Mali strażacy z Brynicy będą uczyć jak ratować innych....

  Mali strażacy z Brynicy będą uczyć jak ratować innych. Nagrali film edukacyjny

  Zdjęcie autora materiału

  Paula Goszczyńska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Mali strażacy z Brynicy będą uczyć jak ratować innych. Nagrali film edukacyjny
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Archiwum gminy

  "4 minuty do życia" – to tytuł filmu zrealizowanego przez Wydział Ruchu Drogowego kieleckiej komendy, w którym wystąpili adepci Małej Akademii Strażaka z Brynicy wraz z dyrektorem placówki, a jednocześnie ratownikiem Tomaszem Gruszczyńskim. Inauguracja spotu edukacyjnego, który w całym województwie będzie promował skuteczne ratownictwo odbyła się w Kieleckim Parku Technologicznym.
  - Umysł dziecka jest bardzo chłonny, jeżeli będziemy od najmłodszych lat uczyć dzieci pierwszej pomocy, to w dorosłym życiu będzie łatwiej przełamać strach związany z takimi działaniami– podkreślała sierżant sztabowy Joanna Żelezik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, która chwaliła umiejętności młodych brynickich strażaków, nie kryjąc dla nich podziwu. Jak podkreślał koordynator do spraw ratownictwa medycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, starszy sierżant, Rafał Maziejuk, mali strażacy i ratownicy z Brynicy udowadniają, że ratowanie drugiego człowieka może być dziecinnie proste.
  - Naszym obowiązkiem jest udzielenie pomocy poszkodowanemu. Musimy pamiętać, że prawo nakazuje nam udzielenia pomocy. Zgodnie z artykułem 162 Kodeksu Karnego za nie udzielenie pomocy grozi nam do trzech lat pozbawienia wolności. Warto znać podstawowe zasady – przekonuje st.sierż. Rafał Maziejuk, koordynator ds. ratownictwa medycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

  Młodzi adepci ratownictwa doskonale wiedzą jak się zachować na wypadek zdarzenia i przekonują, że ratowania nie należy się bać. - Należy zachować bezpieczeństwo i spokój na miejscu zdarzenia – mówi Amelia Kobiec. - Musimy zadbać też o nasze bezpieczeństwo – podkreśla Wiktor Krauze. - Trzeba głośno mówić do poszkodowanego, a jeśli nie jest przytomny to przystępujemy do ratowania. W między czasie trzeba dzwonić po karetkę – dodaje Kacper Plech. - Trzydzieści ucisków po środku klatki piersiowej i dwa oddechy – instruuje Mateusz Banaś. Wszyscy bryniccy młodzi adepci pożarnictwa brali udział w nagraniu spotu edukacyjnego, mającego być przykładem dla innych.

  Akademia Małego Strażaka w Brynicy powstała z inicjatywy Dariusza Śliwy, prezesa Zarządu Gminnego OSP w Piekoszowie, a zarazem prezesa OSP w Brynicy oraz dyrektora brynickiej szkoły, Tomasza Gruszczyńskiego. Młodzi druhowie przez kilka miesięcy uczyli się ratowania ludzkiego życia. Teraz uczą swoich rówieśników jak ratować. Jak się okazało w tym co robią są na tyle świetni, że zostali zaproszeni do wzięcia udziału w nagraniu spotu edukacyjnego, który dosłownie lada dzień trafi do szkół województwa świętokrzyskiego.- Od października uczymy dzieci jak należy zachowywać się w przypadku zagrożeń, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację i ewakuację – wymienia dyrektor SP w Brynicy, Tomasz Gruszczyński, który sam jest ratownikiem. - Ogromnie się cieszę, że nasze działania zostały docenione i dzieci mogły wziąć udział w spocie, który będzie promował ratowanie ludzkiego życia – podkreśla Tomasz Gruszczyński, dyrektor SP w Brynicy.

  Obecny podczas inauguracji filmu "4 minuty do życia" wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, był pod wrażeniem zarówno samej produkcji, jak i umiejętności młodych strażaków. - Stworzenie Małej Akademii Strażaka to doskonały pomysł. Maluchy nie tylko wiedzą jak prawidłowo zachować się w trakcie wszelkiego rodzaju zagrożeń, ale wiedzą także jak pomóc innym. Większość dorosłych nie umiałaby zachować zimnej krwi podczas sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu, a dzieci z brynickiej szkoły już od najmłodszych lat zgłębiają tajniki udzielania pierwszej pomocy, czym mogły pochwalić się podczas nagrywania filmu edukacyjnego. Stanowią doskonały przykład dla innych. Cieszę się, że nasi mali strażacy rozpoczęli edukację swoich rówieśników w zakresie udzielania pierwszej pomocy i wzięli udział w filmie, który szerokim echem odbije się w całym województwie świętokrzyskim. Ten sukces to wielka zasługa dzieci, ale też dyrektora Tomasza Gruszczyńskiego i Dariusza Śliwy, prezesa Zarządu Gminnego OSP w Piekoszowie – zaznaczył Zbigniew Piątek, wójt gminy Piekoszów, nie kryjąc dumy z małych strażaków.

  Członkowie Akademii Małego Strażaka w Brynicy wraz z dyrektorem brynickiej szkoły Tomaszem Gruszczyńskim podczas inauguracji filmu odebrali specjalne podziękowania za pomoc w jego realizacji. Mali ratownicy już w czerwcu osobiście rozpoczęli przekazywanie nabytych umiejętności swoim rówieśnikom z innych szkół na terenie gminy Piekoszów. W nowym roku szkolnym rozpoczną szkolenia również dla uczniów z gmin ościennych.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]  ZOBACZ TEŻ: Sportowy flesz filmowy. Którzy sportowcy mają najwięcej dzieci?

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się