Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magistralę ciepłowniczą we Włoszczowie czeka długo wyczekiwany remont

sem
Urząd Gminy Włoszczowa
Koniec sezonu grzewczego pozwoli na przeprowadzenie prac związanych z remontem włoszczowskiej magistrali ciepłowniczej. Remont ma potrwać do 2020 roku.

Nareszcie zniknie szpecąca Włoszczowę dwukilometrowa magistrala naziemna. Gmina Włoszczowa ogłosiła przetarg na modernizację sieci. Dzięki temu ma być oszczędniej. Ponadto przybędzie terenów pod budownictwo oraz inwestycje.

Właścicielem sieci dalej będzie gmina Włoszczowa, a jej dzierżawcą firma Stolbud, która zgodnie z zawartą do 2025 roku umową będzie produkować, przesyłać oraz rozprowadzać ciepło w mieście.

Przypomnijmy, że projekt modernizacji miejskiej sieci ciepłowniczej Włoszczowy został oceniony najwyżej w Polsce w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Planowane przedsięwzięcie realizowane będzie w ramach działania „Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu”. Dzięki pozyskaniu dofinansowania w wysokości około 4,3 miliona zostanie zmodernizowana magistrala biegnąca ze Stolbudu do okolic basenu. Rurociąg o mniejszej średnicy zostanie zakopany w ziemi.

– Realizacja tej inwestycji ważna jest z dwóch aspektów. Pierwszy to zmniejszenie strat na przesyle ciepła, co przełoży się na oszczędności i efektywność cieplną. Drugi aspekt to uwolnienie terenów, które są obecnie zablokowane przez rurociąg napowietrzny. Mam nadzieję, że tereny te będą przedmiotem zainteresowań przedsiębiorców, ale również zostaną wykorzystane pod mieszkalnictwo indywidualne i wielorodzinne, z którym to problemem boryka się Włoszczowa od lat - mówił po rozstrzygnięciu konkursu burmistrz Grzegorz Dziubek.

Modernizacja magistrali ma spowodować przede wszystkim zmniejszenie strat na przesyle ciepła, które rocznie wynoszą około 400 tysięcy złotych. Ponadto 30-letni rurociąg szpeci krajobraz Włoszczowy i ogranicza wykorzystanie atrakcyjnych terenów pod inwestycje. Przedsięwzięcie to ma być zrealizowane do 2020 roku.

Remont sieci zostanie przeprowadzony w dwóch etapach. Pierwszy obejmie przebudowę istniejącej magistrali napowietrznej na magistralę wykonaną z rur preizolowanych ułożoną w gruncie. Drugi ma polegać na likwidacji trzech istniejących węzłów cieplnych i utworzeniu 44 węzłów indywidualnych wraz z wymianą 1,5 kilometra osiedlowych sieci niskoparametrowych na wysokoparametrowe na terenie osiedli Brożka i Broniewskiego.

Łączna wartość planowanych nakładów finansowych wyniesie około 7,4 miliona złotych.

Zobacz inne materiały o kulturze

ZOBACZ TAKŻE: Poczta Polska jeszcze uruchomi swoje paczkomaty?

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie