Mała Ojczyzna - Gmina Busko-Zdrój

Materiał informacyjny Gmina Busko-Zdrój
Gmina Busko-Zdrój jako kurort uzdrowiskowy z prawie 200-letnią tradycją stawia na liczne inwestycje oraz ochronę środowiska chcąc w ten sposób zyskać pozycję lidera zrównoważonego rozwoju. Regularnie podejmowane działania prorozwojowe stanowią element spójnej koncepcji inwestycyjnej zmierzającej do poprawy jakości życia zarówno w wymiarze estetycznym, ekonomicznym i środowiskowym.

Mała Ojczyzna 2022

Na współczesnym etapie rozwoju miast w Polsce i wymagań społeczności lokalnych, poprawa wizerunku miasta stanowi bardzo poważne wyzwanie dla samorządów. Warto pokreślić, że Gmina Busko-Zdrój pełniąc funkcje uzdrowiskową realizując inwestycje musi pamiętać zarówno o mieszkańcach jak i kuracjuszach. Działania podejmowane przez samorząd wpływają nie tylko na rozwój lokalny i rozwój gospodarczy województwa, ale są również jego wizytówką. Takim przykładem jest usytuowany w uzdrowiskowej części miasta Kompleks #TeżniaBusko. Obiekt bardzo szybko stał się ,,Turystyczną Perłą” województwa świętokrzyskiego i otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień m. in. w konkursie , ,,Budowa Roku 2020" Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz ,,Wędrowiec Świętokrzyski”. Warto podkreślić, że w pobliżu powstał również nowoczesny plac zabaw w kształcie pirackiego statku oraz park linowy, z licznymi atrakcjami. Całość tworzy rodzinną strefę relaksu i zachęca do aktywnego wypoczynku.

Mała Ojczyzna - Gmina Busko-Zdrój

Kolejną ważną inwestycją była rewitalizacja zabytkowej części parku zdrojowego dzięki której przywrócono pierwotny układ parkowy, zaprojektowany przez Henryka Marconiego. Inwestycja polegała na uporządkowaniu zieleni, montażu elementów małej architektury, powstały nowe alejki i ścieżki rowerowe a zamontowane oświetlenie umożliwiło synchronizację dźwięku i światła, tworząc swoisty spektakl parkowy pt. ,,PARK ŚWIATŁEM I DŹWIĘKIEM MALOWANY".

Mała Ojczyzna - Gmina Busko-Zdrój

W trosce o rozwój obszaru uzdrowiskowego prowadzonych jest również szereg inwestycji ukierunkowanych m.in. na poprawę bezpieczeństwa, estetyki i funkcjonalności przestrzeni publicznej. W efekcie stworzono deptak zdrojowy (ul. 1-go Maja), który stał się buska promenadą oraz wybudowano kładkę pieszo-rowerową, łączącą tereny parku przy szpitalu „Górka”, z terenami parkowymi w centralnej części Uzdrowiska. Obiekt wykonano z kortenowskiej stali, który doskonale wkomponował się w uzdrowiskową część miasta.

ul. 1 Maja
ul. 1 Maja
Mała Ojczyzna - Gmina Busko-Zdrój

Gmina Busko-Zdrój tworzy również warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz sportowych pasji i zainteresowań inwestując w infrastrukturę sportową. Miasto posiada nowoczesny Stadion Miejski w skład którego wchodzi 5 boisk, w tym pełnowymiarowe ze sztuczną nawierzchnią, boiska wielofunkcyjne, korty tenisowe, kort do squasha i bieżnia lekkoatletyczna. Obiekt posiada również dwupoziomowy budynek administracyjno-szatniowy z którego będzie można korzystać już wiosną.

Mała Ojczyzna - Gmina Busko-Zdrój

Historia Buska sięga XIII wieku, dlatego wraz z pojawiającymi się nowymi obiektami dbamy również o zabytkowe obiekty. Takim przykładem jest zakończona adaptacja budynków przy ul. Bocznej oraz trwająca modernizacja budynku Willi Polonia, w której mieści się Galeria Sztuki „Zielona”. W trakcie realizacji jest również modernizacja Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.

Mała Ojczyzna - Gmina Busko-Zdrój

Warto podkreślić, że Gmina Busko-Zdrój na bieżąco buduje nowe drogi, sieci kanalizacyjne oraz ciągi komunikacyjne. Zamontowanych zostało także ponad 150 energooszczędnych lamp na terenie gminy.

Gmina prowadzi również liczne działania prospołeczne mające na celu zaspokajanie potrzeb i oczekiwań rodziców i dzieci. To właśnie z myślą o nich otwarto Publiczny Żłobek w Busku-Zdroju zapewniający opiekę 19 najmłodszym mieszkańcom Gminy. Placówka znajduje się przy ul. Różanej w Busku-Zdroju. Dla dzieci w wieku przedszkolnym otworzono Publiczne Przedszkole Nr 1 w Busku-Zdroju, które po 24 latach odzyskało status placówki publicznej. Obiekt przeszedł gruntowny remont a do dyspozycji setki dzieci znajdują się cztery sale zajęć, sala do zabaw ruchowych i muzycznych, gabinety specjalistów (psycholog, logopeda, pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny) oraz plac zabaw.

Gmina Busko-Zdrój, która jest bardzo znanym uzdrowiskiem w Polsce, jednym z dwóch istniejących uzdrowisk położonych w województwie świętokrzyskim, stara się sprostać oczekiwaniom swoich mieszkańców oraz gości. Realizowane inwestycje sprawiają, że Busko-Zdrój zmienia się z dnia na dzień przez co staje się coraz atrakcyjniejsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie