Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszem na trasie Szydłów - Kurozwęki - Szydłów uczczono 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA]

Jan Mazanka, Paulina Majczak, ach
Marsz na trasie Szydłów - Kurozwęki - Szydłów.
Marsz na trasie Szydłów - Kurozwęki - Szydłów. Jan Mazanka, Paulina Majczak
Żołnierze, Strzelcy, mieszkańcy, przedstawiciele władzy uczcili 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego 18-kilometrowym marszem na trasie Szydłów – Kurozwęki – Szydłów. Wydarzenie zorganizowano 26 stycznia, to była trzynasta edycja.

W marszu oprócz członków Szydłowskiego Towarzystwa Strzeleckiego, uczestniczyli również strzelcy z: 3. Oddziału Wydzielonego STS – Strzeleckiej Obrony Wybrzeża z Gdańska, ,,Orląt Armii Krajowej” z Kielc, Drużyny Strzeleckiej z Jarosławic w gminie Tuczępy oraz Plutonu Strzeleckiego im. Powstańców Styczniowych z Uniecka koło Mławy. Po raz pierwszy maszerowali także, podnosząc swoją obecnością rangę wydarzenia, oficerowie i żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Udział ,,Terytorialsów” był również kontynuacją akcji promocyjnej ,,Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, jaką w połowie stycznia na terenie powiatu staszowskiego, prowadziła Wojskowa Komenda Uzupełnień w Sandomierzu, wspólnie z 10. Świętokrzyską Brygadą, 3. Sandomierskim Batalionem Radiotechnicznym w Sandomierzu i Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie.

Z Szydłowa wyruszyło w sumie 65 osób o godzinie 11. Po dwóch godzinach zameldowali się przed zbiorową mogiłą 20 powstańców, poległych w lutym 1863 roku w nierównej bitwie z kozakami, jaka rozegrała się na kurozwęckich błoniach. Powstańcy spoczęli w zbiorowej mogile na zboczu góry, gdzie obecnie znajduje się usypany kopiec zwieńczony krzyżem. W tym miejscu uczestnicy marszu, wspólnie ze starostą staszowskim Józefem Żółciakiem i przedstawicielami sołectwa Kurozwęki, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Podobnie, po modlitwie odmówionej wspólnie z proboszczem parafii Kurozwęki księdzem Andrzejem Bąkiem, uczyniono przed tablicą, wmurowaną w ścianie kurozwęckiego kościoła. Upamiętnia ona 58 powstańców, poległych w bitwach lub zmarłych z ran w przykościelnym szpitalu. Tu też, 15 nowo przyjętych członków STS - Oddziału Wydzielonego z Gdańska, złożyło przysięgę strzelecką.

Krótkie przemówienie, przypominające wydarzenia powstańcze, wygłosił starosta Józef Żółciak, który na zakończenie podziękował wszystkim uczestnikom za udział w marszu i zaprosił do kurozwęckiego pałacu na gorący posiłek. Pobyt w Zespole Pałacowym Kurozwęki, był okazją do zwiedzenia interesującego miejsca, gdzie urodził się i wychował, między innymi Jan Popiel, jeden z dowodzących krwawą bitwą powstańczą pod Komorowem koło Szczucina, jaka rozegrała się 20 czerwca 1863 roku.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ: FLESZ. EMERYTURY DLA MATEK

Źródło:vivi24

ZOBACZ TAKŻE: FOTORADARY. Będzie ich dwa razy więcej

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie