrzyskiego ichtiologa Michała Bienia, dyrektora biura Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Kielcach.

- Tołpygi, podobnie jak amury, to ryby ciepłolubne i obce w naszym środowisku. Kiedy wypłyną na płycizny, gdzie woda jest cieplejsza i nastąpi nagły spadek temperatury, mogą tego nie wytrzymać. Choć przyczyny mogą być też inne. Kiedyś robiłem sekcję dużej tołpygi, okazało się, że połknęła kawałek styropianu i się nim udławiła - mówi ichtiolog.

W Polsce ze względu na zbyt niskie temperatury wody, tołpygi się nie rozmnażają. W USA ich pojawienie się doprowadziło do katastrofy ekologicznej. Zagrażają miejscowym gatunkom. Są tam odławiane tonami i przerabiane na paszę, mimo to w wielkich rzekach są ich miliony, bo w ciepłych wodach odbywają rozród nawet cztery razy w roku.


dc54277f-a636-507f-13c9-ae10ad124e92,c3e06757-ea7a-1e20-9eba-5202fb0ee9e8

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie