Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majowe prace w ogrodzie

Agata KOWALCZYK, [email protected]
Z warzyw ciepłolubnych możemy już sadzić do gruntu pomidory, paprykę, cukinie, kabaczki i ogórki.
Z warzyw ciepłolubnych możemy już sadzić do gruntu pomidory, paprykę, cukinie, kabaczki i ogórki.
Wygląda na to, że zimni ogrodnicy przyszli wcześniej w tym roku i ryzyko pojawienia się nocnych przymrozków jest już niewielkie. Możemy sadzić i siać rośliny ciepłolubne.

Z warzyw ciepłolubnych możemy już sadzić do gruntu pomidory, paprykę, cukinie, kabaczki i ogórki. - Polecam pomidory z upraw amatorskich, jak malinowe, bawole serce czy koktajlowe o owocach w kształcie gruszki. Są one smaczniejsze, słodsze i bardziej aromatyczne od odmian uprawianych na skalę przemysłową - informuje Edward Galus, zastępca dyrektora w Rejonowym Przedsiębiorstwie Zieleni w Kielcach.

Siejemy różne odmiany fasoli, szparagową i na nasiona. Nowością na naszym rynku jest flażoletka, której młode strączki można jeść w całości, tak jak zielony groszek.

Nasturcje do flakonu i na talerz

W części ozdobnej ogrodu siejemy cynie, astry, nagietki, a także nasturcje, których owoce możemy konserwować w zalewie octowej jako polskie kapary. Wsadzamy dalie i kanny.

Dbamy o rośliny cebulowe. Usuwamy przekwitłe kwiatostany u tulipanów, żonkili czy narcyzów, wówczas wykształcą dorodne cebule. Nawozimy je, aby zmagazynowały pokarm potrzebny do obitego kwitnięcia w przyszłym sezonie.

Maj to pora na formowanie młodych drzew. Gałęzie powinny odchodzić od głównego pnia pod kątem prostym. Wówczas zawiązują wiele kwiatów, a konary nie łamią się pod ciężarem owoców. Metod jest wiele, jedna z najprostszych, to powieszenie na odginanych pędach plastikowych butelek wypełnioną wodą, jej ilość dostosowujemy do tego, jak mocno gałęzie muszą zmienić położenie.
Nawozimy krzewy i drzewa owocowe, a także piwnie, które niedługo zakwitną.

Opryski są potrzebne

Truskawki może zaatakować szara pleśń, która znacznie ograniczy plony. Profilaktycznie należy je opryskiwać na przykład preparatem Toledor, który ma tylko jeden dzień karencji, potem owoce nadają się do jedzenia. Aby maliny nie były robaczywe, można je opryskać Karate.

W czasie suszy, która utrzymuje się od miesiąca, rośliny są atakowanie przez mszyce i przędziorki. Można je zwalczać wieloma preparatami chemicznymi dostępnymi w handlu.

Rośliny w sadzie, ogrodzie i warzywniku trzeba podlewać z powodu suszy. Wody nie można żałować truskawkom, malinom, porzeczkom i innym krzewom owocowym. Pamiętajmy, aby truskawkom nie zmoczyć liści, ponieważ będą bardziej podatne na szarą pleśń. Grunt po podlaniu dobrze jest wzruszyć, wówczas woda trudniej paruje. Wilgoć zatrzymuje także ściółkowanie grządek, ziemie wokół roślin warto wysypać korą, torfem czy nawet skoszoną podwiędłą trawą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie