Mała Ojczyzna Gmina - Nowy Korczyn

Materiał informacyjny Gminy Nowy Korczyn
Rynek w Nowym Korczynie
Rynek w Nowym Korczynie
Gmina Nowy Korczyn nie zwalnia tempa i realizuje kolejne inwestycje.

Mija kolejny rok obecnej kadencji Samorządu Gminy Nowy Korczyn. To dobry czas do podsumowań, oceny, refleksji i wyciągania wniosków. Rok 2022 to realizacja dużych zadań, które przyczyniły się do poprawy warunków życia mieszkańców. Zrealizowano, a także jest w trakcie realizacji wiele zadań związanych z ekologią i ochroną środowiska, czy inwestycjami drogowymi.

- Zdaję sobie sprawę, że pracy na rzecz dobra gminy jest jeszcze wiele. Ale śmiało mogę stwierdzić, iż wykorzystaliśmy każdą szansę na pozyskanie dodatkowych środków na realizację wielu znaczących programów i przedsięwzięć. Nasze wspólne dokonania, pomimo różnych przeciwności losu, kryzysu, często zmieniającego się prawa, są konkretne i niezaprzeczalne, są dowodem aktywności radnych, sołtysów oraz dobrej współpracy samorządu i mieszkańców. - Paweł Zagaja Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn

W ramach drugiej edycji Rządowego Programu Polski Ład: Fundusz Inwestycji Strategicznych Gmina Nowy Korczyn realizuje bardzo ważną dla komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców inwestycję, której całkowity koszt to blisko 5,5 mln zł. Mowa o modernizacji sieci kanalizacji sanitarnej w Nowym Korczynie wraz z modernizacją oczyszczalni ścieków w Grotnikach Dużych. Modernizacja sieci kanalizacyjnej ma na celu zmniejszenie awaryjności sieci oraz zwiększenie dostępu do części zamiennych w 147 studzienkach kanalizacyjnych. Natomiast oczyszczenie z osadu zbiornika w Grotnikach Dużych po 15 latach funkcjonowania zapewni polepszenie działania oczyszczalni oraz poprawę efektywności oczyszczania ścieków w kolejnych latach.

Na początku 2022 roku do użytku oddano nowe nawierzchnie asfaltowe na trzech odcinkach dróg wewnętrznych w miejscowościach Kawęczyn i Czarkowy. Całkowity koszt remontu wspomnianych dróg o łącznej długości blisko 1,5 km przekroczył kwotę 900 tys. zł. Dofinansowanie na ten cel w wysokości 668 tys. zł gmina pozyskała od Wojewody Świętokrzyskiego z rezerwy celowej budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w infrastrukturze drogowej. W miejscowości Winiary z kolei za kwotę blisko 160 tys. zł wykonany został odcinek drogi dojazdowej do pól o długości 275 m. Warto dodać, że w roku bieżącym dokonano naprawy kilkudziesięciu odcinków dróg dojazdowych do pól w tłuczniu za kwotę prawie 125 tys. zł.

Nowa nawierzchnia na drodze wewnętrznej w Czarkowach

W ramach organizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zmodernizowano plac na terenie bazy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Nowym Korczynie. Zadanie to podzielone zostało na dwa etapy. W ubiegłym roku zakupiono kostkę brukową i krawężniki oraz opracowano dokumentację projektową za łączną kwotę blisko 100 tys. zł. W roku bieżącym natomiast za kwotę 164 tys. zł wykonano roboty budowlane, polegające na: utwardzeniu placu manewrowego o powierzchni 1664 m2 kostką brukową betonową z nadaniem właściwego wyprofilowania i spadków, umożliwiających swobodne powierzchniowe odprowadzenie wód opadowych do przydrożnego rowu, położonego w pasie drogi gminnej.

W ramach II etapu rewitalizacji Nowego Korczyna nowe oblicze zyskał również plac przy kościele św. Stanisława w Nowym Korczynie. Zakres robót obejmował utwardzenie placu o powierzchni 240 m2 (m.in.: roboty pomiarowe i rozbiórkowe, podbudowa z kruszywa łamanego, utwardzenie kostką brukową) oraz wykonanie ciągu pieszego o powierzchni 177 m2 (m.in.: podbudowa z kruszywa łamanego, utwardzenie kostką brukową, wykonanie trawników dywanowych). Całkowity koszt robót to 101 tys. zł.

Tuż przed tegoroczną wrześniową rocznicą bitwy pod Czarkowami gmina Nowy Korczyn dołożyła cegiełkę, by poprawić estetykę wokół pomnika stanowiącego centralny punkt corocznych uroczystości patriotycznych. Utwardzono bowiem plac o pow. 201 m2 z kostki brukowej. Koszt robót budowlanych to 51 tys. zł. Oprócz tego wykonano także renowację pomnika oraz mogił żołnierzy pod nadzorem konserwatora zabytków, a koszt tych prac to ponad 41 tys. zł. Gmina pozyskała na ten cel środki od Wojewody Świętokrzyskiego.

Renowacja pomnika w Czarkowach

Gmina Nowy Korczyn zatroszczyła się także o zwiększenie komfortu nauki i pracy uczniów oraz nauczycieli w placówkach oświatowych. Samorząd gminy Nowy Korczyn został beneficjentem programu „Laboratoria przyszłości” realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum Gov Tech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W ramach programu dwie szkoły z terenu gminy otrzymały wsparcie finansowe: 70 tys. zł - Zespół Szkolno- Przedszkolny w Nowym Korczynie i 30 tys. zł Publiczna Szkoła Podstawowa w Starym Korczynie. Środki finansowe przeznaczone zostały na zakup wyposażenia techniczno - informatycznego oraz innych materiałów edukacyjnych potrzebnych do kształtowania i rozwijania umiejętności manualnych, technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia. Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu zajęcia w szkołach będą bardziej atrakcyjne i pozwolą na rozwijanie u uczniów kompetencji przyszłości.

W 2022 roku gmina zadbała także o podniesienie standardu świadczenia usług kulturalnych poprzez dokonanie remontu świetlic wiejskich w Pawłowie i Żukowicach. Za kwotę 116 tys. złotych gruntownie odnowiono budynek świetlicy w Pawłowie. Zakres robót obejmował: wykonanie elewacji budynku, ogrodzenia, położenie kostki brukowej oraz malowanie ścian i sufitów. W Żukowicach również odnowiono wnętrze świetlicy wiejskiej. Za łączna kwotę 20 tys. zł wyszpachlowano i pomalowano wszystkie pomieszczenia, z płytek wykonano nową posadzkę, a także wymieniono drzwi wewnętrzne.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Grotnikach Dużych

W celu wsparcia seniorów, którzy po zakończonej pracy zawodowej przeszli na emeryturę lub rentę, samorząd gminy utworzył Klub „Senior+”, aktualnie prowadzony jest nabór uczestników. Klub mieści się przy ul. Pocztowej 1 w Nowym Korczynie w tzw. organistówce. To tu osoby w jesieni życia będą się spotykać, rozwijać swoje zainteresowania, a przede wszystkim integrować. Za kwotę ponad 50 tys. zł gmina wykonała adaptację pomieszczeń niezbędną do utworzenia Klubu. Z kolei na wyposażenie kuchni i dwóch pomieszczeń ogólnodostępnych gmina otrzymała dofinansowanie od Wojewody Świętokrzyskiego w wysokości 60 tys. zł.

Wychodząc naprzeciw osobom z niepełnosprawnościami, gmina przystąpiła do resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, otrzymując dofinansowanie w kwocie ponad 1,5 mln złotych ze środków Funduszu Solidarnościowego. Celem Programu jest wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami poprzez możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej.
Aby ułatwić mieszkańcom naszej gminy dotarcie środkami transportu publicznego do pracy, urzędu, placówek zdrowia i instytucji kultury, gmina uruchomiła cztery linie komunikacyjne na następujących trasach: Nowy Korczyn - Rzegocin – Górnowola- Kawęczyn; Nowy Korczyn – Łęka – Czarkowy; Nowy Korczyn – Pawłów – Parchocin; Nowy Korczyn- Sępichów- Strożyska. Całkowity koszt realizacji zadania to blisko 250 tys. zł.

Dbając o rozwój i dostępność nowych technologii oraz idąc z duchem czasu i chcąc podnieść komfort życia mieszkańców, samorząd gminy Nowy Korczyn zrealizował ze środków Unii Europejskiej projekt WiFi4EU, dzięki któremu mieszkańcy mają bezpłatny dostęp do Internetu w miejscach publicznych. Za kwotę 60 tys. złotych zainstalowano w Nowym Korczynie 13 punktów w 6 lokalizacjach z bezpłatnym dostępem do Internetu. Do miejsc tych należą: budynek Urzędu Miasta i Gminy, plac festynowy, stadion sportowy, budynek klubu sportowego, Punkt Informacji Turystycznej w rynku, punkt rekreacyjny przy synagodze, siłownia na powietrzu i molo, budynek Urzędu Stanu Cywilnego i Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Biblioteka Centrum Kultury w Nowym Korczynie.

Utwardzony plac przy kościele św. Stanisława w Nowym Korczynie

W roku bieżącym gmina Nowy Korczyn otrzymała dofinansowanie od Wojewody Świętokrzyskiego w kwocie 100 tysięcy złotych w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej”. Projekt – „Bezpieczny Nowy Korczyn” zakłada zakup i montaż profesjonalnego systemu CCTV, czyli monitoringu miejskiego. Dziewięć kamer szybkoobrotowych umieszczonych zostanie w najbardziej newralgicznych punktach miasta, czym przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i osób przyjezdnych. Całkowita wartość projektu to 120 tysięcy złotych.
Podsumowując kolejny rok działalności samorządu gminy Nowy Korczyn podkreślić należy, że był to okres wytężonej pracy na rzecz dobra gminy. Jednak nie byłoby to możliwe bez zaufania i współpracy z Radą Miejską oraz lokalną społecznością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie