Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masłów pamięta o zmarłych tworzących historię gminy

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Brzezinkach wraz nauczycielkami złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach poległych żołnierzy.
Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Brzezinkach wraz nauczycielkami złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach poległych żołnierzy.
Co roku przy okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych w gminie Masłów odwiedzane są groby oraz miejsca pamięci na stałe związane z historią. Pamiętając o tym przedstawiciele samorządu i uczniowie szkół w ostatnim tygodniu października złożyli wieńce na mogiłach osób zasłużonych dla naszej ojczyzny oraz ofiar epidemii cholery.

Jednym z odwiedzonych miejsc był cmentarz w Brzezinkach, gdzie pochowani są bohaterowie walczący o wolność Polski. Od kilku lat, dzięki współpracy Gminy Masłów, z Urzędem Wojewódzkim w miejscu ich mogił stają nowe nagrobki. Przypomnijmy, że w Brzezinkach znajdują się groby m.in. Oficerów Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. oraz Franciszka Głowackiego, Ps. Ryś – Żołnierz AK oddział "WYBRANIECCY" z 1944 r., nieznanych żołnierzy WP poległych w 1914–1939 i 13 nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego.

Kwiaty złożono również na grobowcu rodziny Lenartowiczów, do których należał folwark w Woli Kopcowej. Na miejscu ich mogiły została położona płyta nagrobna, ufundowana dzięki zbiórce zorganizowanej przez Stowarzyszenie Nowoczesna Gmina w imieniu Komitetu Odbudowy Nagrobka Rodziny Lenartowiczów. To rodzina szczególnie zasłużona dla Woli Kopcowej i regionu świętokrzyskiego. Trzech braci Lenartowiczów wstąpiło do wojska i broniło niepodległości Polski w wojnie z bolszewicką Rosją. Zdzisław Lenartowicz był artystą malarzem i archeologiem, jego dziełem są nie tylko malowidła na stropie kaplicy w Woli Kopcowej ale także innych świętokrzyskich kościołów. Jego brat Jan Lenartowicz był ostatnim dzierżawcą rządowego folwarku, aż do czasów parcelacji. Antoni Lenartowicz był kapitanem Wojska Polskiego, Wójtem Gminy Dąbrowa w latach 1934-1937 oraz współzałożycielem OSP w Masłowie i Woli Kopcowej. Po II wojnie światowej aresztowany i więziony przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

Wieniec złożono też w Zielonej Dolinie, w Woli Kopcowej, gdzie znajduje się cmentarz choleryczny z końca XIX w. Miejsce to jest szczególnie ważne przypomina o około 500 ofiarach panującej wtedy epidemii. Na terenie kopca grzebalnego stoi krzyż upamiętniający zmarłych. Miejscem tym opiekują się działkowicze z Zielonej Doliny, ze szczególnym zaangażowaniem historyka Piotra Olszewskiego.

Ponadto kwiaty złożono przy pomnikach na Białej Górze i w Wiśniówce.

Co roku miejsca te odwiedzają uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Masłów, obecnie jest to utrudnione ze względu na panującą epidemię COVID-19.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie