Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marian Dworczyk to buski lekarz, ratował Żydów w czasie wojny. Odsłonięto tablicę jego pamięci. Jego wnukiem jest znany polityk

OPRAC.:
Michał Kolera
Michał Kolera
Poświęcenie tablicy pamięci Halinie i Marianowi Dworczyków w Busku-Zdroju. W uroczystości uczestniczył ich wnuk - szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Więcej na kolejnych zdjęciach
Poświęcenie tablicy pamięci Halinie i Marianowi Dworczyków w Busku-Zdroju. W uroczystości uczestniczył ich wnuk - szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Więcej na kolejnych zdjęciach
W sobotę, 10 września, miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Mariana Dworczyka, lekarza ze szpitala „Górka” w Busku Zdroju i jego żony Haliny. W wydarzeniu uczestniczył wnuk lekarza - szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Zobaczcie zdjęcia.

Marian i Halina Dworczykowie w czasie drugiej wojny światowej ocalili od śmierci rodzinę żydowską- Matyldę Engelman i jej córkę Gile. Zapewnili im schronienie i opiekę. Tablicę umieszczono na budynku Specjalistycznego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego „Górka”. Jej fundatorem było Towarzystwo Miłośników Buska.

Marian Dworczyk jako medyk miał olbrzymie zasługi w Uzdrowisku Busko-Zdrój.

W wydarzeniu uczestniczył wnuk lekarza - szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz wnuczka Ewa Dworczyk, która przez lata dbała o upowszechnienie tego, że jej dziadkowie uratowali żydowską rodzinę.

Michał Dworczyk był podczas uroczystości bardzo wzruszony. Mówił, że to niezwykle przejmująca chwila dla całej jego rodziny. Z kolei Ewa Dworczyk dziękowała społeczności Buska-Zdroju za ufundowanie tablicy.

- Bardzo się cieszę, że mogłem być tutaj razem z potomkami tego znamienitego Polaka - powiedział podczas uroczystości wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

W trakcie uroczystości byli obecni także poseł Krzysztof Lipiec, marszałek województwa Andrzej Bętkowski oraz Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju i Adam Bodzioch, burmistrz Kazimierzy Wielkiej.

Za bohaterską postawę Marian i Halina Dworczykowie zostali w grudniu 2019 roku odznaczeni pośmiertnie przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Otrzymali Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za postawę i odwagę w ratowaniu życia Żydów w czasie II wojny światowej.

Natomiast 26 listopada 2020 roku małżeństwu Dworczyków przyznano tytuł Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Kim był doktor Marian Dworczyk?

Marian Dworczyk urodził się 23 marca 1894 roku w Rogalinku pod Poznaniem. Żonaty z Haliną z domu Hofman (1894-1974). Studia medyczne odbywała do 1920 roku w Berlinie. Marian Dworczyk brał czynny udział w powstaniu wielkopolskim 1918 roku.
Jako lekarz brał czynny udział w wojnie z bolszewikami, w 1920 roku dotarł z Wojskiem Polskim do Kijowa. Po zakończeniu działań wojennych, w stopniu podporucznika Wojska Polskiego został urlopowany, by dokończył studia medyczne. Tytuł – doktora medycyny uzyskał w 1924 roku na Uniwersytecie Warszawskim. . Był lekarzem pułkowym w Biedrusku pod Poznaniem, a następnie w Kaliszu, Poznaniu i Toruniu. W roku 1928 Marian w randze kapitana przeszedł do „cywila”. Pracował w Czerniejowie w Wielkopolsce, w 1934 roku rodzina przeniosła się na na Górny Śląsk do Chorzowa. Tuż przed wojną, w 1939 roku rodzina ewakuowała pod Warszawę, do Włoch. Już w 1941 roku Dworczykowie przenieśli się do Buska. Zamieszkali w służbowym mieszkaniu w sanatorium na Górce, gdzie ich ojciec pracował, jako lekarz naczelny. Miał też gabinet w centrum miasta. Po zakończeniu II wojny światowej doktor Dworczyk wrócił do Chorzowa. Po paru latach przenieśli się do Włoch pod Warszawą. Doktor Marian przez pewien czas prowadził tem prywatny gabinet ginekologiczny i internistyczny. Przed emeryturą Marian Dworczyk pracował w Ministerstwie Zdrowia, organizując na terenie Warszawy fizykoterapię. Zmarł w Otwocku w 1970 roku w wieku 76 lat. Został pochowany na Powązkach w Warszawie. Miał trzech synów Mieczysława (1923-2010), Wojciecha (1927-2012) i Jana (1928-2011).

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości odsłonięcia tablicy w Busku-Zdroju

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie