Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maszerowali wokół Końskich, by uczcić pamięć żołnierzy wyklętych [DUŻO ZDJĘĆ]

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
ImperActive/Starostwo Powiatowe w Końskich
Olbrzymią popularnością cieszył się II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, który odbył się w sobotę, 27 lutego wokół Końskich.

W sobotnie przedpołudnie, 27 lutego odbył się II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Końskich i Towarzystwo Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka”. W przygotowaniach, podobnie jak w roku ubiegłym, organizatorów wspierali niezawodni partnerzy: Stowarzyszenie ImperActive, Stowarzyszenie Aktywny Ćmińsk, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Baryczy, Koneckie Jednostki Strzeleckie 2026 i 2160 oraz uczniowie klas mundurowych ZDZ i ZSP nr 1.

Honorowym patronatem imprezę objęli Minister Obrony Narodowej, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej. W roku bieżącym, ze względu na obostrzenia związane z epidemią zabrakło wspólnego startu - uczestnicy marszu wyruszali na trasę po zarejestrowaniu się i otrzymaniu pakietu startowego (mapki trasy marszu, certyfikatu i pamiątkowego medalu). Trasę o długości prawie 4 kilometrów pokonało ponad 200 uczestników. Zdecydowaną większość stanowili mieszkańcy naszego powiatu, ale pojawili się też reprezentanci zaprzyjaźnionych stowarzyszeń np. „Radomskie Morsy”. Jako jedni z pierwszych na trasę wyruszyli: Starosta Konecki Grzegorz Piec, członek zarządu Jarosław Staciwa, radni Lilla Brożyna i Grzegorz Jóźwik. Na podkreślenie zasługuje z pewnością to, że pamięć o żołnierzach niezłomnych podtrzymują zarówno reprezentanci starszego pokolenia, jak również młodzież szkolna i wiele młodych rodzin ze swoimi pociechami. Na trasie pojawili się również radni miejscy: Ewa Samson i Mariusz Brzozowicz oraz osoby w sposób szczególny związane z pamięcią o żołnierzach wyklętych jak np. Grzegorz Włodarczyk, syn Mieczysława Włodarczyka ps. "Dziadek".

Oprócz tej części o charakterze sportowo - rekreacyjnym, na tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych złożyła się również wystawa Instytutu Pamięci Narodowej poświęcona walczącym o niepodległość po zakończeniu II wojny światowej, wykład dr Marka Jedynaka z kieleckiej delegatury IPN i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu trębacza Jakuba Kowalskiego. W tej drugiej części, poprowadzonej przez Mariana Wikierę naczelnika Wydziału Promocji i Kultury, starosta Grzegorz Piec podziękował wszystkim uczestnikom za wytrwałość i pamięć o bohaterach wyklętych, a radny Mariusz Brzozowicz odczytał list od Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza.

Najlepszym podsumowaniem wydają się słowa z wymienionego listu wojewody do uczestników marszu:

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych to hołd dla bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego walczących do końca przeciwko stalinowskiemu reżimowi, jaki nastąpił po krwawych latach hitlerowskiej okupacji. Oddajemy cześć wszystkim tym, których na ponad półwiecze zrzucono w otchłań niepamięci. Po latach niesprawiedliwości Żołnierzom Wyklętym przypadło należne miejsce w polskiej historii.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Końskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie