Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Mam fixa na Feliksa!”- gra terenowa oraz quiz dla młodzieży w Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie. Zobaczcie zdjęcia

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
26 września w Muzeum Przypkowskich odbywały się kolejne rozgrywki w ramach projektu "Mam fixa na Feliksa". Tym razem w zabawie brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Łysakowie oraz Szkoły Podstawowej numer 4 w Jędrzejowie. Więcej na kolejnych zdjęciach
26 września w Muzeum Przypkowskich odbywały się kolejne rozgrywki w ramach projektu "Mam fixa na Feliksa". Tym razem w zabawie brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Łysakowie oraz Szkoły Podstawowej numer 4 w Jędrzejowie. Więcej na kolejnych zdjęciach Mateusz Zapart
Elegancko ubrane pokojówki, kamerdynerzy, ukryte w ogrodach muzeum podpowiedzi i quiz czekały w Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie na młodzież ze szkół podstawowych w ramach projektu „Mam fixa na Feliksa”. Projekt ten ma przybliżyć młodzieży sylwetkę założyciela muzeum Feliksa Przypkowskiego oraz historię nie tylko muzeum lecz i miasta Jędrzejów. W projekcie bierze udział 12 szkół podstawowych z regionu. Zobaczcie zdjęcia

Głównym celem projektu „Mam fixa na Feliksa” jest popularyzacja wiedzy o zbiorach Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie, historii muzeum oraz rodziny Przypkowskich w przystępnej dla dzieci i młodzieży formie gry terenowej i quizowej.

W okresie od 19 do 28 września od poniedziałku do środy w Muzeum imienia Przypkowskich gościli uczniowie ze szkół podstawowych: Szkoły Podstawowe numer 2, numer 3, numer 4 w Jędrzejowie oraz Szkoły Podstawowe w Podchojnach, Jasionnie, Potoku Wielkim, Łysakowie, Prząsławiu, Skroniowie, Mnichowie i w Rakowie.

Rozgrywki każdego dnia najpierw rozpoczynały się od krótkiego oprowadzenia młodzieży po piętrze(oraz piwnicach) muzeum przez dyrektora Jana Przypkowskiego. W czasie wycieczki uczniowie dowiedzieli się więcej o historii rodziny Przypkowskich. Kto zaczął zbieranie kolekcji zegarów słonecznych? Jakie wydarzenia doprowadziły do pobytu Józefa Piłsudskiego w domu Przypkowskich i przybyciu I Kompanii Kadrowej do Jędrzejowa? Informacje jakie przekazano w trakcie wstępnej wycieczki były niezbędne do osiągnięcia późniejszego sukcesu w grze terenowej jak i podczas quizu.

Po wycieczce uczniowie zaprowadzeni zostali do ogrodów muzeum gdzie zaczynała się część punktowana wydarzenia, czyli gra terenowa. Zadanie jakie postawiono przed nimi polegało na zapoznaniu się z zawartością przekazanej im koperty i na podstawie informacji w niej wydedukować gdzie w ogrodach może znajdować się następna z kopert zawierających kolejne podpowiedzi. Po skompletowaniu wszystkich podpowiedzi i odnalezieniu ostatniej z kopert uczniowie musieli ułożyć z pomieszanych kartek pełen cytat. Poprawny cytat oznaczał otrzymanie punktów za tę część zabawy.

Zobaczcie zdjęcia z poniedziałkowych rozgrywek w Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie:

Dalsza i finałowa część zabawy odbywała się w pawilonie wystawowym muzeum gdzie młodzież witana została przez pokojówkę, kamerdynera oraz również przebranego Ireneusza Ślusarczyka, który poprowadził quiz. Zasady gry są proste. Tasowane są karty z pytaniami, a rzut kości decyduje o tym, kto będzie odpowiadać na pytanie kolejnej z kart. Pytania testowały pamięć i wiedzę uczniów na temat historii muzeum i rodziny Przypkowskich, którą poznali w trakcie wstępnej wycieczki.

Po wszystkim na uczniów czekał słodki poczęstunek oraz ciepła herbata. Ponadto na oficjalnym zakończeniu projektu w czwartek 29 września uczniowie dostaną szereg nagród, w tym grę quiz z kartami, która była finałowym punktem rozgrywek w muzeum.

- Szukanie podpowiedzi w ogrodzie, a potem układanie cytatu były świetne. Quiz był trudniejszy bo nie mogliśmy już korzystać z notatek zrobionych w trakcie wycieczki, ale i tak poszedł nam dobrze - powiedzieli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łysakowie.

Dla niektórych z uczniów biorących udział w projekcie był to pierwszy pobyt w Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie, dla wielu innych była to zaś okazja by pozwiedzać zakamarki muzeum w których do tej pory nie byli, jak na przykład część mieszkalna z sypialnią i kuchnią.

- Zwiedzanie muzeum samo w sobie jest często mało atrakcyjne dla młodych ludzi. Wizyta w muzeum w takiej formie, z kostiumami, zabawą i rywalizacją poprzedzoną zwiedzaniem z dyrektorem sprawia, że przekazana młodzieży wiedza zostaje z nimi na dłużej. Pragniemy by uczniowie mieli o czym opowiadać, by zdobyli większą wiedzę o miejscu w którym żyją. Jest to coś zupełnie innego od tego co czeka na młodzież w szkołach, nie ma tutaj podręczników, muszą słuchać i współpracować ze sobą - mówi Ireneusz Ślusarczyk z Instytutu Ireneusza Ślusarczyka.

Instytut zrealizował projekt we współpracy z Muzeum imienia Przypkowskich oraz przy wsparciu ze strony starosty powiatu jędrzejowskiego Pawła Faryny, burmistrza miasta Jędrzejowa Marcina Piszczka oraz kierownik Samorządowego Centrum Usług Wspólnych Ewą Fortunką.

Projekt „Mam fixa na Feliksa” dofinansowano z pieniędzy Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” w wysokości 20 tysięcy 500 złotych. Całkowita wartość wyniosła 23 tysiące 550 złotych.

Zobaczcie zdjęcia z poniedziałkowych rozgrywek w Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto