Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marzenia o Polsce. Busko czytało "Przedwiośnie" na głos(y) [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
Sobotnie Narodowe Czytanie w "białej sali" buskiego I Liceum rozpoczęła Jolanta Maślicha, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli. Wątek Cezarego Baryki rozwinął następnie starosta Jerzy Kolarz.
Sobotnie Narodowe Czytanie w "białej sali" buskiego I Liceum rozpoczęła Jolanta Maślicha, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli. Wątek Cezarego Baryki rozwinął następnie starosta Jerzy Kolarz. Adam Ligiecki
Trochę... polityki z górnej literackiej półki - w sobotnie przedpołudnie nie zaszkodzi. Blisko 100 osób było świadkami Narodowego Czytania 2018 w "białej sali" I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju. Na warsztacie - "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

"Przedwiośnie" to powieść polityczna, wydana w 1924 roku, należąca do kanonu polskiej literatury. To także wiodąca lektura tegorocznej edycji Narodowego Czytania organizowanego pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.

Czytanie w "białej sali" buskiego I Liceum odbyło się już po raz szósty. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest buski Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli.

Wprowadzenia do sobotniej imprezy dokonała Teresa Wójcik, prezentując publiczności sylwetkę Stefana Żeromskiego. - To nasz krajan. "Przedwiośnie" to powieść o marzeniach o Polsce - podkreśliła polonistka.

W sobotę w roli lektorów wystąpiło 11 osób, w tym znane persony lokalnego życia publicznego. Na wypełnionej do ostatniego miejsca widowni w "białej sali" - licealiści, pedagodzy.

Czytanie "Przedwiośnia" na głos(y) rozpoczęła Jolanta Maślicha, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli", zarazem pomysłodawczyni imprezy w "białej sali". W tym fragmencie poznaliśmy postać główną powieści - Cezarego Barykę.

Potem liderzy buskich samorządów - starosta Jerzy Kolarz i burmistrz Waldemar Sikora, którzy rozwinęli wątek Baryki. Następnie komendanci powiatowi służb mundurowych: policji - Jakub Kosiń i straży pożarnej - Artur Brachowicz. Renata Krzemień, naczelnik pionu edukacji starostwa, która wystąpiła w roli lektora numer 6, zakończyła pierwszą część "Przedwiośnia" - "Szklane domy".

We fragmencie czytanym przez Roberta Dąbala, dyrektora Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, pojawiła się Nawłoć. Następnie swoje teksty odczytali wicedyrektor I Liceum Anna Kolarz oraz radny powiatowy, pedagog Piotr Wąsowicz, który w Narodowym Czytaniu w "białej sali" wziął udział po raz pierwszy.

Na finał - młodzież. Ostatnie dwa fragmenty "Przedwiośnia" zaprezentowały uczennice I Liceum: Weronika Szczęsna z klasy II A i Agata Pogorzelska z klasy II E. Występ w gronie VIP-ów, jak przyznały nastolatki, wcale ich nie peszył; wręcz przeciwnie - dodawał skrzydeł!

- Pisałam "Przedwiośnie" na maturze, tu w I Liceum. I poczułam się przez chwilę... jak maturzystka - przyznała z uśmiechem Jolanta Maślicha, dziękując wszystkim za wspólne spotkanie. Pani dyrektor zaprosiła też na kolejne Narodowe Czytanie w "białej sali" - już za rok!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie