MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Matematyka bez poprawki". Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty podsumowało ważny projekt. Zobacz zdjęcia i film

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty we współpracy z Politechniką Świętokrzyską podsumowało innowacyjny projekt „Matematyka bez poprawki”, który stanowi formę zajęć wspierających uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym w roku 2022. W bezpłatnych korepetycjach z matematyki wzięło udział ponad 1,5 tysiąca tegorocznych maturzystów z całego województwa.

Świętokrzyscy uczniowie, którzy obawiają się egzaminu dojrzałości z matematyki, mieli wyjątkową możliwość skorzystania z 40 godzin bezpłatnych korepetycji z matematyki w ramach projektu "Matematyka bez poprawki". To pierwszy taki projekt w Polsce.

Uczniowie sami wybierali nauczycieli

Na czym polegał projekt? Dla uczniów, którzy zadeklarowali w swoich szkołach potrzebę wsparcia matematycznego zostały zorganizowane bezpłatne dodatkowe zajęcia z matematyki w wymiarze 40 godzin, które odbywały się w terminie od grudnia 2021 roku do kwietnia 2022 roku. "Korepetycje" odbywały się w grupach dziesięcioosobowych, piętnastoosobowych lub dwudziestoosobowych i co ważne, uczniowie mogli sami wybrać nauczyciela, który je poprowadzi. Nie musiała to być osoba, która na co dzień uczy ich matematyki, to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu uczniowie nie bali się przyznać, że czegoś jeszcze nie umieją.

Ogromne zainteresowanie projektem

Projekt "Matematyka bez poprawki" uroczyście podsumowano w Politechnice Świętokrzyskiej, we wtorek, 12 kwietnia. Jak wyjaśnia Świętokrzyski Kurator Oświaty, Kazimierz Mądzik w dodatkowych zajęciach wzięło udział ponad 1,5 tysiąca świętokrzyskich maturzystów.

- Do udziału w projekcie zgłosili się prawie wszyscy maturzyści, potem musieliśmy to ograniczyć ze względów technicznych i możliwości finansowych

- mówi Kazimierz Mądzik wyjaśniając, że zdecydowana większość organów prowadzących szkoły zdecydowała się pokryć koszty korepetycji, ale były także takie, które się na to nie zgodziły, dlatego część nauczycieli przeprowadzała korepetycje za darmo.

Świętokrzyski kurator oświaty wyjaśnia, że chciałby aby projekt był w przyszłym roku kontynuowany, ale na pewno trzeba go rozpocząć wcześniej, kurator jest już także po rozmowach z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, aby program był finansowany z budżetu marszałka.

Chodzi o to, żeby maturę z matematyki zdali też humaniści

- Głównym celem programu jest zapewnienie wsparcia dla uczniów w osiągnięciu pozytywnego wyniku egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym. Realizacja niniejszego programu jest ukierunkowana na pomoc uczniom, którzy z różnych przyczyn mają duże problemy z nauką matematyki, a zdawanie obowiązkowej matury z tego przedmiotu jest dla nich bardzo dużym wyzwaniem

– mówią autorki programu Danuta Pyrek i Katarzyna Tometczak – Morus.

- W związku z tym, realizacja tego autorskiego programu ma na celu przede wszystkim podniesienie poziomu sprawności rachunkowej uczniów, bo taka sprawność ma fundamentalne znaczenie przy rozwiązywaniu zadań zamkniętych, a ich poprawne rozwiązanie daje, tym właśnie uczniom, dużą szansę na uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu maturalnego. Oczywiście sama sprawność rachunkowa nie wystarczy, konieczne jest także zabezpieczenie odpowiedniego poziomu rozumienia podstawowych pojęć matematycznych i algorytmów poprzez wielokrotne powtarzanie, doskonalenie i utrwalanie tych samych umiejętności

– dodają autorki programu.

Ponadto kształtowanie wśród uczniów przekonania o możliwości osiągnięcia sukcesu w postaci pozytywnego wyniku egzaminu maturalnego w przypadku systematycznego i wytrwałego doskonalenia wskazanych umiejętności matematycznych jest niewątpliwie najważniejszym celem tego projektu.

Szansa na sukces?

Od roku 2003 nauczyciele matematyki szkół średnich województwa świętokrzyskiego spotykają się regularnie na Politechnice Świętokrzyskiej w ramach Seminarium Jakości Kształcenia Matematycznego. Celem tych spotkań jest szeroko pojęta wymiana doświadczeń, dokonywanie modyfikacji programowych a także monitorowanie realizacji programów nauczania. Nauczyciele uczestniczą w szkoleniach, diagnozują podstawowe umiejętności matematyczne uczniów, analizują wyniki egzaminu maturalnego z matematyki i organizują Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny. Wnioski z wieloletnich doświadczeń zdobytych w czasie tej współpracy zaowocowały powstaniem programu „Matematyka bez poprawki” w zaprezentowanej formie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie