Mała Ojczyzna - Gmina Fałków

Materiał informacyjny Gminy Fałków
przecięcie wstęgi przez Wiceministra S. Skuzę na nowym osiedlu mieszkaniowym w Fałkowie
przecięcie wstęgi przez Wiceministra S. Skuzę na nowym osiedlu mieszkaniowym w Fałkowie
W takich miejscach jak GMINA FAŁKÓW bije serce Polski !

Wójt Gminy - Henryk Konieczny

Gmina Fałków obejmuje swoim obszarem 132,1 km2 , składa się z 19 sołectw i zamieszkują ją 4302 osoby. Do większych zakładów pracy zaliczają się: G.M.B.T. MAGNUS w Skórnicach, Zakład Tworzyw Sztucznych i Wyrobów Różnych HEKO w Czermnie, POLSTAR w Czermno-Kolonii, FASERBETON w Fałkowie, ANTIK HOLZ w Fałkowie, PPHU „Tartak” w Smykowie, Piekarnia Marka Smoląga w Czermnie i Krystyny Tarasińskiej w Fałkowie oraz sklepy: Biedronka, Dino, Delikatesy Centrum, GS Kodrąb. Atutem gminy jest wysoka atrakcyjność krajobrazu naturalnego, duże kompleksy leśne, czyste powietrze, liczne stawy hodowlane, obszary pól i doliny rzek stanowią potencjalną bazę dla kreowania funkcji rekreacyjnej.

Wielkimi krokami zbliżamy się do końca kolejnego roku, jest to zatem czas podsumowań i refleksji.

Pomimo trudnej sytuacji związanej ze światową pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie realizacja zadań w Gminie Fałków przebiegła sprawnie i efektywnie.

Przybliżymy i podsumujemy zadania realizowane w ostatnim czasie.
W pierwszych dniach stycznia 2022 r. wyłoniliśmy 63 osoby uprawnione do ubiegania się o grant w postaci zakupu laptopów dla dzieci bądź wnuków byłych pracowników PGR. W lutym z Centrum Projektów Polska Cyfrowa otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 162 225 zł, a na Dzień Dziecka z rąk Pana Wójta Henryka Koniecznego beneficjenci otrzymali nowy sprzęt komputerowy.

Dużo uwagi poświęciliśmy placówkom oświatowym. Dokonano tego poprzez wyposażenie pracowni dydaktycznych w szkołach podstawowych czy zakup trzech nowych pojazdów dowożących dzieci do szkół: 24 osobowy BUS MERCEDES, 43 osobowy AUTOBUS OTOKAR i 9 osobowy BUS RENAULT przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

Gmina nieustannie kontynuuje działania w zakresie poprawy infrastruktury drogowej i poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg. Dzięki wsparciu z zewnętrznych źródeł w ostatnim czasie wybudowano 7,5 km dróg gminnych o nawierzchni bitumicznej w m.: Fałków, Greszczyn, Czermno, Skórnice, Starzechowice, Sęp, Sulborowice, Pląskowice, Pikule, Stanisławów. Ponadto w Czermnie i w Fałkowie trwają prace związane z wybudowaniem miejsc postojowych przy cmentarzach.

W ramach 3 naborów z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych pozyskaliśmy ponad 16 mln. zł dofinansowania, które zostanie przeznaczone na: prace termomodernizacyjne i OZE w budynkach użyteczności publicznej na terenie Gminy, modernizację infrastruktury drogowej, budowę przedszkola, jak również na modernizację infrastruktury drogowej i oświetleniowej oraz budowę infrastruktury rekreacyjnej w miejscowości Skórnice. W ramach wsparcia wykonujemy instalacje fotowoltaiczną na ujęciu wody w Czermnie, remizie OSP w Czermnie oraz na budynkach ośrodka zdrowia, natomiast w Fałkowie na następujących obiektach: na oczyszczalni ścieków, na budynku Urzędu Gminy wraz z montażem pomp ciepła, na budynkach szkoły podstawowej i hali sportowej. W chwili obecnej trwa przebudowa budynku OSP w Wąsoszu, OSP w Turowicach, OSP w Zbójnie, świetlicy wiejskiej w Gustawowie, świetlicy wiejskiej w Sulborowicach i budynku szatni przy boisku sportowym w Fałkowie.

Po wielu staraniach trwa remont zbiornika wodnego, wielofunkcyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Czermno.

Cieszymy się z kolejnego wykonanego zadania jakim była „Modernizacja budynku świetlicy wiejskiej w m. Skórnice”. Wartość zadania, to 549 843,60 zł, z czego 500 000 zł pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w ramach naboru wniosków o dofinansowanie inwestycji realizowanych w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane PPGR.

Dowodem na skuteczność naszych działań jest wysoka pozycja Gminy Fałków w rankingu ogólnopolskiego czasopisma Wspólnota, dotyczącym wydatków ze środków unijnych w latach 2014-2021 w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Zajęliśmy 1 miejsce w Powiecie Koneckim, 3 miejsce w Woj. Świętokrzyskim i 40 miejsce w Polsce (na 1523 gminy wiejskie).

TAK NAS WIDZĄ
Wiceminister Finansów Pan prof. Sebastian Skuza, który jako pierwszy otrzymał tytuł „Przyjaciel Gminy Fałków” wypowiedział pamiętne słowa: „Dlaczego mówię, że tu bije serce Polski? To w Fałkowie przewija się nowoczesność i tradycja. Nowoczesność, bo jak patrzę na budżet Waszej Gminy, który jeżeli chodzi o strukturę wydatków jest dla jednostki samorządowej budżetem wzorcowym, to może być naprawdę benchmark dla każdej jednostki samorządu. To jest ta nowoczesność, ale jest i tradycja: koła gospodyń wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne i przede wszystkim pamięć”.

SZANOWNI PAŃSTWO!
Rok 2022 to kolejny rok wielu realizacji, ważnych decyzji i konkretnych zadań w Gminie Fałków. Dokładamy wszelkich starań, aby w naszej Małej Ojczyźnie żyło się lepiej. Jednocześnie przepraszamy za jakiekolwiek niedogodności i utrudnienia, jeśli takich Państwo doświadczyli, życząc zdrowia, optymizmu i spokoju na nadchodzący Adwent, Święta Bożego Narodzenia i Nowy 2023 rok.

Samorząd Gminy Fałków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie