Mała Ojczyzna Gmina Ostrowiec Świętokrzyski. Ostrowiec Świętokrzyski postawił na rozwój gospodarki

Materiał informacyjny GMINY OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Ostrowiec Świętokrzyski jest w pierwszym szeregu miast, które dbają o biznes, które rozumieją przedsiębiorczość i przez to przyciągają firmy zewnętrzne - mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. Tworzenie terenów inwestycyjnych, poprawa infrastruktury drogowej, która wpływa na powiększenie areału gruntów dla biznesu, czy przyjazna polityka podatkowa to tylko niektóre z wyróżników Gminy Ostrowiec Świętokrzyski.

- Koniec roku, to zawsze trudny okres dla samorządu związany z przygotowaniem budżetu na kolejne dwanaście miesięcy. Dzięki temu, że Ostrowiec Świętokrzyski należy do elitarnego grona miast bez zadłużenia na pewno nie będziemy szukali dodatkowych środków w kieszeni przedsiębiorców, którzy zdecydowali się u nas na inwestycje. Wiemy w jak ciężkiej sytuacji gospodarczej znajduje się wiele firm- problemy niesie dzień codzienny w związku z kosztami mediów, które wzrosły często o kilkaset procent, czy galopującą inflacją, ale także niepokoją nieznane perspektywy w jakim przyjdzie funkcjonować w przyszłości- mówi prezydent Jarosław Górczyński. W wyniku wieloletniego zamrożenia podatków chociażby od środków transportu te obowiązujące w Ostrowcu Świętokrzyskim są obecnie niższe od minimalnych stawek z obwieszczenia Ministerstwa Finansów na rok 2023. Będziemy musieli więc je skorygować. Podatki od nieruchomości są u nas jednymi z najniższych w regionie.

- Impulsem do ożywienia gospodarczego był Ostrowiecki Kompleks Inwestycyjny przy ul. Przemysłowej. Obecnie w nowoczesnej dzielnicy przemysłowej do zaoferowania są już niestety ostatnie działki.

- W ciągu kilku lat miasto sprzedało sześciu inwestorom tereny inwestycyjne o łącznej powierzchni około 11,5 ha. Izoterm, Elkom Trade, Part-Logistik wybudowały już swoje siedziby i prowadzą w nich działalność operacyjną. Kolejna firma reprezentująca kapitał zagraniczny Phytobiotics Polska szykuje się do budowy swojego zakładu. Najnowszym inwestorem, który chce ulokować się przy ul. Przemysłowej jest polsko – szwedzka firma UVelite Sp. z o.o., która do Ostrowca chce przenieść produkcję nowoczesnych i ekologicznych lakierów do drewna. W powstałej strefie inwestycyjnej miasto ma jeszcze do zaoferowania inwestorom dwie atrakcyjne działki o łącznej powierzchni ponad 5 ha.

- Tereny wokół największego pracodawcy Celsy Huta Ostrowiec okazują się być w niedalekiej przyszłości miejscem kolejnych biznesowych przedsięwzięć stymulowanych przez gminny samorząd.

- Zakończyliśmy właśnie prace związane z powstaniem kolejnej dzielnicy przemysłowej przy tzw. bramie nr 1 huty Celsa. W tym rejonie została już wybudowana nowa infrastruktura drogowa licząca blisko 2,5 km. W obrębie ulic Jana Samsonowicza i 11-go Listopada pojawiły się buspasy, chodniki i ścieżki rowerowe, energooszczędne oświetlenie oraz rondo. To zupełnie nowy, przyjazny dla biznesu układ komunikacyjny. Dzięki realizowanej inwestycji w hutniczym sercu miasta uwolnią się nowe i atrakcyjne tereny inwestycyjne o powierzchni 2,4 ha oraz 5 ha. Równolegle trwają także prace związane z opracowaniem przez gminę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru między ulicami Bałtowską i Jana Samsonowicza. Przyjęcie tego ważnego dokumentu otworzy pod inwestycje kilkadziesiąt nowych hektarów.

- Mimo trudnej sytuacji na rynku przetargów, gdzie rosnące ceny materiałów budowlanych przekładają się na szybujące w górę ceny robót Ostrowiec Świętokrzyski nie zdecydował się na rezygnację z kluczowego rozwiązania komunikacyjnego ważnego nie tylko dla huty, która jest największym pracodawcą, ale i większej ilości firm w tej lokalizacji.

Dzięki tej ważnej decyzji w obrębie ulicy Jana Samsonowicza oraz Antoniego Hedy ps. Szarego przy tzw. bramie nr 3 huty rozpocznie się budowa długo wyczekiwanej inwestycji drogowej, liczącej prawie 2 km, która obok usprawnienia logistyki, otworzy nowe tereny inwestycyjne w bezpośrednim otoczeniu huty. Powstaną tu uzbrojone kompleksy inwestycyjne o powierzchni 5 ha, 3,5 ha oraz 1,3 ha.

Choć przedsięwzięcie jest na przysłowiowym starcie są już pierwsi inwestorzy, którzy widzą w nim duży potencjał i kupili w tym obszarze tereny i obiekty pod lokalizację swoich firm. Inwestor z Podkarpacia nabył grunty o powierzchni ponad 5 ha pod budowę fabryki przetwórstwa tworzyw sztucznych. Aktualnie przedsięwzięcie znajduje się na etapie planowania koncepcji budowy zakładu. W pobliżu podkarpackiej firmy kolejnego zakupu, w licytacji komorniczej, dokonała firma produkująca oświetlenie.

Dzięki tym działaniom rynek pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim na przestrzeni lat się zmienia, a naszym celem jest jak największa jego dywersyfikacja. Miasto do tej pory kojarzone jedynie z hutnictwem może pochwalić się inwestycjami w wielu innych branżach. Powstające chociażby obecnie w naszym mieście w halach produkcyjnych firmy Climatic budynki modułowe szpitali, czy przedszkoli są znane nie tylko w całej Polsce, ale i Europie. A to tylko jeden z wielu przykładów.

- Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie