Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maszyna z patentami na suszę. Konstruktor Krzysztof Dziekan znalazł sposób uprawy zeschniętej ziemi

Marzena Ślusarz
- To urządzenie łączy pracę głębosza, agregatu uprawowego i ścierniskowego, pracuje nawet na  ciężkich glebach, przygotuje zeschniętą ziemię pod zasiew - mówi Krzysztof Dziekan.
- To urządzenie łączy pracę głębosza, agregatu uprawowego i ścierniskowego, pracuje nawet na ciężkich glebach, przygotuje zeschniętą ziemię pod zasiew - mówi Krzysztof Dziekan. archiwum
Rewolucyjne rozwiązanie dla suchej i zeschniętej ziemi, stworzone z myślą o roślinach i warzywach głęboko się korzeniących zeszło właśnie z taśm produkcyjnych firmy Dziekan w Zielonkach koło Solca Zdroju w powiecie buskim. Najnowsze urządzenie zostało opatentowane, jest zatem jedyne w kraju.

- Ziemie na terenach ponidziańskich rolnicy w znaczącej mierze zagospodarowują pod uprawy warzyw korzeniowych, czy owoców miękkich, jak truskawki, od początku sezonu licznych dręczyła susza, trafiały do mnie pytania, jaką maszyną dobrze taką zeschniętą ziemię uprawić, by na wiosnę wsiać nasiona i by one wyrosły. Wiem, że w tym roku nie jeden rolnik bez skutku przesiewał - mówi Krzysztof Dziekan, konstruktor maszyn i właściciel firmy produkującej je w Zielonkach w gminie Solec Zdrój. - Wykonaliśmy więc całkowicie nowe urządzenie odpowiednie do pracy po suszy.

Łapy podrywają ziemię

Jak wyjaśnia, to kultywator dłutowy bezorkowy Smok, którego zasadniczą częścią są solidne łapy. - I one są całkowicie od początku zaprojektowane i wykonane. Ma znaczenie ich długość i kształt. Podrywają podeszwę płużną tak jak głębosz, ale są znacznie lżejsze, więc ciągniki o mniejszej mocy mogą już z nim pracować. Ziemia poderwana trafia pod wały rurowe zębate faliste, tu zostaje „zmielona”. Jest więc spulchniona do głębokości 40 centymetrów, a zmulczowana do 15 centymetrów. Każdy rolnik wie, jak znaczący jest mulcz dla roślin, im lepiej ziemię i resztki po zbiorach poruszymy, rozdrobnimy, tym lepsze stworzymy warunki dla roślin. Po takiej pracy wykonanej jesienią, i warzywa na wiosnę i wszystkie inne rośliny, znakomicie się ukorzenią - zapewnia Krzysztof Dziekan. - Co ważne, same łapy pasują też do innych agregatów, nie tylko mojej firmy, choć nie ukrywam, że bez wału, osiągnie się efekt spulchnienia do 30 centymetrów.

Maszyna z patentami na suszę. Konstruktor Krzysztof Dziekan znalazł sposób uprawy zeschniętej ziemi

Wchłonie wodę Jak wyjaśnia, uprawę kultywatorem należy wykonać jeszcze jesienią. Ziemia będzie przygotowana. - Tak poruszona będzie chłonęła wodę, wszystkie środki, nawozy, minerały, jakie jej dostarczymy. Jeśli gruntu odpowiednio nie poruszymy, deszcze spokojnie po powierzchni spłyną, pogłębiając suszę - wyjaśnia konstruktor.

W nowym kultywatorze zastosował cztery opatentowane rozwiązania. Pierwsze to właśnie nowe łapy, drugie to wały rurowe zębate faliste, które mają patent nie tylko w skali Polski, ale i Europy. - Kolejne to przesunięty wydźwig. Maszyna jest krótsza w transporcie, na polu „rozkłada się” -zaznacza Krzysztof Dziekan. I ostatnie to wały wahaczowe - dzięki dociskowi najtwardsze bryły zostaną rozbite.

POLECAMY TAKŻE

ZOBACZ LAUREATÓW WSZYSTKICH AKCJI, ZDJĘCIA I WIDEO, TRANSMISJĘ Z GALI:

Beata i Roman Popis z tytułem Rolnik Roku 2018! Oto laureaci

Domaszowianki z tytułem Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018...

Agro-Biznes 2018. Z tytułem Jesionowy Dworek Teresy i Grzego...

Tytuł Firma Przyjazna Rolnikowi 2018 zdobył PROINVEST doradztwo inwestycyjne Grzegorza Przysuchy i Karoliny Szałas. PREZENTACJE LAUREATÓW NA KOLEJNYCH SLAJDACH>>>

Proinvest Firmą Przyjazną Rolnikowi 2018! Oto laureaci akcji

Podczas gali finałowej nie brakło dyskusji przy stołach zastawionych daniami regionalnymi przygotowanymi przez laureatki akcji Gospodynie i Gospodarze Wiejscy oraz  tanecznej zabawy przy ludowych przyśpiewkach. Finał akcji  Rolnik Roku 2018, Gospodynie i Gospodarze Wiejscy, Agro-Biznes i Firma Przyjazna Rolnikowi miał miejsce w niedzielę, 7 października w Targach Kielce. Zobaczcie na zdjęciach >>> Córkę Kamilę do tańca porwał Roman Popis z Obic, Rolnik Roku 2018. CZYTAJ TAKŻE: Gala finałowa akcji Rolnik Roku 2018 z wzruszeniami, tańcami i dyskusjami [zdjęcia, wideo, relacja]ZOBACZ LAUREATÓW AKCJI, ZDJĘCIA I WIDEO Z GALI: Beata i Roman Popis z tytułem Rolnik Roku 2018! Oto laureaci Domaszowianki z tytułem Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018! Oto laureaci Agro-Biznes 2018. Z tytułem Gospodarstwo Rybackie i Jesionowy Dworek Teresy i Grzegorza Wójcickich spod Buska Proinvest Firmą Przyjazną Rolnikowi 2018! Oto laureaci akcji

Folklor tętnił w Targach Kielce. Kulisy gali Rolnik Roku 201...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie