Mała Ojczyzna - Gmina Bodzechów

Materiał informacyjny GMINY BODZECHÓW

Szanowni Państwo,

staramy się, aby rozwój Gminy Bodzechów szedł we wszystkich kierunkach zarówno w sferze infrastruktury inwestycyjno-technicznej jak i społecznej.

Oprócz kontynuacji wykonywania kanalizacji skupiamy się na pozyskiwaniu odnawialnych źródeł energii co ma istotny wpływ na ekologię i finanse gminy. Mocno stawiamy na rozwój obiektów potrzebnych do rekreacji, sportu i kultury.

Chodzi o to, żeby każdy mieszkaniec znalazł coś dla siebie, a zamieszkiwanie na terenie gminy było przyjemne i atrakcyjne.

Sport i rekreacja w Gminie Bodzechów

Gmina Bodzechów od wielu lat organizuje Gminne Igrzyska Lekkoatletyczne dla szkół. Po krótkiej przerwie spowodowanej remontem stadionu, zrealizowanego w ramach Rewitalizacji Miejscowości Bodzechów, w bieżącym roku ponownie przystąpiono do rywalizacji. Obiekt został wyposażony w nową bieżnię, na której odbyły się konkurencje biegowe. Ponadto w ramach rywalizacji zorganizowane zostały konkurencje techniczne takie jak rzut piłką lekarską, czy skok w dal. W Igrzyskach wzięły udział wszystkie szkoły z terenu gminy Bodzechów. Na najmłodszych czekały przygotowane dodatkowe atrakcje w postaci dmuchańców.

Gmina stale inwestuje w poprawę infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. W ostatnim czasie zostały wykonane rozbudowy placów zabaw w Mirkowicach, Mychowie, Starej Dębowej Woli o nowe, atrakcyjne urządzenia. Ponadto większość placów zabaw przeszła mniejsze, bądź większe remonty znajdujących się na nich urządzeń, celem poprawienia bezpieczeństwa korzystających z nich osób. W Sarnówku Dużym powstało centrum rekreacyjno – sportowe z boiskiem do piłki nożnej oraz siatkówki.

Ponadto na stadionie w Bodzechowie odbywają się regularne treningi dla dzieci w wieku 3-12 lat prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę trenerską. Szkółka prowadzona jest przez Stowarzyszenie Ostrowiecka Akademia Piłkarska „GALACTICOS”, a zespół występuje w turniejach pod nazwą GALACTICOS Bodzechów. Podobne zajęcia odbywają się również na obiekcie „Moje Boisko – Orlik 2012”, na którym zatrudnionych jest w ramach projektu wspieranego przez Instytut Sportu Polskiego Instytutu Badawczego i Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dwóch Lokalnych Animatorów Sportu.

Kultura, tradycja i podtrzymywanie więzi społecznych

Gmina Bodzechów w sferze kultury i tradycji postawiłą na działania bardzo lokalne, sołeckie. Z uwagi na specyfikę usytuowania naszej gminy, której poszczególne sołectwa otaczają niemal ze wszystkich stron Ostrowiec Świętokrzyski, zamiast dużych gminnych festynów organizowane są lokalne, sołeckie uroczystości .Wspiera pomysły miejscowych liderów, grup społecznych, kół gospodyń wiejskich, radnych i sołtysów To oni wiedzą czego oczekują lokalni mieszkańcy i im wychodzą naprzeciw. Kierunek ten okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę, bowiem dzięki małym formom miejscowych festynów mieszkańcy konkretnych miejscowości mają okazję się spotkać, porozmawiać i zabawić po wcześniejszej wspólnej przy organizacji wydarzenia. I tak prawie wszystkie wsie, bądź kilka bezpośrednio sąsiadujących miały „coś dla siebie”, dla dużych i małych.

Fantastyczna końcówka roku

Jeszcze „ciepły” puchar i specjalny grawerton zdobią gabinet włodarza gminy Jerzego Murzyna, który Gmina Bodzechów zdobyła za zajęcie I miejsca w rankingu na najbardziej przyjazny urząd!

Przebudowa źródeł zasilania i zaopatrywania w energię elektryczną i cieplną budynków gminnych

Gmina Bodzechów w dniu 24.03.2022r., podpisała umowę z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego na realizacje zadania pn. „Przebudowa źródeł zasilania i zaopatrywania w energię elektryczną i cieplną budynków gminnych”, która jest realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa – Efektywna i zielona energia, działanie - RPSW.03.03.00.

 • Wartość całego zadania - 3 074 000 zł
 • Dofinansowanie - 2.353.633,21 zł

Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej 5 budynków użyteczności publicznej w gminie Bodzechów. Budynkami, które zostaną poddane termomodernizacji są:

 1. PSP w Chmielowie,
 2. ZSP w Sarnówku,
 3. PSP w Szwarszowicach,
 4. ZSP w Szewnie,
 5. Świetlica wiejska w Świrnej.

W ramach zadania we wszystkich w/w szkołach zostaną zamontowane powietrzne pompy ciepła, które wyeliminują kotłownie na opał stały i wspomogą istniejące kotłownie gazowe tj.:

 1. PSP w Chmielowie – 3 pompy o łącznej mocy grzewczej 135kW,
 2. ZSP w Sarnówku – 4 pompy o łącznej mocy grzewczej 180kW,,
 3. PSP w Szwarszowicach – 3 pompy o łącznej mocy grzewczej 135kW,
 4. ZSP w Szewnie – 3 pompy o łącznej mocy grzewczej 135kW.

W celu wykorzystania istniejącej instalacji fotowoltaicznej na budynkach szkolnych i wygenerowanie oszczędności w wytwarzanej energii elektrycznej na potrzeby projektowanych pom ciepła bez ich rozbudowy, zaplanowano wymianę starego typu oświetlenia w PSP w Sarnówku, PSP w Szwarszowicach oraz PSP Chmielów oprawy na typu LED (łączna ilość nowych opraw - 742szt.).

Świetlica wiejska w Świrnej podana zostanie termomodernizacji – dociepleniu ścian i stropu, zostanie wymieniona stolarka okienna i brama wjazdowa do garażu. Na budynku zostanie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 5,44 kWp.

Realizacja całego projektu pozwoli na:

 1. zaoszczędzenie energii elektrycznej- 75,60 MWh,
 2. zaoszczędzenie energii cieplnej-1112,87 GJ/rok,
 3. zmniejszenie zużycia energii końcowej w wyniku realizacji projektów- 1404,41 GJ/rok,
 4. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych-166,68 Mg/rok.

Termin wykonania robót do końca listopada 2022 r.

Projekt pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Ostrowiec Świętokrzyski – etap III” wspófinansowany ze środków Unii Europejskie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach działania 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”, oś priorytetowa II „Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”. Umowę o dofinansowanie nr POIS.02.03.00-00-0013/16-00 podpisano z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w dniu 28.09.2016r. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi 85% wydatków kwalifikowanych.

Całkowita wartość projektu wynosi 56 826 815,44 zł.

Wysokość dofinansowania to 39 365 929,36 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie