Marek Bogusławski nie został wybrany na wicemarszałka województwa świętokrzyskiego!

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Marek Bogusławski został odwołany ze stanowiska członka zarządu.
Marek Bogusławski został odwołany ze stanowiska członka zarządu.
Pochodzący z Jędrzejowa Marek Bogusławski odwołany przez sejmik z funkcji członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego w tajnym głosowaniu. Podczas tej samej sesji w głosowaniu nad powołaniem Marka Bogusławskiego na drugiego wicemarszałka województwa kandydat nie otrzymał wymaganej większości głosów! Oznacza to rozłam w koalicji rządzącej województwem.

ZOBACZ ZAPIS SESJI:

Odwołanie Marka Bogusławskiego tak uzasadniał marszałek Andrzej Bętkowski: - 24 września sejmik uchwalił zmianę statutu, która weszła w życie 30 września. Zgodnie z tym Zarząd Województwa składa się z marszałka, dwóch wicemarszałków i dwóch członków Zarządu. Uchwała rodzi obowiązek dostosowania składu Zarządu do nowej sytuacji prawnej. Aby doprowadzić do zgodności stanu faktycznego ze stanem prawnym, zachodzi potrzeba odwołania jednego z trzech członków Zarządu i wyboru drugiego wicemarszałka. Składam wniosek o odwołanie Marka Bogusławskiego.

W tajnym głosowaniu wydano 29 kart. Jeden głos okazał się nieważny. Za odwołaniem Marka Bogusławskiego odpowiedziało się 21 radnych, a siedmiu wstrzymało się. Nikt nie był przeciw.

Następnie Andrzej Bętkowski zarekomendował Marka Bogusławskiego na wicemarszałka województwa. Uzasadnienie było lakoniczne. - Marek Bogusławski jest radnym trzeciej kadencji, lekarzem z zawodu, znanym społecznikiem - mówił.

Marek Bogusławski uzyskał wcześniej rekomendację zarządu okręgowego PiS.

W tajnym głosowaniu uczestniczyło 28 radnych, choć uprawionych było 29. Oddano 27 głosów ważnych. Za opowiedziało się 13 radnych, 1 wstrzymał się, a... 13 wyraziło swój sprzeciw!

- Marek Bogusławski nie uzyskał wymaganej większości głosów i nie został wybrany wicemarszałkiem - poinformował przewodniczący komisji skrutacyjnej Grzegorz Gałuszka.

Przed sesją mówiło się, że punkty dotyczące odwołania Marka Bogusławskiego i powołania go na stanowisko wicemarszałka w ogóle zostaną zdjęte z porządku obrad przez Prawo i Sprawiedliwość. W obozie rządzącym nie zbudowano bowiem większości dla tej inicjatywy. Swój sprzeciw otwarcie wyrażali przedstawiciele Solidarnej Polski, która dysponuje trzema mandatami w 16-osobowym obozie Zjednoczonej Prawicy w regionalnym parlamencie.

Nie jest tajemnicą, że Solidarna Polska zabiega o uzyskanie funkcji wicemarszałka dla Mariusza Goska, który należy do grona najbliższych współpracowników szefa partii oraz ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro.

W efekcie podczas głosowania doszło do rozłamu w koalicji rządzącej w sejmiku województwa, a składającej się z przedstawicieli ugrupować Zjednoczonej Prawicy - Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Porozumienia.

- To dla mnie duże zaskoczenie, bo Marek Bogusławski to bardzo dobry kandydat do funkcji wicemarszałka. Doświadczony samorządowiec, polityk, oddany lekarz - podkreślał Mariusz Gosek.

Marek Bogusławski jako członek Zarządu Województwa sprawował nadzór nad ochroną zdrowia. Czy to oznacza, że obecnie będzie już tylko radnym i szefem klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku? Przewodniczący sejmiku wyjaśnił, że mimo formalnego odwołania z funkcji Marek Bogusławski będzie pełnił ją do czasu powołania nowego członka zarządu, ewentualnie powołania go na stanowisko wicemarszałka.

CZYTAJ: Marek Bogusławski, członek Zarządu Województwa odwołany. Oglądaj relację z sesji sejmiku

POLECAMY: BIZNES I PRACA

Wideo

Komentarze 46

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
13 listopada, 20:11, Gość:

Nieźle to Burasowa wymyśliła

Co niby miała wymysleć chyba nie wiesz co mówisz

g
gość
13 listopada, 20:11, Gość:

Nieźle to Burasowa wymyśliła

oj ta Burasowa Celebrytka

g
gość
13 listopada, 15:46, gość:

Pan Bogusławski ułożony z Lip, Jego kumple tak jak obecnie już wojewoda- doktor, następny kolega dyrektor szpitala na Czarnowie, dyrektorka w Morawicy, ludzie którzy nic nie mieli z PIS a najwięcej skorzystali. Następny układ to Pani Janik i Bogusławski.

13 listopada, 16:04, Gość:

R. Janik z Bogusławskim, chyba sobie kpisz? Ta kobitka ma więcej rozumu niż Ci się wydaje. Po co jej zdezelowany politycznie doktorek, jak może wprowadzić świeżą krew od Gowina np. Miłosza Pamułę.

13 listopada, 18:11, kumpel:

Pani Jani z diabłem się ułoży jak ma korzyść. Nawet na portalach społecznościowych nawet Arab ma w swoich znajomych

13 listopada, 18:16, Gość:

Ona taka podobna do tej z urzędu pracy, którą sądzą i sądzą i osądzić nie mogą.

Pani Janik chciała oddać działkę, bo zaufała? śmieszne. Brawo Radni że nie pozwalacie na taki szwindel. Ona powinna być odwołana. PSL dawno o tym mówi i wie co mówi

c
cxqad
13 listopada, 15:26, Hgi:

Burdel nie urząd. Rządzą ku. wy i złodzieje.

13 listopada, 15:31, Gość:

A co ci pajacu ukradli

13 listopada, 16:11, Ooo:

Pajac cię spłodził condomie dziurawy

boli d.pa:)

o
orest

No i pisiory walczą na noże o stanowiska ! Bardzo dobrze im szybciej się wytną tym lepiej dla Polski !

G
Gość

Moim zdaniem lokalny Pis zbiera co zasiał i nie zdziwię się, jeśli wycięcie Bogusławskiego ma związek z zamiataniem sprawy wypadku starosty Faryny

G
Gość
14 listopada, 06:10, Anna C.:

Wpadka z Bogusławskim to efekt rządów Marszałka Bętkowskiego, który z całą pewnością pociągnie PiS na dno. Przegrał wybory do Sejmu, przegrał wybory do powiatu, przegrał wybory do rady miasta i w końcu na prezydenta Skarżyska - gdy go PiS nie odwoła ze stanowiska to przegra kolejne wybory w województwie świętokrzyskim.

I oby szybko to nastąpiło.....Im szybciej tym dla PiS lepiej. Mnie to praktycznie lotto i niech toną choćby dziś - jestem przekonany, że tak będzie - co daj Boże AMEN

A
Anna C.

Wpadka z Bogusławskim to efekt rządów Marszałka Bętkowskiego, który z całą pewnością pociągnie PiS na dno. Przegrał wybory do Sejmu, przegrał wybory do powiatu, przegrał wybory do rady miasta i w końcu na prezydenta Skarżyska - gdy go PiS nie odwoła ze stanowiska to przegra kolejne wybory w województwie świętokrzyskim.

I
Ika

Moim zdaniem wyjaśnienie przewodniczący sejmiku, że mimo formalnego odwołania z funkcji Marek Bogusławski będzie pełnił ją do czasu powołania nowego członka zarządu, ewentualnie powołania go na stanowisko wicemarszałka, nie posiada żadnej podstawy prawnej. Istnieje co prawda art. 39 ust. 1 ustawy o samorządzie województwa, ale nie może być on stosowany w przypadku gdy 24 września sejmik uchwalił zmianę statutu, która weszła w życie 30 września i ograniczyła liczbę członków zarządu, a więc nie jest już dopuszczalne powołanie nowego członka zarządu.

G
Gość
13 listopada, 19:43, Magda:

Lekarze do gabinetow, literaci do pior, kobiety do KGW... echo do DNA.

Hahahaha!

G
Gość

Niech się weźmie za robotę.

G
Gość

Nieźle to Burasowa wymyśliła

K
Krys

Odwołać tego emeryta marszałka bo będzie tylko gorzej!!!

d
dumny Polak

Czyżby PiSdzielcom już znudziło się rządzenie i zaczynają wojenki pomiędzy sobą? Niech tylko zapamiętają, że uczciwi ideowi wyborcy nie lubią tego typu gierek i w przyszłości nie ma co z waszej strony na ich głos!!!!!

M
Magda

Lekarze do gabinetow, literaci do pior, kobiety do KGW... echo do DNA.

Dodaj ogłoszenie