Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mammografia jest trendy - w sobotę 8 października skorzystaj z badań!

Iza BEDNARZ
Jacek Heciak, doktor nauk medycznych, jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Jacek Heciak, doktor nauk medycznych, jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Fot. Aleksander Piekarski
Z doktorem Jackiem Heciakiem, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej rozmawiamy o tym, co daje kobietom mammografia. A w sobotę, 8 października będzie można skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych, które będą wykonywane w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Diamed" znajdującym się w Centrum Rondo przy ul. Paderewskiego 48/15 A.

W sobotę Marsz Życia i Nadziei

W sobotę Marsz Życia i Nadziei

Świętokrzyski Klub "Amazonki" i Świętokrzyskie Centrum Onkologii zapraszają 8 października na Marsz Życia i Nadziei, promujący walkę z nowotworem piersi wśród kobiet. Marsz rozpocznie się o godzinie 10.30 na Placu Artystów w Kielcach, a zakończy pod Kieleckim Centrum Kultury. - Będziemy mówić o profilaktyce, uczyć samobadania piersi. W KCK będzie można również skorzystać z porady lekarzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w zakresie nowotworów piersi - informuje Halina Cecot, prezes Świętokrzyskiego Klubu "Amazonki".

- Dlaczego zaleca się, żeby kobiety po 50 roku życia wykonywały mammografię?

- Bo od 50 roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi. Dlatego w Polsce kobiety w wieku 50 - 69 lat są objęte Populacyjnym Programem Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i mają prawo do bezpłatnych badań mammograficznych, finansowanych z budżetu państwa.

- Ale przecież kobiety w innym wieku też chorują na raka piersi.

- Zgadza się. Czynników ryzyka jest wiele, najważniejsze to otyłość, dieta bogata w tłuszcze, częste używanie alkoholu, wczesna pierwsza i późna ostatnia miesiączka, pierwszy poród po 30 roku życia, mała dzietność, stosowanie antykoncepcji hormonalnej i hormonalnej terapii zastępczej. Rak piersi jest związany z aktywnością kobiecych hormonów - estrogenów. Jeżeli kobieta zaczyna wcześnie miesiączkować i rodzi pierwsze dziecko po 30 roku życia, okres działania estrogenów jest długi, co usposabia do powstawania zmian nowotworowych. Osobnym czynnikiem ryzyka jest występowanie raka piersi wśród blisko spokrewnionej rodziny: matki, siostry. Jest to związane z mutacją genu BRCA1, który mówiąc w dużym uproszczeniu powoduje występowanie nowotworu piersi. Takie kobiety powinny być pod opieką poradni genetycznej i już od 35 roku życia objęte programem badań profilaktycznych. Do czynników ryzyka należą również łagodne choroby piersi, tzw. mastiopatie.

- Czy coś nas chroni przed rakiem piersi?

- Niestety nie ma takiej ochrony wprost. Można powiedzieć, że nieco pomaga kobietom inny hormon - progesteron, który jest najbardziej aktywny w czasie ciąży i karmienia piersią. Jeśli kobieta rodzi kilkoro dzieci i długo karmi piersią, okres ochronny się wydłuża. Generalnie zaleca się, żeby kobiety, u których występują te czynniki ryzyka, o których mówiłem wcześniej, wykonywały mammografię już między 40 a 50 rokiem życia. Do badania bezwzględnie i jak najszybciej powinny zgłosić się kobiety, które stwierdzą u siebie jakieś zmiany w wyglądzie piersi: zgrubienia, wciągnięcie brodawki, skóry, owrzodzenia, powiększenie pachowych węzłów chłonnych.

- Dlaczego zazwyczaj kobietom przed 40 rokiem życia nie zaleca się wykonywania mammografii, natomiast częściej kieruje się je na badanie usg?

- Ma to związek z budową piersi. Piersi do około 40 roku życia są zbudowane z tkanki gruczołowej, którą lepiej jest diagnozować ultrasonograficznie. Około 40 - 50 roku życia tkanka gruczołowa jest zastępowana przez tkankę tłuszczową, dla której lepszą metodą obrazową jest mammografia. Mammografia pozwala na wykrycie mikrostwardnień, które nie są jeszcze wykrywalne w badaniach klinicznych, więc nie wybada ich ani sama kobieta, ani lekarz podczas profilaktycznej kontroli piersi.

- U ilu kobiet wykrywa się raka podczas badań przesiewowych?

- Średnio u 0,5 procenta przebadanych pań wykrywa się zmiany nowotworowe. Zazwyczaj są to bardzo wczesne postaci choroby, umożliwiające operacje oszczędzające, polegające na wycięciu tylko tkanki zmienionej chorobowo. Proszę pamiętać, że rak piersi rozwija się od dwóch do 18 lat, dlatego najlepiej, jeśli kobieta wykonuje badanie mammograficzne co dwa lata.

- Czy to jest ważne, w której fazie cyklu wykonuje się mammografię?

- Najlepiej przeprowadzać to badanie w pierwszych dniach po miesiączce, kiedy piersi nie są tak wrażliwe. Trzeba wiedzieć, że podczas badania mammograficznego pierś trzeba ucisnąć, żeby zmniejszyć jej grubość, dzięki czemu promieniowanie rentgenowskie przeniknie przez pierś uwidaczniając wszystkie jej struktury. Samo badanie nie jest bolesne, ani nie powoduje żadnych skutków ubocznych, a jedynie lekkie uczucie dyskomfortu, kiedy na moment musimy ucisnąć pierś.

Dziękuję za rozmowę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie