Mała Ojczyzna - Gmina Małogoszcz

Artykuł sponsorowany Gmina Małogoszcz
Boisko wielofunkcyjne z Złotnikach
Boisko wielofunkcyjne z Złotnikach

Globalny kryzys spowodowany pandemią, wojna w Ukrainie oraz powiązany z nią kryzys gospodarczy i energetyczny zachwiały tempem rozwoju gospodarczego Polski i całego świata. Niewiadome i wyzwania definiujące obecnie rzeczywistość gospodarczą stały się udziałem również samorządów, borykających się z trudnościami w skali lokalnej. W tych trudnych i nieprzewidywalnych warunkach gmina Małogoszcz w bieżącym roku nie ograniczyła się tylko do kontynuowania inwestycji rozpoczętych w latach poprzednich ale zaplanowała wiele nowych przedsięwzięć.

Zakończono największą prowadzoną w 2022 roku inwestycję na terenie gminy,

polegającą na rozbudowie istniejącego Przedszkola Publicznego w Małogoszczu i utworzeniu Żłobka wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu. W nowym Żłobku swoje miejsce znalazło 48 dzieci a rozbudowane przedszkole zapewniło dodatkowe 100 miejsc dla przedszkolaków. Inwestycja otrzymała rządowe dofinansowania z programu Maluch Plus i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

W związku z drastycznym wzrostem kosztów energii elektrycznej jedną z najważniejszych inwestycji okazała się modernizacja oświetlenia ulicznego. W roku 2021 Gmina Małogoszcz przy dofinansowaniu unijnym z RPO WŚ na lata 2014-2020 rozpoczęła projekt polegający na wymianie istniejących opraw oświetleniowych na oprawy LED, który został zakończony w roku bieżącym. W sumie wymienionych zostało 1867 sztuk opraw oświetleniowych o mocach od 50 do 110 W oraz zostały zamontowane dwie lampy solarne produkujące energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. W ramach projektu została wykonana kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie oraz wdrożono system inteligentnego zarządzania oświetleniem co pozwala na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Przy Zespole Placówek Oświatowych w Złotnikach wybudowano nowe boisko wielofunkcyjne. Jest to drugi oddany do użytku obiekt sportowy na terenie gminy po boisku w Kozłowie. Kolejne dwa boiska już w przyszłym roku powstaną przy szkołach w Rembieszycach i Żarczycach Dużych. Wielofunkcyjne boiska przeznaczone są do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną, piłkę nożną i tenisa ziemnego. Przy boisku w Złotnikach zlokalizowana jest również bieżnia oraz skocznia do skoku w dal. Obiekt posiada sztuczne oświetlenie oraz piłkochwyty. Boiska realizowane są w oparciu o dofinansowanie pozyskane z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach „Programu Rozwój Lokalnej Infrastruktury Sportowej, Grupa I zadania przyszkolne edycja 2020".

Koszty ogółem: 3 040 087,31 zł, dofinansowanie z FRKF /33%/: 1 003 228,81 zł, wkład własny budżet gminy /67%/: 2 036 858,50 zł.

W pięciu budynkach użyteczności publicznej na terenie gminy Małogoszcz rozpoczęto prace termomodernizacyjne. Dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach: Działania 12.1 „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej – REACT-EU” Osi 12 „REACT dla Świętokrzyskiego” RPO Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 kompleksowe prace termomodernizacyjne przejdzie Liceum Ogólnokształcące w Małogoszczu, Remizy strażackie w Leśnicy i Złotnikach oraz Domy Ludowe w Zakruczu oraz Żarczycach Małych.

Koszt inwestycji to: 5 333 208,84 zł, dofinasowanie: 3 704 511,84 zł, wkład własny Gminy Małogoszcz: 1 628 697 zł.

We wrześniu br. podpisano umowę z wykonawcą na realizację zadania „Zagospodarowanie zbiorników wodnych na miejsca rekreacji i wypoczynku w terenach wiejskich gminy Małogoszcz”. W ramach tej inwestycji cztery zbiorniki wodne na terenie naszej gminy zostaną odmulone, oczyszczone i zagospodarowane na miejsca rekreacji oraz wypoczynku. Prace będą prowadzone

w Karsznicach, Lasochowie, Mieronicach i Żarczycach Dużych. Działania małej retencji mają na celu likwidację przyczyn i skutków pogorszenia naturalnych stosunków wodnych poprzez spowalnianie odpływu wody oraz minimalizację skutków suszy. Zbiorniki wodne nie tylko będą pełniły funkcję małej retencji ale będą również służyły mieszkańcom jako miejsca rekreacji i wypoczynku. Zadania te są realizowane i dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze 2014-2020” oraz ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin z przeznaczeniem na inwestycje realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Koszt wykonania zadań to 432 207,14 zł brutto z czego dofinasowanie wynosi blisko 200 000,00 zł. Planowane zakończenie prac to czerwiec 2023 roku.

Rozpoczęto budowę sali gimnastycznej przy Zespole Placówek Oświatowych w Kozłowie. Dzięki pozyskanym środkom z pierwszego naboru Rządowego program „Polski Ład” do lipca 2024 roku w Kozłowie powstanie od lat wyczekiwana sala sportowa. Była to dotychczas jedyna szkoła na terenie gminy bez sali gimnastycznej. Wartość całkowita zadania 3 908 070,98 zł gdzie kwota dofinasowania to 3,5 miliona złotych.

Drugi nabór wniosków „Polskiego Ładu” to kolejny sukces gminy, która otrzymała 4.990.000,00 zł dofinansowania na poprawę infrastruktury drogowej na terenie miasta i gminy Małogoszcz.

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa i standardów życia mieszkańców gminy Małogoszcz

oraz użytkowników dróg. Realizacja inwestycji polegać będzie na przebudowie i remoncie 10 odcinków dróg gminnych i wewnętrznych na terenie miasta i gminy. W zakresie inwestycji planuje się odtworzenie uszkodzonych oraz położenie nowych nawierzchni asfaltowych wraz z podbudową. Wartość całkowita zadania to 5.270.000,00 zł, gdzie Wartość dofinansowania wynosi 4.990.000,00 zł. Termin realizacji zadania to lata 2022-24

W ramach trzeciej edycji naboru wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych - edycja trzecia - PGR, Gmina Małogoszcz otrzymała

1 960 000,00 zł. dofinansowania dla zadania: „Poprawa jakości i podniesienie standardu życia oraz bezpieczeństwa mieszkańców wsi Lasochów poprzez działania termomodernizacyjne i w infrastrukturę drogową”. Projekt zakłada m.in. poprawę bezpieczeństwa oraz infrastruktury drogowej przy drodze gminnej oraz termomodernizację Domu Ludowego w miejscowości Lasochów.

Oprócz działań typowo inwestycyjnych gmina wdraża oraz rozwija lokalne programy społeczne do których należą m.in. bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla Mieszkańców Miasta i Gminy Małogoszcz powyżej 65 roku życia, wdrożenie Ogólnopolskiej Karty Seniora dla Mieszkańców czy otwarty konkurs na realizację zadania publicznego pn.: „Wspomaganie rozwoju społeczności lokalnych gminy Małogoszcz”. Na terenie gminy powstały trzy świetlice środowiskowe oraz jeden Klub SENIOR+.

W bieżącym roku został zrealizowany kolejny ważny etap przedsięwzięcia mieszkaniowego w Małogoszczu. W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej - SIM SMS, powstała koncepcja oraz program funkcjonalno-użytkowy na „Budowę budynków mieszkalnych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na terenie siedmiu gmin”. Ponadto, pojawiły się pierwsze wizualizacje bloku, który ma powstać na małogoskim osiedlu.

Długo wyczekiwaną i bardzo ważną wiadomością dla Mieszkańców jest informacja dot. Rozbudowy Drogi Wojewódzkiej wraz z budową ścieżki rowerowej przy drodze wojewódzkiej nr 762 na odcinku od miejscowości Bocheniec, tj. km 27+138 do miejscowości Małogoszcz do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 728 oraz budową ronda na skrzyżowaniu ww. dróg wojewódzkich.

W latach 2023-24 ma powstać dokumentacja techniczna tej inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie