Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lustrzanki cyfrowe - nie tylko dla zawodowca

Robert Felczak
Najtańszą cyfrową lustrzankę można kupić za około 1 500 złotych. Bardziej zaawansowane, dobrej klasy modele renomowanych producentów kosztują nawet kilka tysięcy złotych.
Najtańszą cyfrową lustrzankę można kupić za około 1 500 złotych. Bardziej zaawansowane, dobrej klasy modele renomowanych producentów kosztują nawet kilka tysięcy złotych.
Wiosna i lato to czas, kiedy chętniej robimy zdjęcia. Spieszymy więc z poradami dotyczącymi wyboru aparatu fotograficznego, który najlepiej dopasować do potrzeb.

Najważniejszymi zaletami tej klasy aparatów cyfrowych są bardzo szybka migawka oraz możliwość rozbudowy poprzez wymianę obiektywu. Dzięki temu bez większego trudu, przy odrobinie wiedzy na temat fotografii, zrobimy ostre, wysokiej jakości zdjęcie nawet bardzo szybko poruszającego się obiektu. Z tego samego powodu problemów nie będzie stanowiło fotografowanie w słabych warunkach oświetleniowych, na przykład nocą.

Na jakie parametry zwrócić uwagę chcąc kupić lustrzankę? Wbrew reklamom wielkość matrycy nie dużego znaczenia, bo dobrej jakości odbitki o rozmiarze 20 na 30 centymetrów można wykonać już z aparatów mających matrycę 6 lub 8 milionów pikseli. Nawet przy pomocy najprostszych modeli kompaktowych.

KORPUS I OBIEKTYW

Skupić więc należy się przede wszystkim na będącym "jednostką centralną" korpusie, tak zwanym body, a także obiektywie. W przypadku body sprawa nie jest skomplikowana, bo niezależnie od producenta większość półprofesjonalnych lustrzanek ma zbliżone do siebie parametry.

W zasadzie warto zainteresować się jedynie szybkością migawki i obiektywem, który bezwzględnie powinien mieć stabilizację obrazu. Poza tym bardzo istotną kwestią jest jasność obiektywu. Parametr ten oznaczany jest cyfrą po literze "f", na przykład 2,0. Im mniejsza cyfra, tym większa, a co za tym idzie lepsza jasność.

Jeśli natomiast chodzi o możliwość przybliżania fotografowanego obiektu to w przypadku standardowych, kupowanych w komplecie z body obiektywów, zoom jest najczęściej 3-krotny. Parametr ten określa wartość ogniskowej (zmienna ogniskowa najbardziej uniwersalnego obiektywu: 35-80 mm).

Chcąc mieć większą możliwość zbliżeń trzeba zastosować obiektyw o innych parametrach. Na szczęście wybór jest spory, bo producenci oferują przynajmniej kilka, a często nawet kilkanaście obiektywów. Niestety "opcjonalne" obiektywy kosztują sporo, od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie