Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Pamięci Artura Radziwiłła porucznika Wojska Polskiego, ostatniego właściciela Rytwian już 13 września [PROGRAM]

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Artur Radziwiłł - ziemianin, właściciel dóbr Rytwiany, działacz społeczny, propagator nowatorskich metod gospodarowania. Założył nowoczesna hodowlę ryb, tworzył miejsca pracy w "przemyśle rytwiańskim”. Członek Sejmiku Powiatowego w Sandomierzu, Rady Społecznej Gimnazjum w Staszowie, Straży Ogniowych w Staszowie i Rytwianach i innych organizacji. Urodzony w 1901 roku w Sichowie. Poległ pod Ołtarzewem 13 września 1939 roku.
Artur Radziwiłł - ziemianin, właściciel dóbr Rytwiany, działacz społeczny, propagator nowatorskich metod gospodarowania. Założył nowoczesna hodowlę ryb, tworzył miejsca pracy w "przemyśle rytwiańskim”. Członek Sejmiku Powiatowego w Sandomierzu, Rady Społecznej Gimnazjum w Staszowie, Straży Ogniowych w Staszowie i Rytwianach i innych organizacji. Urodzony w 1901 roku w Sichowie. Poległ pod Ołtarzewem 13 września 1939 roku. https://www.bohaterowie1939.pl
W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej 13 września będzie zorganizowany Marszu Pamięci Artura Radziwiłła, ostatniego właściciela Rytwian i jego towarzyszy broni z II Pułku Piechoty Legionów. Trasa marszu prowadzić będzie ze Staszowa do Rytwian. Na trasie zaplanowano postoje z darmową grochówką i pieczeniem kiełbasek. W wydarzeniu mogą wziąć udział mieszkańcy.

W marszu weźmie udział młodzież ze szkół średnich z powiatu, organizatorzy zapraszają także mieszkańców. Udział w rajdzie jest darmowy. Uczestnicy rajdu otrzymają specjalnie wydaną okolicznościową kartkę i znaczek (buton).

Trasa ze Staszowa, przez Sichów, aż do Rytwian

Przedsięwzięcie rozpocznie się w Staszowie zbiórką przy pomniku na ulicy Parkowej o godzinie 8. 15, gdzie młodzież szkolna złoży kwiaty i zapali znicze. Po krótkim wystąpieniu okolicznościowym rozpocznie się zasadnicza część – przemarsz do Sichowa Dużego do parku przy pałacu, gdzie urodził się Artur Radziwiłł bohater Ziemi Staszowskiej.

Trasa będzie wiodła ulicą Południową pod wiadukt, a następnie starą polną drogą do wsi Pacanówka i dalej do Sichowa. Po krótkim odpoczynku (grochówka wojskowa dla młodzieży przygotowana przez uczniów z Sichowa) uczestnicy marszu wyruszą do Rytwian pod pomnik Artura Radziwiłła, a następnie do klasztoru miejsca jego spoczynku. Zakończenie przewidziane jest przy klasztorze około godziny 15 przy ognisku z kiełbaskami.

Pomysłodawcą wydarzenia jest Sławomir Maj wicedyrektor Zespołu Szkół imienia Stanisława Staszica w Staszowie. Jak mówi chciałby w ten sposób przybliżyć młodzieży bardzo ważną postać związaną z naszym regionem - Artura Radziwiłła. Bardzo ważnym celem marszu jest także wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.

Potomkowie porucznika Radziwiłła wezmą udział w wydarzeniu

- Udział w rajdzie będzie także niepowtarzalną okazją do spotkania i rozmowy z członkami rodziny porucznika Artura Radziwiłła, którzy zapowiedzieli już swój przyjazd z Wielkiej Brytanii i Szwecji. Podczas wydarzenia będzie obecny między innymi wnuk ostatniego właściciela Rytwian noszący po nim imię - Artur Radziwiłł, który w 2016 roku rozpoczął pracę w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju jako dyrektor do spraw analizy ekonomicznej i polityki zagranicznej - informuje Sławomir Maj, pomysłodawca wydarzenia.

Wieczorem 13 września przewidziana jest druga część obchodów dla zaproszonych gości: msza święta o godzinie 18, zapalenie zniczy przy grobie oraz spotkanie wspomnieniowe z rodziną Artura Radziwiłła „Wojenne losy rodziny Radziwiłłów” w klasztorze w Rytwianach.

Artur Radziwiłł...

...urodził się na ziemi naszego powiatu w Sichowie, był ostatnim właścicielem Rytwian. W szeregach 4. pułku piechoty Legionów walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Został odznaczony Krzyżem Walecznych i awansowany do stopnia porucznika. Po zakończeniu wojny zarządzał dobrami rodzinnymi, potem prowadził interesy w Indochinach. W 1920 roku wstąpił jako ochotnik do Wojska Polskiego. W 1927 roku pojął za żonę Krystynę Broel-Plater herbu Plater. Mieli troje dzieci: Joannę Marię, Macieja Mikołaja i Różę Gabrielę.

Walczył o wolność naszej Ojczyzny podczas kampanii wrześniowej. Dowodził wtedy 2. kompanią I batalionu 2. pułku piechoty 2. Dywizji Piechoty Legionów Armii „Łódź”. Zginął 13 września 1939 roku pod Ołtarzewem. W 1940 roku jego szczątki ekshumowano i przeniesiono ze zbiorowego grobu do mogiły rodzinnej w klasztorze pokamedulskim Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Książę Artur Radziwiłł został pośmiertnie odznaczony Srebrnym Krzyżem „Virtuti Militari”. Odznaczenia bojowe rodzina księcia przekazała do klasztoru w Rytwianch, gdzie można je zobaczyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie