Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marek Krupa: Kazimierza Wielka nie jest mitycznym olimpem, ale... jazda będzie z górki!

ALI
Marek Krupa, szefem kazimierskiego Koła Automobilklubu Kieleckiego, sekretarza powiatu kazimierskiego o Rajdzie Pojazdów Zabytkowych

19 maja poprowadzi pan z Kazimierzy Wielkiej XV Rajd Pojazdów Zabytkowych. Jaką trasę pokonają „starocie na kołach”?

Jak zawsze z górki, bo łatwiej i ekonomiczniej. Ale Kazimierza Wielka nie jest jeszcze mitycznym Olimpem, dlatego już przed „,mniejszym rondem” będziemy zapalać silniki. Z Kazimierzy, po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą Republikę Partyzancką, wraz z młodzieżą z Domu Dziecka śmigamy do Opatowca. Ściślej, nad Wisłę - pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Chciałbym przypomnieć, że w chwili odsłonięcia, w 1994 roku, był to pierwszy w Polsce pomnik przedstawiający całą postać Marszałka. I nadal, mimo upływu czasu, uznawany jest za najładniejszy.

Rajd wpisuje się w ramy obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z Opatowca kierowcy jadą do Ksan, potem na trasie Czarkowy.

Ksany to... jedyna w Polsce miejscowość o tej nazwie. Jej strategiczne położenie w pobliżu Wisły, Dunajca i Nidy oraz granic zaborów skutkowało ciągłymi działaniami wojennymi i strasznymi zaborami. Z inicjatywy mieszkańców, a szczególnie Stanisława Parlaka, powstał pomnik upamiętniający tamte wydarzenia. Przedstawia orła w koronie oraz postacie trzech żołnierzy: legionisty, żołnierza Września 1939 i partyzanta 1939-1945. Czarkowy z kolei wzmiankowane były już w 1250 roku. Na gościńcu, w 1928 roku, prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki odsłonił pomnik - „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego o niepodległość Polski”. Podczas wyzwolenia zniszczyli obelisk żołnierze radzieccy. Staraniem lokalnej społeczności, w 1992 roku został odbudowany. To miejsce, które musimy odwiedzić.

Podobno szykuje pan coś ekstra, w tym... niespodziankę po drugiej stronie Wisły, w Małopolsce.

Taką niespodzianką może być - po dziesięcioletnich próbach - wejście do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Problem w tym, że to przepiękne i bardzo ciekawe muzeum otwarte jest tylko w dni robocze, w godzinach 7-15. To... bardzo nowatorska formuła udostępniania zbiorów (uśmiech). Jednak na specjalne życzenie w sobotę zostanie otwarte tylko dla nas. Dodam, że jak co roku będziemy też jeździć na Torze Kielce.

Piętnasty - jubileuszowy, do tego w międzynarodowej obsadzie. Czy profesor Jolanta Doschek z Wiednia potwierdziła udział w naszym rajdzie?

Oczywiście, przecież pani profesor obiecała - to i Jola też musi. Mam nadzieję, że w tym roku... obędzie się bez awarii (uśmiech).

24 czerwca organizuje pan VIII Rajd Najstarsze Pojazdy Świata Szlakiem Wazy z Bronocic. Co jest przesłaniem tej imprezy?

Przez wszystkie lata ciągle to samo - promocja wyjątkowego odkrycia archeologicznego. Ale i ten rajd będzie miał akcenty patriotyczne - w postaci pomnika Tadeusza Kościuszki, tablicy poświęconej Władysławowi Belinie-Prażmowskiemu. Pojedziemy również do Racławic, pod Kopiec Kościuszki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie