Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy najniższe dochody w Polsce. Na co wydajemy nasze pieniądze?

Marzena SMORĘDA [email protected]
Mieszkańcy Świętokrzyskiego mają najniższe w Polsce dochody i tną wydatki na utrzymanie. Wystarcza tylko na jedzenie i opłaty.

Średni dochód i wydatki w rodzinach

Średni dochód i wydatki w rodzinach

Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny to ta część dochodu gospodarstwa domowego, który może ono przeznaczać na konsumpcję, inwestycje lub oszczędności. W 2011 roku najwięcej pieniędzy na te cele miały gospodarstwa domowe przedsiębiorców - 5058 złotych. W gospodarstwach rolników było to 4178 złotych, pracowników 4157 złotych, a emerytów - 2477 złotych. Najniższym dochodem rozporządzalnym dysponowały gospodarstwa rencistów - 1756 złotych. Miesięcznie średnie wydatki na rodzinę najwyższe były w gospodarstwach przedsiębiorców i wynosiły 4126 złotych, pracownicy najemni wydawali 3362 złotych, rolnicy - 3126 złotych, emeryci - 2147 złotych, a renciści 1627 złotych.

W 2011 roku polskie rodziny miały znacznie mniej pieniędzy na konsumpcję, inwestycje i oszczędności niż rok wcześniej. Najbardziej odczuli to rolnicy, a najmniej renciści. Najwięcej w gospodarstwach wydawaliśmy na żywność, mieszkanie i energię.

Spadek poziomu dochodu, którym rozporządzać mogą gospodarstwa domowe po opłaceniu stałych obciążeń finansowych, jak opłaty za media, mieszkanie czy spłata kredytów dotyczył wszystkich grup społeczno-ekonomicznych - wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Najwyższy był w grupie rolników i wynosił 8,4 procent, najniższy w gospodarstwach rencistów - 0,2 procent.

Najniższe miesięczne dochody mieli w 2011 roku mieszkańcy województw południowo-wschodnich: podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Oni także najmniej w Polsce wydawali na utrzymanie.
W strukturze wydatków, rodziny najwięcej pieniędzy wydawały na żywność i napoje bezalkoholowe - 25 procent, a wydatki były o 0,2 punktu procentowego wyższe niż w 2010 roku.

Dużym obciążeniem dla gospodarstw domowych były również koszty użytkowania mieszkania lub domu i energii. Stanowiły 20,7 procent wszystkich wydatków. Opłaty za mieszkanie i nośniki energii wzrosły we wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych z wyjątkiem gospodarstw rolników. W przypadku gospodarstw domowych ogółem wydatki na mieszkanie energię wzrosły o 0,6 punktu procentowego, w tym na nośniki energii o 0,3 punktu procentowego. Odczuwały to zwłaszcza rodziny emerytów i rencistów, którzy przeznaczali na nie odpowiednio 24,5 procent i 26,8 procent swoich wydatków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie