Łukasz Łaganowski z nagrodą „Świadek Historii”. Za promowanie historii Ponidzia

Tomasz Trepka
Udostępnij:
Pielęgnowanie lokalnej historii oraz działania na rzecz jej upowszechniania. To były główne warunki otrzymania nagród „Świadek Historii”, które 17 grudnia wręczono w „Przystanku Historia” IPN w Kielcach.

- Instytut Pamięci Narodowej, choć ma duże możliwości, sam niewiele mógłby zrobić w kwestiach popularyzowania badań naukowych i edukacyjnych. Dlatego tak ważna jest współpraca z innymi osobami i instytucjami. To nie my pomagamy wam, ale to państwo wspieracie naszą działalność. Chciałbym podziękować wszystkim nagrodzonym. Mam też nadzieję, że nasza współpraca będzie trwała nadal – mówił doktor Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród nagrodzonych znalazł się Łukasz Łaganowski. – Ta nagroda to wiele lat poszukiwań jako nieprofesjonalisty. Dotyczy to zarówno z historii najnowszej, jak i tej dalszej. Związana jest ona głównie z historią Ponidzia – przyznał.

Wśród zainteresowań Łukasza Łaganowskiego znajdują się między innymi dzieje Narodowych Sił Zbrojnych na Ponidziu. – W rodzinie funkcjonował przekaz o dwóch braciach mojej babci, którzy służyli w NSZ. Znaleźli się w Brygadzie Świętokrzyskiej. Po wojnie nie wrócili do kraju. Ten przekaz był na tyle jasny, że nic go nie było w stanie zdeformować. Od tamtego czasu zacząłem się tą historią zajmować – powiedział Łukasz Łaganowski.

- Interesują mnie zarówno aspekty sfery wojskowej, jak i cywilnej działalności Narodowych Sił Zbrojnych na Ponidziu. Miałem możliwość gromadzenia dokumentów. Następnie przekazałem je Delegaturze IPN w Kielcach. Moje poszukiwania się jednak nie zakończyły, wciąż dowiaduję się o nowych faktach – dodał badacz dziejów Ponidzia.

Jednym z sukcesów Łukasza Łaganowskiego oraz jego kolegów wspierających go w działalności popularyzatorskiej było ustalenie tożsamości jednego z żołnierzy, który walczył w mało znanej bitwie z okresu wojny obronnej 1939 roku we wsi Podłęże pod Pińczowem. – Interesują mnie również wydarzenia z czasów powstania styczniowego oraz dzieje przedwojennej policji. Podejmuję następne kroki na rzecz przyblizania historii Ponidzia – dodał nagrodzony.

Łukasz Łaganowski (ur. 1963 w Kielcach)
Pasjonat historii, badacz tradycji oręża polskiego. Posiada ogromny zasób wiedzy na temat szeroko pojętej wojskowości i wojennej historii Polski. Współpracuje m.in. z Delegaturą IPN w Kielcach, Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury, Komendą Powiatową Policji w Pińczowie i Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Kielcach, placówkami oświatowymi i organizacjami społecznymi, środowiskami kombatanckimi i władzami samorządowymi.

Przez wiele lat był inspiratorem i organizatorem uroczystości upamiętniających bohaterów bitwy pod Grochowiskami (powstanie styczniowe). Jest rodzinnie związany z Narodowymi Siłami Zbrojnymi, zgromadził wiele materiałów na temat działalności NSZ w powiecie pińczowskim. Podsumowaniem tego obszaru działalności archiwizacyjnej, było przekazanie pełnego kompletu zgromadzonej dokumentacji do zasobów kieleckiej Delegatury IPN. Jego dorobek edukacyjny, propagujący wartości patriotyczne, promujący sprawdzone wzorce znane z historii Narodu Polskiego, składa się na wiele wystaw, konkursów, które organizował, projektów i wydawnictw upamiętniających ważne daty historii Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie