Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maroko. Casablanka pachnąca morzem i przyprawami

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Jeden z najwyższych minaretów na świecie wznosi się w Casablance - mieście rozsławionym przez film z Humphreyem Bogartem. Ale wieża i film to nie jedyne skarby marokańskiego miasta malowniczo położonego nad morzem.

[galeria_glowna]
Minaret meczetu Hassana II o wysokości 200 metrów sięga chmur wzbudzając powszechny podziw, podobnie jak cały ogromny meczet zbudowany z obowiązkowych podatków Marokańczyków. Jedna z największych tego typu świątyń na świecie wzniesiona w latach 90. XX wieku bogata jest nie tylko w architektoniczne cuda, ale i nowinki techniczne, jak ogromne drzwi otwierane automatycznie czy gigantyczny dach, który w razie potrzeby może w ciągu 20 minut rozsunąć się.
Do meczetu Hassana II mogą wchodzić także turyści, ale nie podczas piątkowych modłów. Świątynię rozdzielono na część dla kobiet i mężczyzn. Mężczyźni, których podobno mieści się tu 50 tysięcy, zajmują główną część na dole, kobiety, dla których przewidziano 10 tysięcy miejsc, modlą się na górnych galeriach. W meczecie zbudowano także łaźnie, toalety, miejsca do odpoczynku.

Berberowie, piraci, Portugalczycy, Francuzi...

Pierwsze wzmianki o Casablance pochodzą z VIII wieku, gdy mieszkali tu Berberowie Anfa. W XIV wieku osiedlili się tu piraci, którzy mogli uprawiać tu swój niecny zawód, szczególnie nieco później, gdy do Portugalii i Hiszpanii przybywały statki z bogactwami złupionymi w krajach Ameryki Środkowej i Południowej. Portugalczycy w końcu przegnali piratów i zbudowali twierdzę górująca nad lądem i oceanem. Dwa stulecia później miasto opanował sułtan Mohammed Ben Abdallah. Francuzi na początku XX wieku uczynili z Casablanki główny port kraju, dzięki czemu miasto błyskawicznie się rozrosło. Po Francuzach pozostało wiele pięknych kamienic i rezydencji otoczonych kwiecistymi ogrodami.

Słynny bar i wieża dla zakochanych

Wielu turystów przybywa do miasta chcąc odnaleźć ślady miejsc widzianych w filmie "Casablanka". Niestety, wszystkie, może poza jedną, sceny nagrywane były w Holyywood, tak więc śladów filmu tu nie znajdziemy. No może poza barem nazwanym imieniem aktora znajdującym się w jednym z eleganckich i bardzo drogich hoteli w centrum.
Wielu zakochanych umawia się na randki pod zegarem, czyli pod wieżą zdobiąca budynek prefektury przy placu Mohammeda V. Na placu stoi kilka pomników, a środek zdobią doskonale wypielęgnowane rośliny. Jest też armata, na która uwielbiają się wspinać dzieciaki. Plac zaprojektował w 1920 roku francuski architekt. Wokół niego obok prefektury z zegarem znajdziemy między innymi Pałac Sprawiedliwości, pocztę, urząd celny, bank. Aby zobaczyć dużo większy ogród z egzotycznymi kwiatami i krzewami, trzeba pójść do ulubionego miejsca mieszkańców miasta - Parku Ligi Arabskiej - największego ogrodu Casablanki.

Owoce, sery, ryby i aromatyczne przyprawy

Casablanka, jak każde marokańskie miasto, ma medinę - starą, targową dzielnicę. Największy ruch panuje tam wieczorem. A kupić można dosłownie wszystko - owoce, warzywa, ryby, sery, oliwki przyrządzane na dziesiątki sposobów, całą gamę przypraw. Pachną one oszałamiająco, podobnie jak wszelkie słodkości, z których słynie Maroko. Tu także możemy natknąć się na sprzedawcę wody odzianego w kolorowe barwne stroje, kapelusz z frędzlami i "wisiory" z błyszczących naczyń do wody.
Na innym bazarze kupcy sprzedają galabije (długie męskie koszule), grube srebrne bransolety, zdobione sztylety, miedziane dzbanki i talerze, misy wyrabiane z drzewa tui czy kolorowej ceramiki. Targowanie się ze sprzedawcami i upolowanie wymarzonych pamiątek to prawdziwa turystyczna przygoda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie