Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek zakończy „wojnę o Dymarki Świętokrzyskie”?

Paulina Baran
W czwartek w Nowej Słupi odbyło się "spotkanie pojednawcze". W najbliższym czasie ma powstać Rada Programowa Dymarek, którą będą tworzyć trzy podmioty - Gmina Nowa Słupia, historycy ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego oraz Województwo Świętokrzyskie. Rada będzie spotykać się długo przed planowanymi Dymarkami i ustalać najważniejsze założenia imprezy.

ZOBACZ
Dymarki w Nowej Słupi

Czego dotyczy spór?

„Echo Dnia” informowało, że właścicielem znaku towarowego, jakim jest nazwa „Dymarki Świętokrzyskie” jest Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego, a Gmina Nowa Słupia za możliwość wykorzystania tego znaku i nazwy, płaciła przez ostatnie lata bardzo duże pieniądze.

„Zarzuty” Gminy oburzyły prezesa Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego, Andrzeja Przychodniego. Wyjaśniał, że oskarżenia o niewłaściwe wykorzystywanie publicznych pieniędzy są nieprawdziwe.- Umowa licencyjna jest związana z realizacją prezentacji historycznych, za które trzeba zapłacić - mówił doktor Przychodni. - Na Dymarki przyjeżdża mnóstwo grup rekonstrukcyjnych z Polski i zagranicy, częściowo finansujemy ich koszty przejazdu, a także wyżywienia i noclegu. W tym roku mieliśmy 273 rekonstruktorów - zaznaczał doktor.

Licencje na Dymarki dostanie Województwo?
W czwartek, 15 grudnia w Nowej Słupi odbyło się „spotkanie pojednawcze”, w którym oprócz spornych stron uczestniczył Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Adam Jarubas, który już wcześniej zapowiadał, że będzie lobbował w sprawie zażegnania dymarkowskiego kryzysu, bo przecież województwo od kilku lat znacząco angażuje się finansowo w organizację Dymarek.

- Mam wrażenie, że osiągnęliśmy kompromis - mówił marszałek wracając ze spotkania. Wyjaśniał, że ustalono stworzenie Rady Programowej Dymarek, której członkowie będą wspólnie ustalać program imprezy, część archeologiczną oraz wszystkie najważniejsze kwestie związane z Dymarkami. - Na pewno idziemy w dobrym kierunku. Członkowie Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego wyrazili gotowość, żeby przekazać licencję do nazwy „Dymarki Świętokrzyskie” dla województwa - dodał.

Dymarki to nasza duma
Głównym tematem imprezy są prezentacje życia i działalności ludzi zamieszkujących Góry Świętokrzyskie w starożytności, ale Dymarki są takie okazją do prezentacji dorobku ludowego regionu , to szansa zakupu tradycyjnych, regionalnych pamiątek i skosztowania potraw tradycyjnej kuchni świętokrzyskiej. Zakończeniem każdego dnia imprezy jest koncert muzyki popularnej.

Atrakcyjne mieszkanie może być Twoje. Wystarczy 29 złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie