reklama

Marszałek wrócił do Kielc! Uroczyście odsłonięto pomnik (WIDEO, zdjęcia)

Agata KowalczykZaktualizowano 
Pomnik wybudowany na placu Wolności odsłoniła Karolina Kaczorowska wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie, wicemarszałek sejmu Marek Kuchciński (od lewej), Janusz Koza, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika, Krzysztof Jaraczewski, wnuk Józefa Piłsudskiego i prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
Pomnik wybudowany na placu Wolności odsłoniła Karolina Kaczorowska wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie, wicemarszałek sejmu Marek Kuchciński (od lewej), Janusz Koza, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika, Krzysztof Jaraczewski, wnuk Józefa Piłsudskiego i prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Łukasz Zarzycki
Spełniło się marzenie wielu kielczan i po 100 latach od wejścia Kadrówki do Kielc mamy pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w stolicy województwa. We wtorek został uroczyście odsłonięty w asyście kilku tysięcy kielczan.

Odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu W...

Spełniło się marzenie wielu kielczan i po 100 latach od wejścia Kadrówki do Kielc mamy pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w stolicy województwa. We wtorek został uroczyście odsłonięty w asyście około dwóch tysięcy kielczan i gości.

Pomnik wybudowany na placu Wolności odsłoniła Karolina Kaczorowska wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie, wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, Janusz Koza, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika, Krzysztof Jaraczewski, wnuk Józefa Piłsudskiego i prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

- Józef Piłsudski wrócił do swojego miasta, do miasta, w którym wszystko się zaczęło. Dzisiaj serce bije nam mocnej tak jak mieszkańcom 100 lat temu, gdy wkroczył do Kielc - mówi Janusz Koza. - Już w latach 20 ubiegłego wieku kielczanie chcieli postawić mu pomnik, wtedy się nie udało.

Prezydent Kielc, Wojciech Lubawski przypomniał, że kielczanie powinni być dumni wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu.

- Wkroczenie I Kompanii Kadrowej do Kielc to jedna z najpiękniejszych kart historii Polski. Jesteśmy dumni z postawy kielczan w tym dniu. Legionistów przywitały kwiaty, śpiew i entuzjazm. Marszałek Piłsudski był wdzięczny kielczanom za ten dzień i wielokrotnie mówił o swojej miłości do Kielc. A dziś spełniamy marzenie kielczan jeszcze sprzed II wojny światowej, marzenie, jakim jest uhonorowanie tego wielkiego Polaka pomnikiem - powiedział prezydent.

Odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego poprzedziło wejście do Kielc Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, który odbył się po raz 49.

- Kilka dni temu w stulecie marszu I Kadrowej jej spadkobiercy wyruszyli chwalebnym szlakiem z Krakowa. Dziś witamy strzelców w Kielcach. Przez te kilka dni, daliście dowód swojego przywiązania do tradycji legionowej. Pokonując trudy marszu, udowodniliście, że wasz patriotyzm to nie tylko słowa, ale i czyny. Wasza wytrwałość i poświęcenie świadczy o miłości do Boga i ojczyzny - mówiła Karolina Kaczorowska, która jest honorową patronką marszu. - Bądźcie tacy w codziennym życiu.

Podniośle mówił komendant Kadrówki, Jan Kasprzak. Pokreślił, że wolność jest jednym darem, o który warto się bić. Przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego, że "Naród, który traci pamięci przestaje być Narodem, staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium."

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Komendant marszu wręczył prezenty od uczestników Kadrówki. Karolina Kaczorowska i ojciec Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości otrzymali pamiątkowe ryngrafy stulecia Czynu Niepodległościowego, a prezydent Lubawskiemu replikę szabli Legionów Polskich. - Dzięki temu prezydentowi miasto wygląda tak wspaniale, a ten pomnik będzie od dziś nad tym miastem czuwał - stwierdził Jan Kasprzyk.

W uroczystości uczestniczyli kielczanie, goście z Ukrainy, Litwy, Polonia z Brazylii, przedstawiciele wielu polskich miast.

Zanim Kadrówka wkroczyła na plac Wolności
uczestnicy marszu udali się na Cmentarz Wojskowy przy ulicy Ściegiennego, gdzie modlili się i złożyli kwiaty na grobach legionistów i ofiar wojny bolszewickiej. Ułani na koniach poprowadzili marsz na ulicę Krakowską, przed figurą Najświętszej Marii Panny. Tutaj 100 lat temu kielczanie czekali na marszałka Józefa Piłsudskiego i jego legionistów. I dzisiaj historia się powtórzyła. W imaniu mieszkańców Kadrówkę powitała Grażyna Michałowska i wręczyła bukiet kwiatów jego komendantowi Janowi Kasprzykowi. W drodze na plac Wolności kielczanie witali Kadrówkę, a w domach na trasie przemarszu można było zobaczyć polskie flagi.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 76

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
W dniu 14.08.2014 o 07:26, Malibu napisał:

  Nie wprowadzajcie ludzi w bład ---- bo pomnik powstal ze zbiórek spolecznych ,  z  ofiarnosci społeczenstwa, a nie z zadnych podatków . !  Kielczanie  uhonorowali pamięć wielkiego Polaka , wielkiego patrioty, wielkiego wodza!

Z jakich zbiórek. Przeczytaj napisy na cegiełkach. Paru gości zabiegajacych o względy Pryncypała i parę zależnych od Pryncypała spółek miejskich. Zapłacisz za ten pomnik np.regulując podwyższone stawki między innymi z tego powodu MPEC-owi.

G
Gość
W dniu 14.08.2014 o 20:41, sygitoyo napisał:

 A Wałęsa kombinerkami obalił mury. 

i w ten sposób są 2 prawdy ! :lol:

s
sygitoyo
W dniu 14.08.2014 o 07:52, Zbig napisał:

NIE ŻYCZYMY SOBIE  ABY KTOS PODPISYWAŁ SIE -- POLAK --- I KPIL  SOBIE  I DRWIŁ Z   WIELKIEGO WYDARZENIA HISTORYCZNEGO , Z   PREZYDENTA I WSZYSTKICH SZANOWANYCH OSÓB W KIELCACH . PRAWDZIWY POLAK TO PATRIOTA , SZANUJE  HISTORIĘ  I WIE  ZE  TYLKO DZIĘKI WIELKIEMU POLAKOWI , WIELKIEMU PATRIOCIE  MARSZAŁKOWI  J. PIŁSUDSKIEMU    ISTNIEJE --- P O L S K A   !!!!!!!!

 


NIE ŻYCZYMY SOBIE  ABY KTOS PODPISYWAŁ SIE -- POLAK --- I KPIL  SOBIE  I DRWIŁ Z   WIELKIEGO WYDARZENIA HISTORYCZNEGO , Z   PREZYDENTA I WSZYSTKICH SZANOWANYCH OSÓB W KIELCACH . PRAWDZIWY POLAK TO PATRIOTA , SZANUJE  HISTORIĘ  I WIE  ZE  TYLKO DZIĘKI WIELKIEMU POLAKOWI , WIELKIEMU PATRIOCIE  MARSZAŁKOWI  J. PIŁSUDSKIEMU    ISTNIEJE --- P O L S K A   !!!!!!!!

A Wałęsa kombinerkami obalił mury.

s
sygitoyo
W dniu 14.08.2014 o 08:05, juzwa napisał:

Sądząc po wielkości to MARSZAŁEK jedzie na kucyku

Na Kozie.

I o to chodziło.

s
sygitoyo

Rzeżba jest pokraczna

wystarczy porównać z innymi pomnikami.

 

W Kielcach brakuje m. in.pomnika Jarońskiego.

Aaaa przede wszystkim pomnika księdza Stanisława Staszica twórcy AGH -

np. na placu między Katedrą a pałacem biskupów czyli założoną przez niego Akademią Górniczo Hutniczą.

G
Gość

Marysia Sokołowska to mądra dziewczyna. Szkoda ze Polacy to głupole i nie przewidzieli co będzie z Polską jak będą chodzić do karczmy. Karczmarze wszystko wiedzieli co polaczki knują no i szybko się bogacili z lichwy i donosicielstwa mieli za co dzieci kształcić a My teraz rozdzieramy szaty. Pójdzmy w końcu po rozum do głowy nie nabijajmy kabzy naszym ciemiężycielom, żyjmy skromnie  myśląc o naszej tożsamości. Jutro.

W
Widz

Zawsze mi ręce opadały czytajac żałosne wypociny pani Krawieckiej w Echu Dnia pod tytułem "diabli nadali" i "kroniczka towarzyska" czy coś takiego. Teksty i opowiastki, które tam padają obrażają inteligencję czytelników serwując im bzdety z życia tzw. elit na poziomie prowincjonalnego miasteczka. Nie wiem czy to wyraz kompleksów czy zwykłej głupoty autora ale to szczegół. Natomiast jad jaki ulał się pod adresem uroczystości 100-lecia wkroczenia Kadrówki i odsłonięcia pomnika w ostatnim numerze zakrawa albo na próbę manipulacji albo zwykłą złośliwość. Otóż autorka pisze, że "Podczas wtorkowej uroczystości z okazji odsłonięcia pomnika (...) zagrano hymn. Większość zebranych stanęła na baczność ,niektórzy mieli flagi w dłoniach, śpiewali ale byli też i tacy, którzy nie zwracając uwagi na powagę chwili gadali sobie, chodzili, pokazywali dzieciom gołębie. Jakiś kandydat na senatora lansował się czytając list od swego zwierzchnika. Kiedy biało - czerwona szarfa została zsunięta z postumentu, zwinięto ją w kłebek i wciśnięto za barierkę."

Nie wiem skąd autorka takie bzdury wynalazła bo akurat nie zauważyłem aby podczas hymnu ktokolwiek cokolwiek czytał a poza tym, to choć za Kaczyńskim nie przepadam, swoją drogą akurat to miło że pofatygował się napisać kilka słów do mieszkańców Kielc, w przeciwieństwie do na przykład towarzystwa z PO, gdzie nawet nikt nie wysilił się żeby skrobnąć coś do Kielczan choćby dla zasady jako rządzący. Natomiast zwykłą nikczemnością jest pisanina jakoby szarfa z pomnika została wciśnięta za barierkę. Chyba Pani redaktor ze złości oczy mgłą zaszły bo pomijając już fakt, że po jej zerwaniu Marszałek Kuchciński i Pani Kaczorowska ucałowali wstęgę to właśnie specjalnie zwróciłem uwagę jak Koza - przewodniczący komitetu budowy pomnika - starannie złożył szarfę i odniósł ją na stolik stojący obok trybuny honorowej. Ale jakby tego było mało dalej autorka drwi z ustawienia pomnika tyłem do dawnej siedziby KW PZPR, a przodem do katedry. Czyżby trawił Panią redaktor żal z tytułu wypięcia się zadem na siedzibę ulubionej matki partii z młodzieńczych lat? Nostalgia czy co?

G
Gość
W dniu 14.08.2014 o 12:04, vip napisał:

Podobno PISowcy jeszcze godzinę po zakończeniu uroczystości leżeli krzyżem pod pomnikiem a pózniej przenieśli się pod katedrę i tam na klęcząco chodzili do okoła katedry bijąc się w pierś że są prawdziwymi polakami!

 

A najlepsze jest to, że Marsząłek to by tych nie tyle rzadkich co wodnistych PiSowców - "prawdziwych polaków" z gębami pęłnymi durnolotnych frazesów lał by pałą aż by wióry leciały :)
 

K
KIELCE

Echo dnia mam sensację !!! Na tabliczce z tyłu pomnika tam od tyłu konia jest błąd. Czy ktoś za to odpowie. Jest imię i nazwisko wykonawcy i piesze ARYSTA - RZEŹBIARZ CZY TAM MALARZ. NIE MA TAKIEGO SŁOWA JAK ARYSTA CHYBA ARTYSTA. TYLE KASY I BŁĄD . A DLA MNIE PLUS ZA SPOSTRZEGAWCZOŚĆ

v
vip

Podobno PISowcy jeszcze godzinę po zakończeniu uroczystości leżeli krzyżem pod pomnikiem a pózniej przenieśli się pod katedrę i tam na klęcząco chodzili do okoła katedry bijąc się w pierś że są prawdziwymi polakami!

P
POlak Patriota
W dniu 13.08.2014 o 21:49, Kielczanin napisał:

Za 1920 rok i za soczystego kopa w śmierdzący, zapchlony, bolszewicki zad podczas wojny z tymi czerwonymi kundlami od Lenina wieczny szacunek dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. PS: Pomnik świetnie się prezentuje :)

I tak dostojnie bardzo, w końcu  to był Ktoś ! :)

p
potomek patriotów

Przeszłość trzeba odkłamać .Dowodem na ograniczone zaufanie do "historii" jest Katyń. Trzeba również sięgnąć  do Targowicy kim byli zdrajcy i kolaboranci ? Slepa wiara w przekaz historyczny fałszywych patriotów to THE END  Powtarzanie formułek to  c.d. indoktrynacji.

j
juzwa

Sądząc po wielkości to MARSZAŁEK jedzie na kucyku

Z
Zbig

NIE ŻYCZYMY SOBIE  ABY KTOS PODPISYWAŁ SIE -- POLAK --- I KPIL  SOBIE  I DRWIŁ Z   WIELKIEGO WYDARZENIA HISTORYCZNEGO , Z   PREZYDENTA I WSZYSTKICH SZANOWANYCH OSÓB W KIELCACH . PRAWDZIWY POLAK TO PATRIOTA , SZANUJE  HISTORIĘ  I WIE  ZE  TYLKO DZIĘKI WIELKIEMU POLAKOWI , WIELKIEMU PATRIOCIE  MARSZAŁKOWI  J. PIŁSUDSKIEMU    ISTNIEJE --- P O L S K A   !!!!!!!!

D
Delfin

  CYTAT ----- NARÓD KTORY  NIE SZANUJE SWOJEJ  PRZESZŁOSCI -NIE ZASŁUGUJE  NA SZACUNEK  TERAZNIEJSZOŚCI I NIE MA PRAWA DO PRZYSZŁOSCI . ------

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3