Mamy wzór umowy o pomocy przy zbiorach - pobierz! [po polsku i ukraińsku] Nowa ustawa wprowadziła chaos

Marzena Ślusarz
Beata Milewicz, kierownik wydziału prewencji, rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego KRUS w Kielcach spokojnie wyjaśniała wszystkie zawiłości, odpowiadała na pytania.
Beata Milewicz, kierownik wydziału prewencji, rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego KRUS w Kielcach spokojnie wyjaśniała wszystkie zawiłości, odpowiadała na pytania. Dawid Łukasik
Nowa umowa o pomocy przy zbiorach obowiązuje od 18 maja i zdecydowanie wprowadziła chaos. Kieleckie oddziały Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Straży Granicznej prowadzą szkolenia rolników. Dla ułatwienia, opracowany został wzór umowy o pomocy przy zbiorach, z którego rolnicy mogą korzystać.

Sezon zbiorów owoców zaczynają plantatorzy truskawek i czereśni. I oni najprędzej muszą "wejść" w nowe przepisy dotyczące zatrudniania pomocników do prac przy zrywaniu. Zagłębiem truskawkowym jest gmina Bieliny. - Padało bardzo dużo pytań od rolników dotyczących nowych zasad zatrudniania do pomocy przy zbiorach, widzieliśmy dużo obaw, więc zorganizowaliśmy spotkanie plantatorów z przedstawicielami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Straży Granicznej - mówi wójt Sławomir Kopacz. - Szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem, przyszło ponad 80 osób.
Składki ubezpieczenia pomocnika do zbiorów

Sami właściciele upraw nie kryli oburzenia, że tak szybko i w tak trudnym dla nich czasie nowe przepisy są wprowadzane.

Beata Milewicz, kierownik wydziału prewencji, rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego KRUS w Kielcach spokojnie wyjaśniała wszystkie zawiłości, odpowiadała na pytania. - Podczas prac przy zbiorach owoców zdarzało się wiele wypadków, za które do tej pory nie można było uzyskać odszkodowania. Ten nowy rodzaj umowy takie prawo daje. Koszt ubezpieczenia zdrowotnego to 140 złotych za miesiąc, zaś 42 złote to ubezpieczenie wypadkowe - tłumaczyła.

Rejestracja w Krusie i umowa o pomocy przy zbiorach

Każdy rolnik, który zatrudni pomocnika, powinien zgłosić go do ubezpieczenia w KRUS w ciągu 7 dni od momentu zatrudnienia, a kwotę ubezpieczenia wpłacić do 15-go kolejnego miesiąca. - Pomocnika należy zarejestrować w Krusie. Co ważne, Krus nie wymaga umowy o pomocy przy zbiorach w momencie rejestracji. Potrzebne są dane, kto jest pomocnikiem rolnika i na jaki okres został zatrudniony. Umowę sprawdzamy w momencie wypadku przy pracy - wyjaśnia kierownik wydziału prewencji, rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego KRUS w Kielcach.

Wzór umowy o pomocy przy zbiorach

- Wzór umowy o pomocy przy zbiorach, jakim dziś dysponujemy, został opracowany w odpowiedzi na potrzeby rolników przez Wydział Prawny Wyższej Szkoły Ekonomii Administracji Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Oddajemy go do dyspozycji rolników podczas szkoleń - mówi Stanisław Golmento, starszy radca z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach. I ten właśnie wzór umowy o pomocy przy zbiorach dostępny zamieszczony został poniżej w dwóch wersjach językowych - polskiej i ukraińskiej.
Załączone pliki:

Pomocnik może zawrzeć umowy o pomocy przy zbiorach w sumie na 180 dni w ciągu jednego sezonu zbiorów, czyli jednego roku. Może w tym czasie pracować u wielu rolników. Co ważne, przed każdym nowym podjęciem się robót, musi poinformować właściciela plantacji, ile dni już przepracował. Ważne, by w umowie był zapis do jakich prac pomocnik jest angażowany.

- Jeśli został zatrudniony do zbiorów truskawek, a wypadek zdarzy się na przykład przy robotach przy sianie, to nie może być mowy o odszkodowaniu - mówi Beata Milewicz.

Kiedy nie pracuje cały miesiąc

Najwięcej niepewności i kontrowersji budzi sprawa kwot ubezpieczeń. Okazuje się, że nawet jeśli pomocnik nie jest zatrudniony na cały miesiąc, to składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi zawsze 140 złotych. Na dni zatrudnienia przeliczana jest składka ubezpieczenia wypadkowego, która wynosi 42 złote za miesiąc. Więc jeśli ktoś zatrudnia od połowy miesiąca, to płaci 140 złotych składki ubezpieczenia zdrowotnego i w zależności od liczby przepracowanych dni odpowiednią kwotę ubezpieczenia wypadkowego (kwota 42 złote jest dzielona adekwatnie do liczby przepracowanych dni).

Ustawa o pomocy przy zbiorach dotyczy tylko zatrudniających do zbioru warzyw i owoców, nie dotyka pomagających w gospodarstwach nastawionych na produkcję mleka, bydła mięsnego czy trzody chlewnej.

Kolejne szkolenia rolników z przepisów o zatrudnianiu pomocników do zbiorów będą miały miejsce w gminach Stopnica i Górno.

ILE DAJEMY DZIECKU DO KOPERTY NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]
Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10
Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!

Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?
Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
adam

dlaczego poniżamy tych pracowników sezonowych nalezy płacic im również ubezpieczenie emerytalne 

x
x

Poważne czyli poważne - chyba każdy kto przeczytał te umowy widzi jakie są to błędy jeśli ze zrozumieniem przeczytał ustawy i DOGŁĘBNIE rozumie tą problematykę. Najbliższa kontrola wykaże jakie to są błędy i to wykaże za darmo a raczej na koszt podatnika.

Forum to nie jest darmowy samouczek dla osób, które postanowiły małym nakładem sił "zabłysnąć" opracowując na kolanie wzór umowy.  

D
Dziod
To już wiemy. Konkretniej?
O
OBSERWATOR

WE WZORZE umowy o pomocy przy zbiorach Wyższej Szkoły Ekonomii Administracji Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach moim zdaniem są POWAŻNE BŁĘDY !!!!

 

O
OBSERWATOR

WE WZORZE umowy o pomocy przy zbiorach Wyższej Szkoły Ekonomii Administracji Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach moim zdaniem są POWAŻNE BŁĘDY !!!!
 


 

 

O
OBSERWATOR

We wzorze umowy przygotowanym przez Wyższej Szkoły Ekonomii Administracji Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach moim zdaniem są POWAŻNE BŁĘDY !!!!!

 

Dodaj ogłoszenie