Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łykamy je jak cukierki - tabletki przeciwbólowe mogą zdziałać cuda

PG
Wielu z nas posiada zbyt dużą ilość leków przeciwbólowych. Nie należy ich nadużywać
Wielu z nas posiada zbyt dużą ilość leków przeciwbólowych. Nie należy ich nadużywać pixabay.com
Pod warunkiem, że przyjmujemy je z rozsądkiem. Specjaliści przestrzegają przed nadmierną ilością oraz niebezpiecznymi połączeniami.

Pomagają pokonać ból i sprawiają, że jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować - to za to doceniamy środki przeciwbólowe. I choć faktycznie trudno sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie bez nich, to stosować je należy z rozwagą. Ich nadmiar oraz niewłaściwe połączenie składników aktywnych może doprowadzić do przykrych konsekwencji.

Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe zawierające substancję czynną w postaci paracetamolu. Są bardzo skuteczne i bezpieczne dla naszego organizmu, ponieważ nie powodują uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Kolejnym składnikiem często używanym do produkcji leków jest ibuprofen. Sięgamy po nie bardzo często z powodu bólu głowy, zęba czy łamania w kościach. Choć wiele leków działających przeciwbólowo wydawanych jest w aptekach bez recepty, to wciąż mogą szkodzić - szczególnie jeśli są zażywane w zbyt dużych ilościach.

Mamy problem z ilością
Szacuje się, że około 1/3 pacjentów w starszym wieku zażywa jednocześnie 6 lub więcej leków. Specjaliści alarmują, że ludzie najczęściej nie czytają ulotek, a nawet jak czytają, to nie wszystko rozumieją. Nie zastanawiają się nad tym, czy jeden lek dyskwalifikuje branie drugiego.

Oprócz stosowania leków dostępnych na receptę, dochodzą również te ogólnie dostępne oraz suplementy. I okazuje się nagle, że codziennie przyjmujemy sporą garść tabletek. Niestety, może się okazać, że nie wszystkie będą ze sobą prawidłowo współpracować. Ta wielolekowość jest określana medycznym terminem polipragmazja. Trudne słowo, ale i trudny problem, gdyż przyczyniają się do niej i lekarze, i sami pacjenci - polipragmazja jest bowiem skutkiem błędnej ordynacji lekarskiej i błędów pacjenta. Zwykle jest tak, że pacjent leczy się u lekarza rodzinnego, bierze od niego recepty. Za jakiś czas udaje się do specjalisty, w międzyczasie kupuje jeszcze suplementy diety polecone przez koleżankę. Ani się obejrzy, a na stole ma kilkanaście medykamentów.

Ulotka na wagę złota
Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało w 2016 roku raport odnośnie stosowania leków bez recepty. Wynika z niego, że tego typu medykamenty stosowało niemal 9 na 10 osób dorosłych. Najczęściej były to środki przeciwbólowe i przeciwzapalne - 68 procent. Niestety, ponad jedna czwarta badanych twierdzi, że zdarzyło im się stosować leki dostępne bez recepty w niewłaściwy sposób - niezgodnie z zaleceniami, na przykład zwiększając dawkę, używając ich dłużej, niż to wskazane, lekceważąc skutki uboczne lub przeciwwskazania, które ich dotyczą, a także przyjmować leki z przyzwyczajenia, choć nie jest to konieczne oraz wbrew negatywnej opinii lekarza o takim sposobie leczenia.

Problemem może być fakt, że konsument nie zdaje sobie sprawy z możliwych zagrożeń. Paracetamol, który występuje w wielu popularnych lekach, przy niewłaściwym dawkowaniu może doprowadzić do opłakanych skutków - uszkodzenia wątroby, żołądka, trzustki, śpiączki, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci.

Na to zwróć uwagę
Przed zażyciem zwykłego preparatu przeciwbólowego należy zawsze zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na trzy punkty dotyczące sposobu dawkowania, przeciwwskazań oraz składu leku. Należy zażywać pastylki, gdy ból jest jeszcze słaby, zawsze po posiłku, a nie na pusty żołądek. Wybierajmy te w tak zwanych specjalnych osłonkach, które zabezpieczają przed podrażnieniem organów. Aby tabletka jak najszybciej zaczęła działać, najlepiej popić ją zwykłą wodą. Przyjmując leki przeciwbólowe pamiętajmy też, aby pod żadnym pozorem nie pić alkoholu, może wywołać bardzo poważne i groźne dla organizmu skutki.

Leki przeciwbólowe to z pewnością wspaniały wynalazek. Dzięki nim wielu z nas jest w stanie normalnie funkcjonować, a ból może być jedynie mglistym wspomnieniem. Warto jednak mieć na uwadze, że choć wszystko jest dla ludzi, trzeba rozsądnie z tego korzystać - by służyło, nie szkodziło.

Przeterminowany lek to trucizna

Nadmiar reklam sprawia, że wielu z nas boryka się z problemem zbyt wielu, przeterminowanych leków. Nic się nie dzieje, jeśli mamy tego świadomość, dlatego warto na bieżąco sprawdzać terminy ważności. Wiele z leków oprócz terminu przydatności posiada informację, po jakim czasie od otwarcia opakowania powinniśmy specyfik wyrzucić. Gdzie się pozbywać takich medykamentów? Nie do zwykłego kosza. W wielu aptekach stoją specjalne pojeminiki na takie odpady.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie