Matura 2018 język polski ROZSZERZENIE - ZOBACZ ARKUSZ PYTAŃ i ODPOWIEDZI

Edukacja Echo Dnia
W piątek, 4 maja ruszyła matura 2018. Na początek jak zwykle maturzyści piszą maturę z języka polskiego. Oto arkusz pytań na poziomie rozszerzonym z języka polskiego. Sprawdź, co było na maturze z polskiego na poziomie rozszerzonym [ARKUSZ I ODPOWIEDZI, prosimy odświeżać artykuł - rozwiązania lada chwila].

Matura 2018 język polski ROZSZERZENIE - ZOBACZ ARKUSZ PYTAŃ ...

Temat 1

Bogdan Zeler - "Poezja i filozofia"

Na przykład:

- Autor pokazuje związki literatury i filozofii, wspólny przedmiot zainteresowań obu tych dziedzin, podobne pytania w dziełach literackich i filozoficznych.

- Obie te dziedziny stawiają pytania dotyczące kondycji ludzkiej, miejsca człowieka w świecie, sensu ludzkiej egzystencji

- Artysta i filozof to tożsame osoby

- Związek ten szczególnie widać w epoce romantycznej - poeta jest autorytetem moralnym i filozoficznym

- Prawdy wyrażone w literaturze to credo dla "zjadaczy chleba", stanowią wyznacznik działania dla innych ludzi, czytelników

- Filozofia może zajmować się badaniem literatury, szczególnie estetyka obejmująca takie literackie kategorie jak: piękno, komizm, tragizm, brzydota.

- Zdaniem autora literatura wyprzedza filozofię, bo daje kompletną wiedzę o doświadczeniu człowieka, może również kształtować świat.

Konteksty interpretacyjne. Na przykład:

- Związki literatury i filozofii, tożsamość artysty i filozofa:
- Schopenhauer, Nietzsche, Freud
- Kazimierz Przerwa - Tetmajer, Kasprowicz, Staff (poezja Młodej Polski)
- Dostojewski - wybrana powieść
- Conrad - Jądro ciemności

- Artysta - myśliciel - przewodnik narodu:
- Mickiewicz - Dziady
- Słowacki - Testament mój

- Kondycja ludzka opisywana kategoriami filozoficznymi:
- Umberto Eco - Imię róży
- Zofia Nałkowska - Granica
- Gombrowicz - Ferdydurke
- Witkacy - Szewcy
- Franz Kafka - Proces
- Albert Camus - Dżuma, Obcy

Temat 2 – Interpretacja porównawcza

Teza interpretacyjna: podobieństwo spostrzeżeń – obserwacja ludzkiej biedy i refleksja na temat obojętności świata wobec cudzego cierpienia.

Różnice: subiektywizm i emocjonalizm Norwida (tytuł – Nerwy), dystans i obiektywizm u Czechowicza, inny sposób pokazania relacji podmiot liryczny – bohaterowie, u Norwida ktoś znany u Czechowicza – oni.

Porównywane elementy obu wierszy:

- kreacja podmiotu lirycznego – obserwatorzy świata zła, biedy i cierpienia, jest w nich współczucie i zrozumienie wobec drugiego człowieka. U Norwida podmiot liryczny ma poczucie, że jest milczącym faryzeuszem, obłudnikiem, który biedę widzi, ale nie chce o niej mówić. U Czechowicza podmiot liryczny ostrzega przed buntem poniżanych, którzy zniszczą niesprawiedliwy świat

- opis bohaterów lirycznych i przestrzeni, w której się poruszają – u Norwida opis wizyty w mieszkaniu przypominającym trumnę, u ludzi umierających z głodu, ludzi traktowanych jak zwierzęta i towar na bydlęcym targu. Podobny świat u Czechowicza – biedacy pod dworcem w Warszawie, głodni, kaszlący, zarośnięci, wpatrzeni w lepszy świat za szybą

- obaj poeci pokazują nierówności społeczne, dwa kontrastowe światy. U Norwida – podmiot liryczny najpierw odwiedza mieszkanie – trumnę, potem salon baronowej. Kontrast biedy i przepychu. O cierpieniu poeta nie chce mówić na salonach, bo to zbyt realistyczne, zbyt socjalistyczne, do świata salonów nie pasuje opowieść o umierających z głodu. Podobny kontrast u Czechowicza – bufet pełen blasku, w którym siedzą syci, symfonie alkoholu, fugi jarzyn i mięsa a za oknem głodni, chorzy i spragnieni.

- niesprawiedliwość świata będzie miała swoje konsekwencje – świat sytych i obojętnych jest kruchy i może przestać istnieć

Przykładowe konteksty interpretacyjne:

- „Nie – boska komedia” Krasiński
- „Przedwiośnie” Żeromski

- nowele pozytywistyczne
„Zbrodnia i kara” Dostojewski
„Ludzie bezdomni” Żeromski
„Lalka” Prus

MATURA ROZSZERZENIE 2018 JĘZYK POLSKI 4 MAJA - ARKUSZ PYTAŃ I ODPOWIEDZI

Matura 2018 z języka polskiego 2018 poziom podstawowy i rozszerzony kończy naukę na szczeblu szkół średnich. W piątek, 4 maja 2018 zaczęła się o godzinie 9 egzaminem z języka polskiego. Poziom podstawowy zacznie się o godzinie 9, część rozszerzona o 14. Arkusze pytań z języka polskiego i odpowiedzi z matury POZIOM ROZSZERZONY na portalu echodnia.eu - w serwisie EDUKACJA.

ARKUSZ PYTAŃ I ODPOWIEDZI MATURA 2018 POLSKI - SPRAWDŹ ARKUSZ Z POZIOMU PODSTAWOWEGO

Jakie będą pytania matury 2018 z języka polskiego? Na echodnia.eu w serwisie EDUKACJA najszybciej opublikowaliśmy odpowiedzi i arkusze pytań CKE z MATURY 2018 z języka polskiego.

MATURA 2018 JĘZYK POLSKI - ARKUSZ PYTAŃ I ODPOWIEDZI W SERWISIE EDUKACJA

Matura 4.05.2018 z języka polskiego POZIOM PODSTAWOWY I ROZSZERZONY zaczęła się w PIĄTEK, 5 marca, o godzinie 9. Matura z języka polskiego 4.05.2018 [poziom podstawowy i rozszerzony] zaczęła się punktualnie o godzinie 9. O 14 część rozszerzona matury 2018 z JĘZYKA POLSKIEGO. Jakie były pytania i odpowiedzi MA MATURZE Z POLSKIEGO 4 MAJA 2018 - poziom rozszerzony? To interesuje najbardziej wszystkich MATURZYSTÓW, a także osoby, które przygotowują się już do matury w roku przyszłym. Arkusze i odpowiedzi CKE z JĘZYKA POLSKIEGO w serwisie WWW.ECHODNIA.EU/EDUKACJA.

ZOBACZ TEŻ: PIERWSZE WRAŻENIA PRZED MATURĄ Z POLSKIEGO. CO MÓWIĄ UCZNIOWIE?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie