Mała Ojczyzna - Gmina Złota

Materiał informacyjny Gmina Złota

Ślubowanie pierwszoklasistów
W Zespole Placówek Oświatowych w Złotej odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Na uroczystość przybyła dyrektor Mariola Warzecha, wicedyrektor Renata Wojas, nauczyciele, rodzice uczniów klas pierwszych oraz społeczność uczniowska naszej szkoły.

Zanim jednak pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Piękną częścią artystyczną i odpowiedziami na zadane pytania dzieci potwierdziły, iż wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty".

Mała Ojczyzna - Gmina Złota

Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania symbolicznym ołówkiem dokonała dyrektor M. Warzecha. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Złotej. Na pamiątkę tej ważnej uroczystości pani dyrektor i wicedyrektor wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy życząc dzieciom powodzenia w nauce.

Młodszych kolegów krótką częścią artystyczną przywitali uczniowie z klasy drugiej i trzeciej życząc im sukcesów w nauce. Tradycyjnie pierwszoklasiści dostali od starszych kolegów drzewko, które wspólnie z wychowawczyniami zasadzą wokół szkoły. Nie zabrakło też upominków i słodkości.

Zamontowano pompy ciepła

W budynkach użyteczności publicznej, tj. Ośrodku Zdrowia w Złotej oraz Urzędu Gminy, nieefektywne i nieekologiczne źródło ciepła na paliwo stałe, na pompę ciepła zasilaną energią z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja ta pozwoli na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków oraz uniezależnienia się od dostaw węgla.

Umowa podpisana
Wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy Złota Ewy Pawełczak, podpisał umowę na realizację inwestycji pod nazwą „Wymiana lamp oświetlenia drogowego na terenie Gminy Złota”. Dodatkowo podwieszone zostaną nowe punkty oświetleniowe.

Źródłem finansowania inwestycji są fundusze z „Polskiego Ładu” oraz budżetu Gminy Złota.

Rozbudują sieć światłowodową

W siedzibie Urzędu Gminy Złota, Wójt Tadeusz Sułek podpisał List intencyjny z firma Nexera o wzajemnej współpracy w sprawie realizacji inwestycji polegającej na rozbudowie światłowodowej sieci szerokopasmowej.

Mamy nadzieję, że kolejni mieszkańcy naszej gminy będą mieli możliwość podłączenia się do „szybkiego internetu”. Przypominamy, że możliwość podłączenia danego punktu adresowego można sprawdzić pod adresem: https://www.nexera.pl/pl/

Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w kluczowym momencie
Samorząd Gminy Złota realizuje inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej. Pierwsza z nich dotyczy 5-ciu budynków użyteczności publicznej i obejmuje prace z zakresu termomodernizacji budynku świetlicy w Stawiszycach, Miernowie, Domu Ludowego w Chrobrzu, budynku po dawnym posterunku policji w Złotej oraz budynek ZPO Złota. Pierwsze trzy są już po odbiorze częściowym i prace przy nich zakończą się w sierpniu b.r.
Środki na realizacje zadania pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego oraz budżetu Gminy Złota.

Gmina Złota wyróżniona i nagrodzona!
W poniedziałek, 18 lipca w Kielcach, Wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek odebrał z rąk Prezesa Zarządu WFOŚIGW w Kielcach Ryszarda Gliwińskiego promesę w wysokości 25 600 zł jako wyróżnienie dla jednej z najefektywniejszych Gmin w województwie świętokrzyskim, które najskuteczniej współpracują z Wojewódzkim Funduszem i wspierają mieszkańców swoich gmin w wymianie źródeł ciepła i termomodernizacji budynków mieszkalnych w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Powstało nowoczesne boisko wielofunkcyjne
Nakładem środków z budżetu Gminy Złota wybudowano boisko wielofunkcyjne przy Zespole Placówek Oświatowych w Złotej. W jego skład wchodzi m.in. boisko do piłki nożnej o wymiarach 26,0 m/56,0 m, boisko do siatkówki o wymiarach 18,0 m / 9,0 m, dwa boiska do koszykówki o wymiarach 26,1 m / 15,1 m oraz boisko do tenisa o wymiarach 23,77 m / 10,77 m. Nowoczesny obiekt o nawierzchni poliuretanowej zastąpił niebezpieczne boisko o nawierzchni asfaltowej.

Drogi zmodernizowane
Samorząd Gminy Złota wykonał najpilniejsze inwestycje drogowe. Zmodernizowano drogę gminną w Probołowicach (tzw. łącznik). Wykonany został rów odwadniający i umocniony płytami ażurowymi. Wzmocniona i położona została nawierzchnia bitumiczna, a także wykonane zostały pobocza oraz oznakowania.

Całość inwestycji pochłonęła 633 242,38 zł, w tym 334 509 zł pochodziło z dofinansowania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Natomiast 298 733,38 zł to środki z budżetu Gminy Złota.

Ukończono także w tym roku prace związane z modernizacją drogi dojazdowej do gruntów rolnych. Odcinek o długości 480 metrów pomiędzy os. Barbara, a „Cierniami” zyskał nową nawierzchnie - tłuczniową o szerokości 4,2 m.
Inwestycja została sfinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych oraz ze środków własnych Gminy Złota.
Kolejny odcinek planowany do remontu z tego funduszu, to ok. 480 mb w Żurawnikach.

Mała Ojczyzna - Gmina Złota

Biblioteka z grantem
Grant w wysokości 12 tysięcy złotych otrzymała Gminna Biblioteka Publiczna w Złotej. Wniosek złożony do programu „Partnerstwo dla Książki 2022”, któremu patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzyskał pozytywną ocenę komisji weryfikacyjnej, która przyznała dotację złockiej bibliotece.

W ramach zadania organizowane są wydarzenia czytelnicze, spotkania warsztatowe z internetowych narzędzi do pracy twórczej, spotkania warsztatowe poświęcone memom oraz warsztaty tworzenia motywów literackich. Wszystko podsumuje event – spotkanie otwarte dla czytelników biblioteki, oraz wszystkich chętnych mieszkańców gminy Złota.

Projektem pod nazwą „Literacka kreatywność” zarządza Instytut Książki. Celem projektu, jest ukazanie biblioteki jako miejsca rozbudzającego wśród młodych osób pasji do słowa. Wspieranie i promowanie nawyków czytelniczych oraz aktywizacja twórcza i integracja dzieci z obszaru gminy Złota.

Fundusz Sołecki
Mieszkańcy naszej gminy realizują środki z Funduszu Sołeckiego. W 2022 roku każda z miejscowości, w pełni wykorzystała przysługujące im środki na bardzo zróżnicowany zakres zadań.
Rudawa – remont i wyposażenie świetlicy oraz ogrodzenie placu.
Kostrzeszyn – remont świetlicy, kamień na drogi dojazdowe do pól.
Złota – budowa wiaty przy placu zabaw, wkład do zakupu działki.
Wola Chroberska – materiały na altanę, kamień na drogi dojazdowe do pól, wyposażenie świetlicy.
Żurawniki – wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz wyposażenie świetlicy.
Biskupice – bramka wjazdowa do remizy.
Miernów – utwardzenie dróg dojazdowych.
Niegosławice – wymiana stolarki okienno-drzwiowej, kamień na drogi dojazdowe do pól.
Probołowice – remont świetlicy wiejskiej z zapleczem kuchennym oraz wyposażenie kuchni.
Chroberz – budowa altany na przystani kajakowej, kamień na drogi dojazdowe do pól.
Stawiszyce – zakup kos spalinowych, zakup płyt betonowych i ułożenie na drodze dojazdowej.
Nieprowice – wymiana ogrodzenia przy remizie OSP.
Wojsławice – remont drogi.
Pełczyska – odmulenie rowu przydrożnego, utwardzenie drogi dojazdowej do łąk, zakup kosy spalinowej.

Wszystkie place zabaw wyremontowane
Na zlecenie Urzędu Gminy Złota przeprowadzono bieżące remonty wszystkich, czternastu placów zabaw na terenie naszej gminy. Środki na to przedsięwzięcie pochodziły z budżetu samorządu Gminy Złota. Apelujemy o dbanie o naszą wspólną własność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mała Ojczyzna - Gmina Złota - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie