Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malarze, rzeźbiarze i nowe atrakcje dla turystów. Szydłów przyciąga coraz bardziej

Marcin JAROSZ [email protected]
Alexandru Medinschi z Mołdawii jest jednym z młodych plastyków, którzy przyjechali na międzynarodowy plener do Szydłowa. Spotkaliśmy go przed budynkiem gimnazjum w Szydłowie.
Alexandru Medinschi z Mołdawii jest jednym z młodych plastyków, którzy przyjechali na międzynarodowy plener do Szydłowa. Spotkaliśmy go przed budynkiem gimnazjum w Szydłowie. Marcin Jarosz
Polskie Carcassonne to nie tylko mury, rycerze i mocna śliwowica. Do urokliwego miasteczka przyjeżdżają nie tylko pasjonaci historii, ale też artyści szukający odrobiny natchnienia. Tego lata Szydłów przyciąga turystów jeszcze bardziej.
Maria Stachuczy, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury oprowadziła nas po Sali Tortur, którą otwarto kilka dni temu w budynku Skarbczyka.
Maria Stachuczy, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury oprowadziła nas po Sali Tortur, którą otwarto kilka dni temu w budynku Skarbczyka. Marcin Jarosz

Maria Stachuczy, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury oprowadziła nas po Sali Tortur, którą otwarto kilka dni temu w budynku Skarbczyka.
(fot. Marcin Jarosz)

Lato w Szydłowie od lat kojarzone jest przede wszystkim z dwiema wielkimi imprezami. Ledwo opadł kurz po najeździe zbrojnych, którzy walczyli o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego a już trwają przygotowania do sierpniowego Święta Śliwki. Będą i gwiazdy na scenie i mocna śliwowica.

SZYDŁÓW. REGIONALNA MEKKA ARTYSTÓW

Znalazło się tutaj 12 replik najbardziej popularnych w średniowieczu maszyn do zadawania bólu więźniom. Każdy eksponat jest dokładnie opisany.
Znalazło się tutaj 12 replik najbardziej popularnych w średniowieczu maszyn do zadawania bólu więźniom. Każdy eksponat jest dokładnie opisany. Marcin Jarosz

Znalazło się tutaj 12 replik najbardziej popularnych w średniowieczu maszyn do zadawania bólu więźniom. Każdy eksponat jest dokładnie opisany.
(fot. Marcin Jarosz)

Ale nieodzownym elementem artystycznego lata w Szydłowie są też plenery. Właśnie rozpoczyna się z Szydłowie 24 edycja plenerów malarskich, tym razem po raz drugi w polskim Carcassonne malować będą goście z zagranicy. - W plenerze, który właśnie się rozpoczął bierze udział dwudziestu artystów i studentów szkół plastycznych z Ukrainy, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii oraz z Polski. Doświadczenia z ubiegłorocznego pleneru były znakomite, dlatego dzięki pomocy starostwa powiatowego w Staszowie udało się zaprosić ponownie gości z zagranicy - mówi Maria Stachuczy, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Szydłowie.
Tegoroczny plener mógłby być jeszcze ciekawszy, gdyby udało się przyjechać dwójce artystów z Indii, ale i bez tego, będzie interesująco. Malarzy ze sztalugami będzie można spotkać w niemal każdym zakątku Szydłowa, nawet w miejscach pozornie uznawanych za mało ciekawe. Pierwsi z nich już wzięli się za szkicowanie. Goście wybiorą się też na twórczą eskapadę między innymi do Staszowa i Rytwian.

SALA TORTUR, A KRZYKI WIĘŹNIÓW "BŁĄKAJĄ" SIĘ PO GŁOWIE

Kiedy z początkiem sierpnia wyjadą z Szydłowa malarze pojawią się tutaj mistrzowie dłuta. Na placu przy Synagodze już czekają na nich drewniane kłody, gotowe zamienić się w cokolwiek, wedle uznania artystów.
Szydłów ma tego lata w zanadrzu kolejnego "asa", który ma przyciągnąć i miłośników historii i żądnych przygód i wreszcie zwykłych turystów. Tydzień temu w budynku Skarbczyka otwarto salę tortur, w której prezentowana jest pokaźna kolekcja replik najpopularniejszych w średniowieczu maszyn do zadawania bólu. Jest więc i "kołyska judasza", "klatka błaznów" i "madejowe łoże" czy zgniatacz stóp i zgniatacz głowy. Są też dyby i wyjątkowo okrutna "żelazna dziewica". Kolekcję uzupełniają "krzesło inkwizytora", "stół do tortur", "koło", "beczka" i "gilotyna". Repliki wykonano na podstawie rycin i dokumentów opisujących dane urządzenie. Każdy eksponat zawiera informację na temat tego gdzie i w jakich okolicznościach go stosowano.
- Zaletą tej wystawy jest to, że można z bliska zobaczyć jak wyglądały takie maszyny, w jaki sposób działały i jak chętnie z nich korzystano w dawnych epokach - mówi Maria Stachuczy.
Jak na razie jest to jedna z największych w regionie ekspozycji prezentujących średniowieczne metody przesłuchań i wymierzania kar.

CO BYŁO W MAGAZYNIE, TERAZ CIESZY OKO

W zabytkowym, XVI wiecznym budynku Skarbczyka udało się także unowocześnić ekspozycje. Kupiono nowe gabloty, dlatego duża część zbiorów będzie mogła ujrzeć światło dzienne. Dotąd niektóre cenne i unikatowe eksponaty znalezione w okolicach Szydłowa, ze względów bezpieczeństwa nie opuszczały magazynów.
Bardzo ciekawą propozycją na najbliższe dni jest wystawa muzealiów z okresu międzywojnia i II wojny światowej, którą można obejrzeć na piętrze Skarbczyka. Wśród kilkudziesięciu eksponatów jest między innymi broń strzelecka z II Wojny Światowej, Orzeł z Poczty Szydłowskiej z 1939 okaleczony przez okupanta, medale pamiątkowe Józefa Piłsudskiego czy fotografie Józefa Piłsudskiego. Jest też mundur patrona szydłowskich strzelców, generała brygady Kazimierza Załęskiego ps. "Bończa" wraz z odznaczeniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie