Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Makłowicz o Natalia Tokarska ze Skarżyska w MasterChef Junior: Świętokrzyska Mistrzyni Pierogów

s
Natalia Tokarska
Natalia Tokarska
11-letnia Natalia Tokarska ze Skarżyska-Kamiennej jest w najlepszej "16" MastreChef Junior. W niedzielę wieczorem rewelacyjnie zaprezentowała się w kolejnym odcinku. Występujący gościnnie Robert Makłowicz powiedział o niej "Świętokrzyska Mistrzyni Pierogów".

Natalia przygotowała w niedzielę między innymi Świętokrzyskie Grycoki. Robertowi Makłowiczowi, słynnemu autorowi programów kulinarnych bardzo je posmakowały. Określił Natalię "świętokrzyską mistrzynią pierogów".

Natalia Tokarska jest uczennicą klasy piątej Szkoły Podstawowej numer 1 w Skarżysku-Kamiennej. Jak powiedziała gotowaniem interesuje się już od dawna i zawsze chciała stanąć przed kamerami popularnego programu.

Grycoki to danie bardzo popularne w regionie świętokrzyskim, często wystawiane w konkursach. To tradycyjne świętokrzyskie pierogi z kaszą gryczaną. Do farszu z kaszy dodaje się z reguły kiszoną kapustę, suszone grzyby i wędzony boczek. Tak wiele smaków zamkniętych w pierogu daje wspaniały efekt. Podajemy kilka przepisów.

Przepis opracował Paweł Ćwik z Kieleckiego Banku Żywności, w ramach warsztatów „Kulinarnie mocni".

Składniki
Porcja dla: 10-12
Farsz:
250 g kaszy gryczanej lub jęczmiennej
1 kg kapusty kiszonej
200 g suszonych grzybów
400 g wędzonego boczku
1 cebula
Sól morska
Pieprz czarny
Ciasto:
1 kg mąki
ok. 500 ml ciepłej wody
3 łyżki oleju
1 jajko
Sól morska

Sposób wykonania: Kapustę, namoczone grzyby i kaszę ugotuj w oddzielnych garnkach. Kapustę odcedź odciśnij posiekaj, dodaj, posiekane grzyby oraz kaszę. Boczek i cebulę pokrój w kostkę i razem podsmaż, dodaj do farszu, dopraw do smaku świeżo mielonym pieprzem i solą, wymieszaj. W międzyczasie mąkę, wodę, olej i jajko wyrób na jednolite ciasto, dodając 1 łyżeczkę soli, przykryj i odstaw. Ciasto cienko rozwałkuj, wycinaj krążki o średnicy ok 8 cm., napełniaj farszem i sklejaj na kształt pierogów. Gotuj w osolonej wodzie. Podczas smażenia boczku i cebuli możesz dodać posiekane owoce jałowca lub kminek oraz lubczyk.

Podajemy przepis Jadwigi Brzozy i pań z Zespołu Obrzędowego "Kowalanki" z Nowin.

Składniki:

Ciasto:
1 kg mąki pszennej,
ciepła woda.

Farsz:
szklanka kaszy gryczanej,
2 łyżki masła,
100 g borowików,
mała cebula,
sól,
pieprz,
oliwa.

Do gotowania: woda, sól, olej.

Sposób wykonania: grzyby namoczyć, odlać wodę i gotować w nowej wodzie przez około 15 minut. Następnie odsączyć borowiki, pozostawiając wodę. Ugotować w niej kaszę z dodatkiem soli i masła. Cebulę pokroić i usmażyć na złoty kolor. Borowiki razem z cebulą przepuścić przez maszynkę do mięsa, wymieszać z kaszą, doprawić farsz solą i pieprzem. Z mąki i ciepłej wody zagnieść elastyczne ciasto. Rozwałkować, wyciąć kółka. Na kółko ciasta nałożyć farsz, przykryć drugim kółkiem i łączyć warstwy ciasta tak jak pierogi. Okrągłe grycoki gotować przez 5-6 minut w wodzie z dodatkiem soli i oleju. Grycoki podawać z cebulką lub z tartą bułką przyrumienioną na maśle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie