MAŁA OJCZYZNA GMINA IWANISKA

Materiał informacyjny GMINY IWANISKA

Rewitalizacja Iwanisk dobiega końca!

W ramach projektu pn. „Rewitalizacja Iwanisk obejmująca wielofunkcyjne zagospodarowanie przestrzeni publicznych i obiektów w celu poprawy jakości życia mieszkańców”, które od 1 stycznia 2022 roku odzyskały prawa miejskie, wybudowano już zajezdnię autobusową, w której przeprowadzane są prace wykończeniowe. W ramach rewitalizacji Iwanisk trwają prace remontowe rynku miasta Iwanisk. Gmina Iwaniska uzyskała na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wynoszące 3 miliony 923 tysiące 740 złotych, zaś całkowita wartość projektu rewitalizacji to około 5 milionów złotych. Przetarg na wykonanie prac wygrał Ostrowiecki Kombinat Budowlany. Nowy budynek zajezdni autobusowej posiada już zadaszenie nad stanowiskami autobusowymi, wyposażony jest on nie tylko w poczekalnie, ale również małą gastronomię oraz pomieszczenia usługowe. Zagospodarowany zostanie również teren wokół zajezdni, wykonana zostanie nowa nawierzchnia. Dodatkowo przy dworcu zostaną wydzielone 4 miejsca dla autobusów oraz parking dla 12 samochodów osobowych.

Priorytetowym celem rozbudowy zajezdni autobusowej jest przede wszystkim nadanie funkcji społecznych i gospodarczych oraz poprawa jakości i komfortu życia mieszkańców miasta i gminy Iwaniska – mówi Burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska Marek Staniek.

Prace remontowe trwają również na rynku w Iwaniskach. Zaplanowano wykonanie nowego oświetlenia, nasadzenie nowych krzewów i kwiatów, stworzone zostały już nowe miejsca parkingowe. Nowy układ rynku jest odzwierciedleniem planu budowli Zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

W ramach realizacji projektu zagospodarowano również teren przy Publicznej Szkole Podstawowej w Iwaniskach. Przy budynku szkoły wybudowano pięć garaży oraz powiększono część parkingową. Szkoła Podstawowa zyskała nowy parking, który zapewni bezpieczeństwo dzieci dojeżdżających do szkoły. Odnowiona została również elewacja zewnętrzna oraz zamontowano monitoring. Ponadto, projekt związany z rewitalizacją Iwanisk zakłada zakup wyposażenia do działalności kulturalnej Gminnego Centrum Biblioteki i Kultury w Iwaniskach.

Zakończenie prac związanych z rewitalizacja Iwanisk zaplanowane jest do końca połowy 2023 roku.

Dom Pomocy w Przepiórowie przygotowany do otwarcia.

Dom Pomocy Społecznej w Przepiórowie położony jest w malowniczej okolicy w sąsiedztwie Dworu w Przepiórowie, otoczony zabytkowym drzewostanem oraz pięknymi krajobrazami. Nowo powstały budynek przystosowany jest dla 50 pensjonariuszy. Jest to budynek piętrowy, częściowo podpiwniczony. Dom będzie pełnił funkcję stałego pobytu dla osób starszych i somatycznie chorych. Posiada 25 pokoi dwuosobowych z łazienkami, kuchnie z pełnym wyposażeniem do wykonywania posiłków i zaplecze dla personelu oraz zaplecze techniczne. Dla obsługi budynku dodatkowo są wykonane odnawialne źródła energii, panele fotowoltaiczne, solary i pompy ciepła.

Budynek robi wrażenie zarówno na zewnątrz gdzie zostały wykonane piękne alejki spacerowe, ławeczki i miejsca do odpoczynku, nasadzone zostały krzewy oraz zamontowana fontanna.

Doposażanie są wnętrza pokoi oraz pomieszczenia techniczne. Każdy pokój posiada wyjście na duży balkon gdzie można podziwiać piękną okolicę. Na pierwsze piętro można wjechać windą a korytarze są przestronne i dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Budynek posiada sale do ćwiczeń i rehabilitacji z zamontowanymi bieżniami oraz sprzętem gimnastycznym. Wewnątrz znajduje się również kaplica oraz dwie świetlice do prowadzenia terapii oraz zajęć. Na podopiecznych oprócz opieki medycznej, rehabilitacji czeka wiele ciekawych i innowacyjnych form terapii takich jak ergoterapia, socjoterapia, terapia przez sztukę, muzykoterapia czy biblioterapia. Na pierwszym piętrze znajduje się również pokój dla odwiedzających oraz kuchnia podręczna.

Jak podkreśla Burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska Marek Staniek, będzie to miejsce w pełni dostosowane do przyjęcia osób starszych, bez barier architektonicznych z pełnym monitoringiem w pełni dostosowany do osób z niepełnosprawnościami. Koszt wykończenia i doposażenia to 5 804 762,80 zł.

Kolejne inwestycje w Iwaniskach

PSP w Ujeździe

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 1 września 2022r. odbyło się uroczyste otwarcie rozbudowanej Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe i boiska wielofunkcyjnego. Po remoncie powstało nowe, jednokondygnacyjne skrzydło o prostej, nowoczesnej formie, które zostało połączone łącznikiem z istniejącym już budynkiem szkoły. Dodatkowo, ściany zostały obite drewnem z modrzewia syberyjskiego. Dzieci mogą teraz korzystać z pięciu przestronnych sal lekcyjnych, nowej szatni oraz nowoczesnego boiska tartanowego. Zmieniło się również otoczenie szkoły, ponieważ powstały nowe ciągi komunikacyjne oraz miejsca parkingowe. Rozbudowa została zrealizowana w ramach projektu dofinansowanego z środków unijnych i kosztowała łącznie około 1,6 miliona złotych.

Kolejną ważną inwestycją realizowaną w przyszłości przez Miasto i Gminę Iwaniska jest budowa nowej sali gimnastycznej z zapleczem szatniowo-socjalnym przy Publicznej Szkole Podstawowej w Mydłowie oraz modernizacja już istniejącej kotłowni gazowej. Sala gimnastyczna zostanie dobudowana do budynku szkoły od strony południowo-wschodniej. Realizacja tego projektu wpłynie na poprawę infrastruktury sportowej, która pozwoli na stworzenie dogodnych warunków do realizacji zajęć wychowania fizycznego oraz organizacji zawodów sportowych. Ponadto, zakup nowego wyposażenia wpłynie na rozwój kształcenia i poszerzenie oferty zajęć. Koszt inwestycji wynosi 5 milionów 108 tysięcy 668 złotych, z czego 4 miliony 500 tysięcy złotych pochodzi z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład, które nasza gmina pozyskała dzięki współpracy oraz wsparciu posła na Sejm RP Krzysztofa Lipca. Natomiast pozostała kwota pochodzi z budżetu Miasta i Gminy Iwaniska.

Miasto i Gmina Iwaniska pozyskała środki z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład, które zostaną przeznaczone na wykończenie i doposażenie budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastrzębskiej Woli im. Biskupa Jana Chrapka. Na to przedsięwzięcie nasza gmina dostała 1 275 000 złotych. W ramach tego programu planowane jest również dostosowanie budynku dworu w Przepiórowie dla potrzeb Centrum Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego i przebudowa budynku szkoły w miejscowości Wygiełzów na Dom Pomocy Społecznej. Na ten cel przyznano środki w wysokości 8 500 000 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie