Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej: "Chcę, by Świętokrzyskie wzmocniło pozycję na turystycznej mapie Polski"

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Z Marcinem Piętakiem, prezesem Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego rozmowa o pierwszym roku jego kadencji i ambitnych planach na przyszłość.

Minął rok od powołania Pana na stanowisko Prezesa Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Jak go Pan ocenia?

- Ten rok minął bardzo szybko. Pewnie dlatego, że był to okres intensywnej pracy na rzecz turystyki w naszym województwie. Dla Regionalnej Organizacji Turystycznej był to rok wyjątkowy w całej jej historii. Przyniósł wyzwania, których nikt nie przewidział. Stanąłem na czele zarządu w sierpniu 2019 roku i od razu zaczęliśmy działać z impetem. Kontynuujemy projekty z poprzednich kadencji, ale realizujemy też nowe, ambitne zadania. Tworzymy jedną z najsilniejszych tego typu organizacji w Polsce - skupiamy niemal 200 podmiotów, a tylko w ostatnim roku do naszej organizacji przystąpiły aż 22 nowe instytucje.

Pierwszym wyzwaniem była organizacja dużych ogólnopolskich wydarzeń. Poprzeczka zawieszona była wysoko.
- Zaraz po objęciu przeze mnie prezesury rozpoczęły się przygotowania do międzynarodowych targów turystycznych AGROTRAVEL&ACTIVE LIFE. Odbyły się na przełomie listopada i grudnia 2019 roku. Jak co roku połączone były z międzynarodową konferencją i spotkaniami przedsiębiorców branży turystycznej. Udało mi się pozyskać, jako partnera targów, Styrię - kraj związkowy południowej Austrii. Liczymy na owocną współpracę z Austriakami i zwiększenie ruchu turystycznego z tej części Europy. Zorganizowaliśmy też uroczyste obchody 10 lat Systemu Informacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Nie wszyscy kielczanie wiedzą, że nasze Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach jest jednym z najprężniej działających tego typu punktów informacyjnych w Polsce.

Początek 2020 roku przyniósł nowe wyzwania?

- W naszych planach rok 2020 zapowiadał się niezwykle ambitnie. Rozpoczęliśmy go udziałem w ważnym wydarzeniu promującym Szlak Green Velo w Utrechcie, w Holandii, od 28 lutego do 1 marca na targach Fiets&Wandelbeurs. Odnieśliśmy tam ogromny sukces, ponieważ Holendrzy uwielbiają rowery, znają nasz szlak i co roku licznie odwiedzają nasze stoisko. Turystykę rowerową promowaliśmy także w Polsce, w ramach kampanii promocyjnej z Radiem ZET. Zaczęliśmy rok „z przytupem”, ale przyszedł marzec i nasze plany stanęły pod znakiem zapytania.

Ma Pan na myśli koronawirusa? Co dla Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego zmieniła pandemia?

- W marcu świat się zatrzymał i nikt nie był w stanie przewidzieć choćby najbliższej przyszłości. Długie tygodnie lockdownu przeniosły naszą działalność do internetu. To w sieci odbywaliśmy wiele spotkań online z naszymi członkami, przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej. Zajęliśmy się doradztwem w zakresie działania tarczy antykryzysowej, poszukiwaniem unijnych pieniędzy i programów pomocowych oraz

lobbingiem na rzecz wsparcia firm i organizacji pozarządowych. W mediach społecznościowych wdrażaliśmy akcję #ZMIEŃTERMINNIEODWOŁUJ#SWIETOKRZYSKIE_POCZEKA. W związku z pandemią również naszą działalność wydawniczą prowadziliśmy głównie w sieci. Powstają trzy e-wydawnictwa: „Świętokrzyskie zabytki techniki”, „Świętokrzyski Szlak Literacki” i „Świętokrzyskie muzea” oraz 10 audiobooków, w których znajdą się najważniejsze świętokrzyskie legendy czytane przez znanych artystów, aktorów, sportowców związanych z ziemią świętokrzyską. Na to przedsięwzięcie pozyskaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdalnie realizowaliśmy także niezwykle ważne projekty szkoleniowe dla uczniów szkół średnich, doskonalących swe umiejętności na kierunku turystyka i hotelarstwo. Fundusze na realizację szkoleń pozyskujemy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Głośno jest o projekcie inwestycyjnym Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego i gminy Nowa Słupia.
- Wspólnie prowadzimy niezwykłą inwestycję, polegającą budowie i wyposażeniu Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” . Na konferencji, która odbyła się w lipcu u stóp Łysej Góry, uroczyście zaprezentowaliśmy wyłonionego w przetargu głównego wykonawcę inwestycji oraz ujawniliśmy szczegóły projektu. Nowa atrakcja turystyczna zostanie otwarta w 2022 roku.

ROT, znany głównie z działalności promocyjnej, ma jednak dużo szersze spektrum działalności. To także wytyczanie i znakowanie szlaków. Czy na turystycznej mapie regionu pojawi się kolejny?

- Będzie nim „Świętokrzyski Szlak Zabytków Techniki”. To szlak samochodowy, prezentujący i łączący najważniejsze pod względem walorów historycznych i architektonicznych obiekty poprzemysłowe w regionie świętokrzyskim, głównie na północy województwa. Oprócz oznakowania drogowego, przy wybranych obiektach ustawimy stylizowane i nawiązujące do charakteru szlaku tablice opisowe.

Pojawił się też specjalny autobus…

- W sierpniu uruchomione zostało bezpłatne połączenie Kielc ze Świętym Krzyżem. Autobus turystyczny, oklejony zdjęciami z regionu, pierwszych turystów zabrał na Święty Krzyż 15 sierpnia. Autokar kursuje w każdy weekend trzy razy dziennie, aż do końca października. Warto wspomnieć, że przewozy autokarem są wzbogacone o usługę przewodnicką.

Widać, że nie poddajecie się. O ofercie turystycznej Świętokrzyskiego słychać nie tylko w mediach regionalnych…

- Mimo iż dysponujemy nieporównywalnie mniejszym budżetem na promocję niż inne regiony, staramy się istnieć w mediach ogólnopolskich. W wakacje promowaliśmy region w Radiu ZET oraz w TVP i TVN, w „Pytaniu na śniadanie” i „Dzień Dobry TVN”. Oglądalność „śniadaniówek” na tych antenach wynosi średnio od 400.000 do 500.000 widzów!

Dla turysty ważnym kanałem informacji o Świętokrzyskim są prowadzone przez Was turystyczne portale turystyczne i profile w mediach społecznościowych. - Najważniejszym portalem jest www.swietokrzyskie.travel, który świetnie się pozycjonuje. Dla turystów jest najważniejszym źródłem informacji o ofercie turystycznej Świętokrzyskiego. Nowością jest uruchomienie w lipcu na tym portalu specjalnej platformy sprzedażowej. W jednym miejscu internauta może kupić zarówno nocleg, pamiątkę, jak i bilet wstępu do atrakcji turystycznej. Ponadto prowadzimy kilka portali tematycznych, w tym www.greenvelo.pl. Jeśli chodzi o nasze media społecznościowe to ostatnio nowatorską formą reklamy był emitowany na nich fabularyzowany miniserial dla rodzin o atrakcjach turystycznych Świętokrzyskiego.

Czy Covid zrewidował plany Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego na przyszłość?

- Plany strategiczne, długofalowe są bez zmian. Przymierzamy się do realizacji dużej kampanii promocyjnej Świętokrzyskiego w Internecie, ogólnopolskiej telewizji, radiu i mediach drukowanych. Taka kampania to szansa na ograniczenie niekorzystnych skutków pandemii, jakie dotknęły naszą branżę turystyczną. Niestety, bez wsparcia finansowego nie będziemy w stanie jej zrealizować, dlatego będziemy się ubiegać o wsparcie z różnych źródeł, w tym z funduszy europejskich. Przed nami budowa Parku Dziedzictwa, zaczynamy wkrótce produkcję filmów i animacji multimedialnych, które będą prezentowane w tym obiekcie. To muszą być naprawdę efektowne realizacje, ich jakość zdecyduje o frekwencji w naszym parku.

Stawia Pan mocno na rozwój turystyki rowerowej w naszym województwie.
- Tak, to moje oczko w głowie. W tym roku współorganizowaliśmy Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym. W pierwszym tygodniu wakacji 2021 r, planujemy natomiast zorganizować wielki ogólnopolski rajd szlakiem Green Velo, który rozpocznie się w Elblągu a zakończy w Sielpi. Jako że w przeszłości – w imieniu pięciu województw Polski Wschodniej – świętokrzyska Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego prowadziła kampanię promocyjną szlaku i to my stworzyliśmy markę i logo szlaku, zależy nam na jego rozwoju. Planujemy budowę łączników i nowych pętli świętokrzyskiego odcinka szlaku Green Velo oraz stworzenie spójnego oznakowania. Chcę, aby dla turystyki rowerowej Świętokrzyskie stało się ważnym punktem na mapie Polski.

Życzę spełnienia tych planów.

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego to stowarzyszenie, które zrzesza prawie 200 podmiotów związanych z turystyką: wśród nich są jednostki samorządowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia i fundacje. Głównym celem ROT jest rozwijanie turystyki oraz jej promocja Od innych stowarzyszeń różni się tym, że powstało na mocy specjalnej ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej. Zgodnie z nią, członkiem zwyczajnym organizacji mogą być także osoby prawne (np. samorządy czy hotele). Od 2009 roku Organizacja prowadzi Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach.

Dowiedz się więcej: TUTAJ

+48 41 348 00 60 [email protected]

facebook.com/SWIETOKRZYSKIE

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie