Marzenia o Polsce. Busko czytało "Przedwiośnie" na głos(y)...

  Marzenia o Polsce. Busko czytało "Przedwiośnie" na głos(y) [ZDJĘCIA]

  Adam Ligiecki

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Sobotnie Narodowe Czytanie w "białej sali" buskiego I Liceum rozpoczęła Jolanta Maślicha, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa i
  1/26
  przejdź do galerii

  Sobotnie Narodowe Czytanie w "białej sali" buskiego I Liceum rozpoczęła Jolanta Maślicha, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli. Wątek Cezarego Baryki rozwinął następnie starosta Jerzy Kolarz. ©Adam Ligiecki

  Trochę... polityki z górnej literackiej półki - w sobotnie przedpołudnie nie zaszkodzi. Blisko 100 osób było świadkami Narodowego Czytania 2018 w "białej sali" I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju. Na warsztacie - "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.
  "Przedwiośnie" to powieść polityczna, wydana w 1924 roku, należąca do kanonu polskiej literatury. To także wiodąca lektura tegorocznej edycji Narodowego Czytania organizowanego pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.

  Czytanie w "białej sali" buskiego I Liceum odbyło się już po raz szósty. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest buski Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli.

  Wprowadzenia do sobotniej imprezy dokonała Teresa Wójcik, prezentując publiczności sylwetkę Stefana Żeromskiego. - To nasz krajan. "Przedwiośnie" to powieść o marzeniach o Polsce - podkreśliła polonistka.

  W sobotę w roli lektorów wystąpiło 11 osób, w tym znane persony lokalnego życia publicznego. Na wypełnionej do ostatniego miejsca widowni w "białej sali" - licealiści, pedagodzy.

  Czytanie "Przedwiośnia" na głos(y) rozpoczęła Jolanta Maślicha, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli", zarazem pomysłodawczyni imprezy w "białej sali". W tym fragmencie poznaliśmy postać główną powieści - Cezarego Barykę.

  Potem liderzy buskich samorządów - starosta Jerzy Kolarz i burmistrz Waldemar Sikora, którzy rozwinęli wątek Baryki. Następnie komendanci powiatowi służb mundurowych: policji - Jakub Kosiń i straży pożarnej - Artur Brachowicz. Renata Krzemień, naczelnik pionu edukacji starostwa, która wystąpiła w roli lektora numer 6, zakończyła pierwszą część "Przedwiośnia" - "Szklane domy".

  We fragmencie czytanym przez Roberta Dąbala, dyrektora Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, pojawiła się Nawłoć. Następnie swoje teksty odczytali wicedyrektor I Liceum Anna Kolarz oraz radny powiatowy, pedagog Piotr Wąsowicz, który w Narodowym Czytaniu w "białej sali" wziął udział po raz pierwszy.

  Na finał - młodzież. Ostatnie dwa fragmenty "Przedwiośnia" zaprezentowały uczennice I Liceum: Weronika Szczęsna z klasy II A i Agata Pogorzelska z klasy II E. Występ w gronie VIP-ów, jak przyznały nastolatki, wcale ich nie peszył; wręcz przeciwnie - dodawał skrzydeł!

  - Pisałam "Przedwiośnie" na maturze, tu w I Liceum. I poczułam się przez chwilę... jak maturzystka - przyznała z uśmiechem Jolanta Maślicha, dziękując wszystkim za wspólne spotkanie. Pani dyrektor zaprosiła też na kolejne Narodowe Czytanie w "białej sali" - już za rok!

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Pałeczki w dłoń! Co wiesz o kuchni azjatyckiej? [Quiz]

  Wynajem mieszkania – 10 rzeczy, na które zwrócić uwagę

  TOP 12 NAJGORSZYCH zabaw weselnych. W co nie bawić się podczas oczepin?

  TOP 7 grzechów kierowców ROWERZYŚCI kontra KIEROWCY SAMOCHODÓW ZDJĘCIA

  Muzyczni skandaliści. TOP 9 skandalistów ze świata muzyki


  TOP 10 UCZELNI Gdzie studiować, żeby zarabiać najwięcej na etacie?


  ZOBACZ TEŻ: 60 SEKUND BIZNESU - BRAKUJE RĄK DO PRACY

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Solec-Zdrój z lotu ptaka. Wrażenie robi nie tylko park [WIDEO]

  Tak z lotu ptaka wygląda Busko-Zdrój

  Powiat buski z perspektywy lotu ptaka wygląda pięknie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć z powiatu buskiego

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce