MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2012: Wiedza o Społeczeństwie [WOS] - odpowiedzi i arkusz pytań w serwisie Edukacja

Redakcja
Matura 2012: Wiedza o Społeczeństwie [WOS] - odpowiedzi i arkusz pytań opublikujemy w serwisie Edukacja po zakończeniu egzaminu.
Matura 2012: Wiedza o Społeczeństwie [WOS] - odpowiedzi i arkusz pytań opublikujemy w serwisie Edukacja po zakończeniu egzaminu.
W piątek maturzyści zdają maturę z wiedzy o społeczeństwie. Odpowiedzi i arkusz pytań podamy w serwisie EDUKACJA po zakończeniu egzaminu

POBIERZ Matura 2012 - Wiedza o Społeczeństwie [WOS]- ARKUSZ

Sprawdź odpowiedzi na dlamaturzysty.pl

Około 64 tys. maturzystów przystąpiło w piątek o godzinie 9. do egzaminu pisemnego z wiedzy o społeczeństwie. WOS należy do grupy najchętniej wybieranych przedmiotów na maturze; w tym roku chęć zdawania go zadeklarowało około 16 proc. ogół maturzystów.

Najczęściej wybieranym przedmiotem na maturze, należącym do grupy tzw. przedmiotów do wyboru, jest od lat geografia; w tym roku chce ją zdawać blisko 22 proc. abiturientów (egzamin z tego przedmiotu przeprowadzony będzie 17 maja). Na drugim miejscu jest biologia; chce ją zdawać 19 proc. maturzystów (egzamin będzie 14 maja). Wiedza o społeczeństwie jest na trzecim miejscu.

Egzamin z przedmiotu do wyboru abiturient zdaje tylko na jednym wybranym przez siebie poziomie. Więcej niż połowa zdających egzamin z WOS - 38 tys. - chce zdawać go na poziomie podstawowym, a reszta - na rozszerzonym.

Po południu przeprowadzony będzie egzamin z fizyki z astronomią, rozpocznie się on o godz. 14. Chęć zdawania egzaminu z fizyki z astronomią zadeklarowało 36 tys. maturzystów. Ponad połowa z nich - 18 tys. - chce zdawać egzamin na poziomie rozszerzonym.

Egzaminy z wiedzy o społeczeństwie i z fizyki z astronomią na poziomie podstawowym potrwają po 120 minut. Na poziomie rozszerzonym egzamin z WOS potrwa 180 minut, a egzamin z fizyki z astronomią - 150 minut.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 25 maja. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 25 maja.

Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 5 a 21 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 21 sierpnia, a ustnych - na 20-24 sierpnia. (PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie