Marszałek kupił działki w Umianowicach. Powstanie niezwykły...

  Marszałek kupił działki w Umianowicach. Powstanie niezwykły ośrodek

  R

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Adam Jarubas, marszałek województwa.

  Adam Jarubas, marszałek województwa. ©Polskapress

  Ponad 13, 5 hektara gruntów w Umianowicach w gminie Pińczów zamierza nabyć Samorząd Województwa Świętokrzyskiego z przeznaczeniem na działalność statutową Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, czyli pod budowę Ośrodka Edukacji Przyrodniczej.
  Adam Jarubas, marszałek województwa.

  Adam Jarubas, marszałek województwa. ©Polskapress

  Projekt uchwały w tej sprawie przyjął w środę Zarząd Województwa. Teraz sprawą zajmą się radni Komisji Rolnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska Sejmiku. Ostateczna decyzja w kwestii zgody na wykup gruntów należeć będzie do radnych i zapadnie na sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Łączna powierzchnia 35 działek w Umianowicach na których powstać ma Ośrodek Edukacji Ekologicznej to 13,58 hektarów. Część gruntów (w większości ziemi IV klasy) jest własnością Skarbu Państwa i gminy Kije, część osób prywatnych. Zgoda Sejmiku pozwoli na rozpoczęcie procedury wykupu.

  Na terenie tym realizowany będzie projekt „Budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu w miejscowości Umianowice, gmina Kije” . Projekt przygotowany przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach ma być finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 - 2020 – działania „Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo”.

  Na przedsięwzięcie, którego wstępny koszt szacowany jest na około 14, 5 milionów, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych otrzyma 11 miliona 823 tysiąca złotych dotacji unijnej. Budowa ośrodka planowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie kolejki wąskotorowej „Expres Ponidzie”, na obszarze tak zwanej śródlądowej delty Nidy. W budynku Ośrodka Edukacji Przyrodniczej powstaną pracownie i sala edukacyjno – konferencyjna oraz 75 miejsc noclegowych. Dodatkową atrakcją będzie „Nidarium”, czyli akwarium wielkogabarytowe, pokazujące życie w środowisku rzeki Nidy. Istniejący budynek kolejki wąskotorowej zostanie przeznaczony na cele ekspozycyjne, a przebudowana wieża ciśnień ma być wykorzystana do obserwacji ornitologicznych. Projekt zakłada również powstanie zaplecza technicznego, w tym owczarni i stajni oraz przygotowanie wolnego wybiegu dla zwierząt ras rodzimych, takich jak: owca wrzosówka, konik polski, czerwona krowa polska.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą

  Święta 2018

  Święta 2018

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia