Mała Ojczyzna - Gmina Gnojno

Materiał informacyjny Gminy Gnojno

Inwestycje 2022

Gmina Gnojno w roku 2022 idzie mocno do przodu z nowymi inwestycjami, które dzięki działaniu i zdobywaniu wsparcia z Rządowych programów w roku poprzednim oraz strategicznemu rozwojowi w bieżącym roku przyniosą naszym mieszkańcom ogrom korzyści. A nasza gmina stanie się bardziej atrakcyjniejsza dla przyszłych pokoleń oraz inwestorów.

W 2022 roku została ukończona Świetlica Wiejska w Falkach.

Dzięki staraniom gminy i dobrej współpracy z mieszkańcami Falek i z Ochotniczą Strażą Pożarną w Gnojnie na czele z Prezesem Karolem Jarosem i Skarbnikiem Marcinem Parką, zrealizowane zadanie w ramach projektu grantowego dla poddziałania 19.2 „ Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” pod nazwą „Wyposażenie świetlicy wiejskiej w miejscowości Falki”. W ramach realizacji projektu zostało zakupione wyposażenie do świetlicy między innymi meble, sprzęt RTV i AGD, urządzono zaplecze kuchenne i sanitarne a całkowity koszt zadania wyniósł 53 453,16 zł. Celem projektu było stworzenie kulturalnego i rekreacyjnego miejsca dla wszystkich mieszkańców poprzez stworzenie nowego budynku użyteczności publicznej na terenie gminy Gnojno.

Kolejnym ważnym zadaniem była budowa kanalizacji sanitarnej w Gnojnie oraz sieci wodociągowej w Kosterze.

Dzięki pozyskanym środkom z Budżetu Państwa w wysokości 2 081 754, 00 zł na wsparcie inwestycji w zakresie kanalizacji oraz 359 080,00 zł w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę. Gmina Gnojno przystąpiła do realizacji zadania, jakim była: Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Gnojno oraz odcinka sieci wodociągowej w miejscowości Kostera. Dzięki tym funduszom powstała sieć wodociągowa oraz kanalizacyjna na osiedlu domów jednorodzinnych oraz ulicy Leśnej w miejscowości Gnojno.

Natomiast w miejscowości Kostera został wykonany odcinek sieci wodociągowej o średnicy Ø 90 wraz z uruchomieniem, dezynfekcją i badaniem, jakości wody. Wszystkie te działania sprawiły, że gmina Gnojno zyskała na atrakcyjności i przyciąga coraz to więcej osób chętnych, aby zamieszkać na terenie naszej gminy.

Powstanie ogólnodostępna świetlica wiejska w Gnojnie.

Gmina Gnojno pragnie się rozwijać i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Dlatego w budynku po byłym posterunku policji w Gnojnie powstanie ogólnodostępna świetlica wiejska.

Budynek na tym etapie jest parterowy o powierzchni ok.100m2, w którym obecnie funkcjonuje świetlica środowiskowa, natomiast po gruntowej modernizacji powstanie piętrowy obiekt wielofunkcyjny, który stanie się centrum życia społecznego i kulturalnego naszych mieszkańców. Zgodnie z koncepcją świetlica będzie znajdować się w górnej części budynku, gdzie swoją siedzibę będzie mieć Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Gnojnie oraz powstanie „sala tradycji”, gdzie będzie można podziwiać eksponaty jak i fotografie związane z gminą Gnojno.

Również zostanie zagospodarowany teren wokół budynku, gdzie będzie można skorzystać z mini siłowni a całkowity koszt inwestycji wyniesie ok.1 miliona zł, z czego 500 tys. zł pozyskała gmina z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Natomiast w dniu 16 sierpnia w Urzędzie Gminy w Gnojnie, w wyniku pozyskanych środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, zostały podpisane umowy na realizację zadania:"Przebudowa obszarów i obiektów użyteczności publicznej połączona z nadaniem nowych funkcji na terenie gminy Gnojno". Całość inwestycji zostanie zrealizowana za łączną kwotę 11 milionów złotych.

W wyniku pozyskanemu wsparciu zostały rozpoczęte prace nad zagospodarowaniem terenu wokół kościoła parafialnego oraz Szkole Podstawowej w Gnojnie. Powstanie również park sportowo - rekreacyjny, który na pewno ucieszy młodych mieszkańców naszej gminy. Zostaną także wybudowane sale sportowe przy szkołach podstawowych w Balicach i Jarząbkach, które pozwolą na rozwój dzieci i młodzieży oraz zachęcą do wysokiej aktywności fizycznej. Powstaną też dwa zbiorniki wodne, jeden na cele rekreacyjne w msc. Skadla, drugi natomiast na cele rolnicze w msc. Jarząbki.

Wizualizacja zbiornika wodnego na cele rekreacyjne w msc. Skadla
Wizualizacja zbiornika wodnego na cele rekreacyjne w msc. Skadla

Wszystkie te działania pozwolą na poprawienie nie tylko aspektu wizualnego naszej gminy, ale również wpłyną na lepsze życie i komfort naszych mieszkańców. Inwestycje te były od lat wyczekiwane przez naszych mieszkańców a teraz staną się naszą rzeczywistościom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie