Marzena Bernat - najskuteczniejszy włodarz w powiecie starachowickim podsumowała półmetek kadencji

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Moja praca jako wójta nie kończy się po wyjściu z urzędu. Dużo jeżdżę po gminie, staram się wychwytywać rodzące się problemy i szybko im zaradzać - mówi Marzena Bernat, wójt Brodów.
Moja praca jako wójta nie kończy się po wyjściu z urzędu. Dużo jeżdżę po gminie, staram się wychwytywać rodzące się problemy i szybko im zaradzać - mówi Marzena Bernat, wójt Brodów. archiwum prywatne
Planów mam jeszcze bardzo dużo. Marzena Bernat, wójt gminy Brody, podsumowała półmetek kadencji. To były udane dwa lata

Marzena Bernat jest wójtem gminy Brody. Urodziła się w Iłży, ale od dziecka mieszka w Adamowie w gminie Brody. Tu uczęszczała do Szkoły Podstawowej, następnie ukończyła II Liceum Ogólnokształcące imienia Stanisława Staszica w Starachowicach. Studiowała rachunkowość i finanse na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Pracę zawodową rozpoczęła w prywatnej firmie. później pracowała w Banku Śląskim, ostatnio w Urzędzie Miejskim w Wydziale Kontroli. Od 7 grudnia 2014 roku jest wójtem gminy Brody. W wyborach w drugiej turze zdobyła 52,3 procenta głosów i pokonała Andrzeja Przygodę, poprzedniego wójta. Jest mężatką od 18 lat. Z mężem Jarosławem ma trójkę dzieci: Borysa, Rozalię i Emilię.

Minęło dwa lata od wyborów samorządowych, to już półmetek kadencji. Jak ocenia pani ten okres?

Bardzo dobrze oceniam czas od kiedy piastuję funkcję wójta. Słucham potrzeb mieszkańców. Najbardziej się cieszę, jak możemy wykonać kolejną inwestycję – ułatwienie życia w naszej gminie.

Co można zaliczyć do największych sukcesów tych dwóch lat?

Od rozpoczęcia kadencji, starałam się o oczyszczenie wód Zalewu Brodzkiego. Do sukcesów zaliczam nawiązanie bardzo dobrej współpracy z zarządcą akwenu - Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie. Instytucja ta otrzymała dofinansowanie w wysokości około 640 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach na opracowanie planu rekultywacji zbiornika oraz ograniczenia emisji biogenów ze zlewni rzeki Kamiennej. W ostatnim czasie uprzątnięte zostały tereny wokół zalewu oraz postawione zostały cztery miejsca do wypoczynku. Zadbaliśmy także o przenośne toalety. Zauważyłam, że, w minionym sezonie zalew odwiedza ło więcej gości. Należy odnotować, że uzyskaliśmy środki na zakup nowego, bogato wyposażonego samochodu strażackiego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubieni. Jego szacunkowa wartość wynosi aż około 900 tysięcy złotych. W 2015 roku zakupiliśmy dla Ochotniczej Straży Pożarnej Brody nowoczesną pompę Tohatsu. W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubieni wyremontowany został garaż oraz zamontowano nowoczesną bramę. W bieżącym roku, z 11 zł do kwoty 16 zł podnieśliśmy naszym strażakom ekwiwalent za udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych. W 2016 roku zostanie wykonanych aż 12 inwestycji drogowych. W porównaniu do ostatnich lat jest to rekordowa liczba. Ponadto, utworzyliśmy przedszkole w Lubieni, dzięki któremu kilkadziesiąt naszych najmłodszych pociech ma profesjonalną opiekę. Między innymi dzięki moim staraniom, w planie inwestycyjnym Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na 2017r. wpisana jest budowa chodników w Kuczowie i Rudniku. Warto odnotować, że uzyskaliśmy pozwolenie na budowę kanalizacji w Lubieni, co nie było łatwą sprawą. Cieszę się z wprowadzenia u nas Funduszu Sołeckiego, dzięki któremu lokalne społeczności same decydują o realizacji pomysłów. Za sukces uważam także wzmocnienie rangi festynów gminnych. W ostatnich latach, na brodzkiej scenie występowały prawdziwe gwiazdy muzyki disco polo.

Coś się nie udało?

W mojej pracy zdarzają się drobne trudności, ale ja nie narzekam. Lubię wyzwania i takie przeciwności wcale mnie nie zniechęcają.

Pani plany na najbliższy rok?

W przyszłym roku chcę wybudować między innymi przystań wodną wraz ze slipem czyli pochylnią do wodowania łodzi i żaglówek w Rudzie. Ponadto, zamierzam wybudować dwa skateparki oraz bieżnię lekkoatletyczną. Zamierzam rozpocząć budowę kanalizacji w Lubieni wraz z rozbudową oczyszczalni ścieków w Krynkach. Kontynuować będę zadania mające na celu poprawę stanu dróg na terenie naszej gminy. Jednym z ważniejszych planowanych działań jest przebudowa drogi powiatowej Brody – Krynki wraz z chodnikiem, ścieżką rowerową, oświetleniem i promenadą nad zalewem.

Plany do końca kadencji?

Dużą szansą dla gminy są fundusze unijne. Zamierzam w pełni wykorzystać tę okazję.
Kontynuować będę wieloletnie inwestycje rozpoczęte w latach poprzednich. Na remont czekają kolejne drogi. Należy też udrożnić rowy. Już wykupiliśmy działki zawierające pomniki przyrody „Skały w Rudzie”. Planuję wykonać tam iluminację bloków skalnych wraz z infrastrukturą turystyczną. Nad zalewem chciałabym utworzyć pole namiotowe. Zamierzam poprawić nawierzchnię asfaltową oraz położyć tartanową ścieżkę do biegania. Bardzo ważna jest dla mnie poprawa wizerunku gminy. Pragnę, aby nasza gmina piękniała z każdym rokiem a jej mieszkańcom żyło się coraz lepiej. Uważam to za swój główny cel jaki mam do zrealizowania jako Wójt Gminy Brody. Jednym ze środków służących jego realizacji jest otwartość na to, co mają do powiedzenia mieszkańcy i na jakie napotykają problemy w swoim codziennym życiu.

Czy tak wyobrażała pani sobie pracę wójta gminy? Co w tej pracy jest najtrudniejsze, co przychodzi pani z łatwością?

Jeszcze przed wyborem na wójta miałam świadomość na czym polega ta praca. Dzięki temu opracowałam sobie konkretny plan rozwoju gminy. Cieszę się, że dzięki wsparciu moich współpracowników, Rady Gminy w Brodach i mieszkańców, ta wizja nabiera realnych kształtów.

Praca samorządowca na tak eksponowanym stanowisku to znaczne obciążenie. Znajduje pani czas dla rodziny, na realizację własnych pasji i hobby?

Moja praca jako wójta nie kończy się po wyjściu z urzędu. Dużo jeżdżę po gminie, staram się wychwytywać rodzące się problemy i szybko im zaradzać. Nawet w domu często myślę o sprawach gminy. Trudno byłoby poradzić sobie z tym obciążeniem gdyby nie pomoc rodziny. Zawsze mogę liczyć na wsparcie mojego męża i dzieci, w wielu sprawach pomagają mi rodzice. Staram się łączyć funkcję wójta z obowiązkami rodzinnymi. Gdzie to tylko możliwe, staramy się całą rodziną uczestniczyć w wydarzeniach gminnych. Razem z mężem i dziećmi kibicujemy „Kamiennej” – również na meczach wyjazdowych. W listopadzie na przykład zrobiliśmy sobie wycieczkę, której jednym z punktów były Zaduszki Witosowe w Wierzchosławicach. Wydarzenie to było też okazją do rozmów w sprawach ważnych dla gminy.

Wideo

Komentarze 129

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 31.12.2016 o 18:23, Gość napisał:

Widzę, że inteligencja w naszej gminie powala. Dlatego takich ludzi nie ma co słuchać.

Plany anektowania Michałowa i terenu przy Animex-ie to jest dopiero inteligencja. To dopiero powala no i jak napisałeś "Dlatego takich ludzi nie ma co słuchać".

G
Gość
W dniu 31.12.2016 o 01:11, Jolanta napisał:

Ja mam Lipie w cipie!

Widzę, że inteligencja w naszej gminie powala. Dlatego takich ludzi nie ma co słuchać.

C
C

Kuczow i Lipiec to także sukces pani włamania? Gratulacje

J
Jolanta

Ja mam Lipie w cipie!

G
Gość

Co to będzie z tą aneksją Lipia i Kuczowa? Może wprowadzimy stan wojenny? mamy generalicję, strzelców wybornych to nam mogą podskoczyć!

G
Gość
W dniu 29.12.2016 o 16:56, Gość napisał:

Nie ma to jak rozmawiać sam ze sobą na forum. HAHAHAHAHAHAHA!!! :)

Przepraszam pana Andrzeja Przygodę, panią Ewe Przygodę oraz panią Zofię Mąkę za nieprawdziwe i znieważające Ich wpisy na forum internetowym gazety Echa Dnia, których dokonałam w okresie od sierpnia 2015 roku do marca 2016 roku.

Bilska Agnieszka

G
Gość

Nie ma to jak rozmawiać sam ze sobą na forum. HAHAHAHAHAHAHA!!! :)

 

G
Gość
W dniu 27.12.2016 o 20:45, Gość napisał:

Prasa zakneblowana ale fb Pana Dariusza informuje i bardzo dobrze. SZACUN. "Zamieszczam na fb pismo skierowane do Rady Gminy w Brodach. Identyczne miało zostać zamieszczone w lokalnej prasie w dniu dzisiejszym, jednak widocznie ktoś przyblokował". Poczytajcie

 

"Jeszcze przed końcem roku wszystkie samorządy chcą przegłosować uchwały budżetowa na przyszły rok."
 
Ciekawe czy klakierzy sesyjni zaklepią apokalipsę finansową gminy?
Pewnie tak no bo diety ważniejsze niż ludzie i honor. Gratulacje.
 
G
Gość

Prasa zakneblowana ale fb Pana Dariusza informuje i bardzo dobrze. SZACUN.

 

"Zamieszczam na fb pismo skierowane do Rady Gminy w Brodach. Identyczne miało zostać zamieszczone w lokalnej prasie w dniu dzisiejszym, jednak widocznie ktoś przyblokował".

 

Poczytajcie

G
Gość
W dniu 25.12.2016 o 12:17, Gość napisał:

Czy ten stary dziad wzywa do walki z KODem?Podzega do przemocy?

To jeneralski bohatyr jest. Twórca wizji  " Bałtowa bis " i całej zawieruchy.Mocarz nad mocarze.

G
Gość

Czy ten stary dziad wzywa do walki z KODem?
Podzega do przemocy?

G
Gość

"Generał dąży do konfrontacji" ????

To niepokojący cytat wypowiedzi pana pułkownika Grudniewskiego, prosto z jego profilu FB.

 

"Rząd PiS musi przygotować się do tej konfrontacji. Nie może rozwiązywać go stanem wyjątkowym i udziałem wojska czy policji na wzór stanu wojennego z 1981 r. bo nie ma przygotowanych takich kadr kierowniczych ani posłuchu w wojsku. Minister Obrony jest jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi przez armię. Dobre rzeczy robi w sposób irytujący, prowokacyjny i denerwujący wojsko.
Rząd PiS może rozwiązać tę sytuację przez konfrontację swoich zorganizowanych Zwolenników z zapleczem opozycji KOD-em. Nie ma innego wyjścia z dotychczasowego patu politycznego. Zwolenniku rządu PiS jest więcej i tę konfrontację wygramy. Rząd powinien stać z boku, robić swoje, pilnie obserwować rozwój sytuacji i skutecznie wspierać swoich Zwolenników. Jan G. Grudniewski"

 

GDZIE  TAKIE "PEREŁKI" SIĘ RODZĄ?

 

G
Gość

?

G
Gość

KOLEGA PO FACHU,

 

"Kiera junior Kiera napisał,

Szanowny Panie Jan Grudniewski. Przyglądam się bacznie Pańskim wypowiedzią i czuje delikatne zażenowanie. Zapoznałem się z Pańską "biografią" na szybko gdyż Pańskie nazwisko jest mi obce i nie znane. Nie chcę oceniać Pana jako człowieka ale chciałbym się skupić jedynie na Pańskiej działalności patriotycznej, którą się tak Pan chlubi w tym poście. Otóż odnalazłem informację na temat Pańskich totalnych porażek politycznych i nic poza tym. Przedstawionym poświadczeniem może sobie Pan co najwyżej wytrzeć tyłek. Po pierwsze poświadczenie wystawiło stowarzyszenie, którego jest Pan członkiem - a ono samo zawiązało się w 2007 roku. W owym poświadczeniu nazwano Pana "nie ewidencjonowanym współpracownikiem" w latach 88' - 94' a jak wiadomo stan wojenny mieliśmy 81'-83'. Zatem niech po krótce Pan nakreśli swoją działalność podziemną w stanie wojennym a nie wrzucać papier wątpliwej wartości o niezaewidencjonowanym współpracowniku w czasach gdzie nawet papier do tyłka był ewidencjonowany. Jest niemożliwością aby jakikolwiek współpracownik - zwłaszcza Solidarności był "nieewidencjonowany". Mam jeszcze jedno pytanie. Dlaczego Wasze stowarzyszenie posługuje się logotypem podszywającym się pod logo Polski Walczącej? Dlaczego nie używacie loga Solidarności i Polski Walczącej? czyżby te organizacje odcinały się od Waszej? Pozdrawiam"

 

G
Gość

Lansik jest

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3