Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magnolie każdy chce mieć, ale nie wszędzie się udadzą

Agata KOWALCZYK
Magnolie najpiękniej prezentują się sadzone pojedynczo, w eksponowanych miejscach.
Magnolie najpiękniej prezentują się sadzone pojedynczo, w eksponowanych miejscach. archiwum
Kwiaty magnolii wzbudzają zachwyt i prawie każdy chciałby mieć takie drzewko w ogrodzie. Niestety, magnolia nie wszędzie będzie dobrze rosła i obficie kwitła. Rośliny te są najpiękniejsze podczas kwitnienia. Ich duże pojedyncze kwiaty rozwijają się zwykle przed ukazaniem się liści. Pięknie pachną. W zależności od odmiany i gatunku płatki są białe, różowe, kremowe, a ostatnio wyhodowano żółte. Liście też ładne.

Magnolie są ładne także poza porą kwitnienia, dzięki dużym, skórzastym liściom o zgrabnym i zdrowym wyglądzie. Wśród magnolii występują formy drzewiaste o wysokości 15-20 metrów, niższe 5-10 metrowe oraz przypominające wyglądem duże krzewy dorastające do 3-4 metrów.

Planując hodowlę magnolii, powinniśmy kupić gotową, zdrowa, ładnie rozkrzewioną sadzonkę. Magnolie rozmnażane z nasion zakwitają po raz pierwszy wiele lat po posadzeniu, więc lepiej zrezygnować z tej metody.

Miejsce dla magnolii trzeba starannie wybrać. Gatunek ten nie jest odporny na mróz, więc stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste, zaciszne. Z tego też powodu magnolie udają się najlepiej posadzone przy południowych ścianach budynków, w osłonie innych roślin, zwłaszcza iglaków. W każdym miejscu są jednak narażone na uszkodzenie pąków lub kwiatów przez wiosenne przymrozki. Te wrażliwe rośliny rosną dużo lepiej w cieplejszych rejonach Polski: Na dolnym Śląsku, Pomorzu czy wzdłuż zachodniej granicy kraju.

Lubi kwaśne

Pod magnolie trzeba przygotować lekko kwaśne podłoże (pH 5-6) z dodatkiem torfu, kompostu lub ziemi liściowej. Gleba powinna być żyzna i próchniczna. Dobrze jest wyściółkować jej powierzchnię korą drzew iglastych.

Najlepiej rosną w miejscu dostatecznie wilgotnym, ale nie stale mokrym. Magnolie mają płytki system korzeniowy i nie powinno się przekopywać ziemi wokół rośliny, a co najwyżej lekko motyczkować. Ich pielęgnacja ogranicza się do systematycznego podlewania i nawożenia oraz okrywania przed zimą, aby nie przemarzły. Magnolii się nie tnie. Należy usuwać tylko pędy suche, chore i przemrożone.

Do ogrodów przydomowych można polecić kilkanaście gatunków i odmian magnolii. Najpopularniejsza na świecie jest Soulange'a zwana też pośrednią. Zwykle tworzy duże, szerokie krzewy, a jej odmiany różnią się siłą wzrostu, pokrojem, zapachem, kolorem kwiatów i porą kwitnienia.

Pory kwitnienia

Odmiana Aleksandrina rośnie silnie, kwitnie długo w maju, kwiaty ma z zewnątrz purpuroworóżowe, a wewnątrz bledsze. Amabilis kwitnie bardzo wcześnie w kwietniu, kwiaty ma białe, u nasady lekko różowe. Lennei kwitnie najpóźniej, pod koniec maja, ma najciemniejsze kwiaty, wewnątrz białe, z zewnątrz purpurowe.
Cennym gatunkiem jest magnolia purpurowa z odmianą Nigra o ciemno purpurowych kwiatach, pojawiających się na przełomie maja i czerwca.

Najwcześniej zakwita magnolia gwiaździsta, w marcu i kwietniu. Ma śnieżnobiałe, nieduże jak na magnolie, kwiaty, ale bardzo liczne. Dzięki niewielkim rozmiarom nadaje się do małych ogródków.

Inne polecane odmiany, o dużej odporności na mróz to: Susan, Bett, Judy, Randy, Ricky, Ann, Pinkie, Jane. Noszą one imiona ośmiu małych dziewczynek, córek pracowników arboretum, w którym rośliny wyhodowano. Z magnolii późno zakwitających, od czerwca do sierpnia, do uprawy w Polsce nadają się: Siebolda (biała), parasolowata (kremowa), szerokolistna (kremowa), drzewiasta (bladozielona).

Najstarsze rośliny

Magnolie się jednymi z najstarszych roślin na ziemi. Tworzyły ogromne lasy przed epoką lodowcową, ich skamieniałości liczą 36-30 milionów lat. Okresy zlodowaceń zniszczyły większość lasów, ocalały tylko fragmenty w Chinach, Japonii, Korei i na wschodzie Ameryki Północnej, gdzie można je spotkać do dzisiaj. Pozostało około 120 gatunków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie