Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marek Kalbarczyk gościem kieleckiej konferencji przeciw dyskryminacji niedowidzących

Iwona Rojek
Marek Kalbarczyk pomagający wszystkim mającym problemy ze wzrokiem razem z Ewą Bąk, tyflospecjalistką Fundacji "Szansa dla Niewidomych" w Kielcach w czasie konferencji.
Marek Kalbarczyk pomagający wszystkim mającym problemy ze wzrokiem razem z Ewą Bąk, tyflospecjalistką Fundacji "Szansa dla Niewidomych" w Kielcach w czasie konferencji. Krzysztof Krogulec
To, że niewidomi nie czytają książek, gazet, są mniej rozgarnięci, niż widzący, to jeden ze stereotypów, jakie funkcjonują w społeczeństwie – mówił Marek Kalbarczyk, prezes Fundacji „Szansa dla Niewidomych”, który gościł w Kielcach.

Podczas konferencji zatytułowanej „Zamknij oczy, zobacz więcej - świat otwarty dla niewidomych”, zorganizowanej w Muzeum Dialogu Kultur chwalono Kielce, jako jedno z najprzyjaźniejszych polskich miast, sprzyjające osobom z problemami ze wzrokiem.

Niezwykłe jest to, że sam Marek Kalbarczyk, który nie widzi od 12 roku życia nie załamał się, tylko skończył studia i okazał się znakomitym matematykiem, informatykiem, autorem podręczników, przedsiębiorcą, wynalazcą, wydawcą czasopisma ”Help”, który cały czas działa na rzecz poprawy jakości osób niewidomych i niedowidzących.

Jest współautorem pierwszego dostępnego na rynku, mówiącego po polsku, syntezatora mowy, który stworzył z elektronikiem Janem Grębeckim, projektantem i twórcą kilku ważnych systemów informatycznych.

Przy jego udziale powstało kilkanaście Tyflopunktów w Polsce, jeden z nich z sukcesami działa w Kielcach przy ulicy Targowej. Jego koordynatorki były właśnie organizatorkami tej bardzo potrzebnej konferencji i pikniku integracyjnego na kieleckim Rynku.

– Od 2005 roku pomogłyśmy ponad tysiącu naszych mieszkańców i ich rodzinom, którzy słabiej, albo w ogóle nie widzą – mówiła koordynatorka Ewa Bąk.

– Razem ze współpracowniczkami Gabrielą Rubak i Mileną Rot walczymy o różne udogodnienia dla kielczan. Prezydent Wojciech Lubawski i marszałek Adam Jarubas są nam przychylni i dzięki ich wsparciu oraz całego szeregu innych osób mogły powstać tyflomapy, czyli mapy dotykowe, oznakowania schodów, miejsc turystycznych, mogłyśmy udostępnić wiele urządzeń ułatwiających życie osobom z jaskrą, zaćmą, schorzeniami rogówki, wadami genetycznymi narządu wzroku.

-Nie dajcie z siebie robić wykluczonych, pomijanych, gorzej wyedukowanych, czasami nawet odepchniętych, tylko dlatego, że macie problemy z widzeniem – apelował w czasie spotkania prezes Marek Kalbarczyk.

W czasie spotkania zostały wręczony nagrody „Idola”, dla osób i instytucji, które są przyjazne niedowidzącym. Otrzymali je kielecka radna Joanna Winiarska, Izabela Wałęga - prezes świętokrzyskiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych, Wojewódzki Dom Kultury, Muzeum Narodowe z Kielcach, niewidomy kielczanin Piotr Franiek, który propaguje kolarstwo, integracyjne przedszkole numer 8, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Końskich, szkoła integracyjna numer 11 w Kielcach.

Radna Joanna Winiarska wyraziła wdzięczność za to, że ludzie z Fundacji w tym Ewa Bąk otworzyła jej oczy na to jak wiele może zdziałać na rzecz osób niewidzących i stara się to robić najlepiej jak umie. – Teraz staram się o oznakowanie schodów przy rondzie Herlinga Grudzińskiego – mówiła – W planach mam kolejne działania.

Po zakończeniu spotkania przybyli ocenili, że zadanie konferencji, jakim było uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku zostało bardzo dobrze wykonane.

Sam Marek Kalbarczyk powiedział o sobie: - Życie jest najciekawszą grą, w której chodzi o dotarcie do mety i pochwalenie się największym dobrem, jakie uczyniło się dla innych. Poza tym niewiele rzeczy jest ważnych. Są jedynie środkiem do realizacji głównego celu. Za to dobro można dostać się do życia wiecznego, o którym w zasadzie nie mamy pojęcia, a wiemy tylko tyle, że będzie wspaniałe. W ramach dążenia do dobra należy nieustannie wykorzystywać swoje zdolności, tak by inni mieli z tego pożytek. Na koniec podkreślił, że uznaje pierwszeństwo działania społecznego nad realizowaniem indywidualnych potrzeb i zachcianek.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych




TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY






Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]




Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!





Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?




Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!



ZOBACZ TAKŻE: Akcja CBŚP w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie